Domowe sieci

Diamond Multimedia Systems i 3Com oferują urządzenia do współdzielenia dostępu do Internetu za pomocą domowej instalacji telefonicznej.

Dwa nowe produkty umożliwią budowę superszybkich domowych sieci dla „wielopecetowych” rodzin. Wystarczy zainstalować specjalne karty sieciowe PCI, oprogramowanie i podłączyć każdego domowego peceta do gniazdka telefonicznego. Sieć zbudowana z wykorzystaniem istniejącego okablowania telefonicznego umożliwia transfer danych z prędkością 10 Mb/s i to przy jednoczesnym prowadzeniu rozmów telefonicznych.

Pakiet HomeFree Phoneline firmy Diamond Multimedia Systems kosztuje 129,95 USD. Zawiera on dwie karty PCI, dwa kable telefoniczne oraz oprogramowanie do współdzielenia dostępu do Internetu, drukarek i plików. Każda dodatkowa karta pozwalająca na rozbudowę domowej sieci o kolejne komputery kosztuje 69,95 USD. Pakiet HomeConnect firmy 3Com także składa się z dwóch kart PCI, dwóch kabli oraz pakietu oprogramowania: Microsoft HomeClick Network Software Windows 98 Second Edition.

Pojawi się on na rynku w listopadzie tego roku w cenie 149,99 USD (79,99 USD za dodatkową kartę).

Przedstawiciele obu firm twierdzą, że uzyskanie dostępu do Internetu to podstawowy powód instalowania sieci domowych. Do końca roku 650 tys. amerykańskich domów będzie korzystało z domowych sieci, a w roku 2003 liczba ta ma wzrosnąć do 10 mln.