Domowe planetarium

Program Asynx Planetarium 1.41 to bezpłatne narzędzie edukacyjne wyświetlające w postaci niezbyt skomplikowanej grafiki konstelacje gwiazd i mapę nieba. W kilka sekund po uruchomieniu można sprawdzić w jakiej fazie znajduje się księżyc oraz zdobyć dokładne dane na temat położenia planet Układu Słonecznego.

Domowe planetarium
Okno programu jest bardzo skromne i użytkownicy korzystający już z aplikacji Stellarium mogą czuć się nieco rozczarowani. Z drugiej strony do płynnej animacji nieba nie jest konieczny mocny procesor i karta graficzna. Obsługa programu jest bardzo prosta i ogranicza się właściwie do podania lokalizacji, skąd prowadzone są obserwacje oraz czasu. Jeśli nie znajdziesz np. Warszawy lub Wrocławia, możesz odczytać współrzędne z atlasu i wprowadzić je ręcznie lub skorzystać z bazy internetowej.

Wszystkie najważniejsze funkcje obsługiwane są z poziomu klawiatury - strzałkami przyspieszamy, zwalniamy i cofamy upływ czasu. Zaprogramowanie pod klawiszami numerycznymi kilku lokalizacji pozwala na szybką zmianę widoku nieba. Można bardzo łatwo wyszukać i zaznaczyć na czerwono wybraną konstelację. Widok daje się zmieniać tak, aby był wpisany w okrąg lub był rozciągnięty jak mapa. Planety są zaznaczane symbolami i oznaczane na kolorowo.

Pobierz plik

Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.