Domowe skanery płaskie

Przeglad rynkowej oferty skanerow plaskich A4.


Przeglad rynkowej oferty skanerow plaskich A4.

HP scanjet 7400c

Sztandarowy produkt lidera na rynku skanerów to urządzenie pracujące z dokładnością 2400 ppi. Wraz z opisanym niżej modelem scanjet 4500 został oceniony najlepiej pod względem jakości skanów. Zawdzięcza to między innymi dobremu sensorowi CCD oraz optyce. Test wykazał, że ten model przewyższa inne skanery CCD ostrością obrazu. Dobra jest również dynamika - urządzenie rozpoznaje szczegóły umieszczone w cieniach obrazu. Kolejną zaletą modelu jest szybkie działanie, więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wydajność. Niestety, za dobre osiągi trzeba sporo zapłacić - scanjet 7400c jest dużo droższy od produktów konkurencji. W wersji podstawowej (są także warianty z przystawką do slajdów lub podajnikiem dokumentów) kosztuje blisko 2400 zł. Z tego względu polecamy go raczej do biur. Tak jak w innych modelach HP , średnio oceniamy sterownik TWAIN.

Epson Perfection 1660 PHOTO

Za pomocą Perfection 1660 PHOTO zeskanujesz zdjęcie lub grafikę w rozdzielczości 1600 ppi. Wystarcza to do niemal wszystkich prac związanych z wprowadzaniem do peceta odbitek fotograficznych. Rozdzielczość ta pozwala na skanowanie filmów 35 mm. Skaner został wyposażony w przystawkę do slajdów i negatywów małoobrazkowych. Wykonaliśmy kilkanaście takich skanów - jakość wprowadzonego obrazu jest zadowalająca i spełni oczekiwania większości fotoamatorów. Ograniczona jest wyjściowa wielkość materiału, wprowadzanego przez ten model Epsona.

Z klatki filmu 35 mm można uzyskać przyzwoitą odbitkę lub wydruk 10x15 cm (z wyostrzaniem elektronicznym). Najsłabiej oceniliśmy możliwości dynamiczne - w cieniach wprowadzanego obrazu pojawiają się spore zakłócenia, widoczne w postaci kolorowych punktów. Aby je zatuszować, można "wzmocnić" cienie obrazu za pomocą krzywej tonalnej. Niestety, utracone zostaną wówczas szczegóły w cieniach obrazu.

UMAX Astra 3450

W porównaniu z innymi opisywanymi modelami ten nie jest zbyt drogi. Za niespełna 450 zł dostaniesz wykonany w technologii CCD skaner o rozdzielczości 600 ppi. Wystarcza to, by wskanować tekst lub odbitkę fotograficzną, a następnie uzyskać dobrej jakości wydruk. Astrę 3450 wyposażono w przystawkę do skanowania materiałów przezroczystych.

W przeciwieństwie do opisanego obok modelu Epsona, konstruktorzy nie ograniczyli mocno powierzchni tej przystawki. Aktywny obszar to prostokąt o wymiarach 100x125 mm. Właśnie z tego względu produkt jest wart wyróżnienia.

Można skanować nie tylko małe filmy, 35 mm, ale także większe (np. 60 mm) oraz wszystkie inne materiały przezroczyste o większych rozmiarach. Skaner polecamy fotografom, którzy muszą wykonywać poglądowe skany swoich prac, utworzonych na profesjonalnych filmach średnio- lub wielkoformatowych. Jakość skanów można ocenić dobrze.

Canon CanoScan N1240U

Ten model CanoScana pochodzi z serii urządzeń wykonanych w technologii CIS (Contact Image Sensor). Zamiast energochłonnej lampy źródło światła stanowią diody LED. Skaner nie wymaga stosowania luster i optyki, dzięki czemu może skanować obraz z bardzo dobrą ostrością. Model N1240U został wyposażony w sensor o dużej dokładności - 1200 ppi. Jeśli potrzebujesz skanować obraz o bardzo niewielkich wymiarach, wybierz to urządzenie - pozwoli odczytać nawet drobne szczegóły. Dużym plusem jest to, że nie trzeba używać zasilacza - CanoScan zadowala się zasilaniem z USB.

Niestety, technologia, w jakiej wykonano urządzenie, ma swoje wady - nie pozwala na skanowanie przedmiotów przestrzennych. Innymi wadami są średnie możliwości dynamiczne oraz odwzorowania barw. W cieniach obrazu pojawiają się zakłócenia. Jeśli zamierzasz skanować głównie zdjęcia (a w Twojej kolekcji zdarzają się średnio udane), wybierz lepiej skaner CCD.

HP scanjet 3570c

Skaner wyróżnia się stylistyką obudowy. Klapa scanjeta została wykonana z dobrej jakości półprzezroczystego plastiku. Na przednim panelu obudowy znajdziesz cztery przyciski szybkiego dostępu do aplikacji. W środku zamontowano sensor CCD o rozdzielczości 1200 ppi.

Za jego pomocą możesz wprowadzać dobrej jakości obrazy. Wynika to z testów przeprowadzonych w zeszłym miesiącu w naszym laboratorium. Dobrze oceniliśmy ostrość, dynamikę oraz zdolność prawidłowego odwzorowania barw. Skaner został wyposażony w przystawkę do slajdów i negatywów 35 mm. Naszą ocenę urządzenia obniżają niewielkie możliwości sterownika TWAIN.

Canon CanoScan D646U

Skaner wykonano w technologii CCD. Jego sensor odczytuje oryginał z rozdzielczością 600 ppi. Zakładając, że standardem stają się urządzenia wyposażone w sensor 1200 ppi, możliwości CanoScana nie rzucają na kolana. Należy jednak pamiętać, że 600 ppi wystarczy do większości zadań domowo-biurowego skanerzysty. Zdjęcia lub teksty skanuje się przeważnie w rozdzielczości 150-300 ppi. Obudowę D646U, podobnie jak opisanego wyżej modelu HP, wykonano z materiału dobrego gatunku.

Skaner dobrze oceniliśmy za ostrość i stosunkowo niski poziom zakłóceń. Słabiej wypadł w próbie trudnego skanu, czyli w badaniu możliwości dynamicznych.

Microtek ScanMaker 3800

Proponujemy kolejny skaner klasy 600 ppi. Mimo niewielkiej rozdzielczości należy zwrócić uwagę na kilka zalet. Po pierwsze, jak na tak tanie urządzenie skaner charakteryzuje się sporą zdolnością do rozpoznawania szczegółów w cieniach. Wskanowany obraz jest dość czysty - odnotowaliśmy niski poziom zakłóceń.

ScanMaker mile nas zaskoczył krótkim czasem skanowania. Mimo że łączy się z pecetem przez standardowy interfejs USB, preskan uzyskuje w 9, a skan właściwy w 30 sekund. Gorzej wypadła próba ostrości obrazu. Jeśli zależy Ci na odczytaniu najdrobniejszych szczegółów, wybierz inne urządzenie.