Domowe studio montażowe

Montaż filmu w domowych warunkach to nie tylko układanie scen i usuwanie niepotrzebnych ujęć, ale też edycja ścieżki dźwiękowej, dodawanie efektów specjalnych i napisów.

Montaż filmu w domowych warunkach to nie tylko układanie scen i usuwanie niepotrzebnych ujęć, ale też edycja ścieżki dźwiękowej, dodawanie efektów specjalnych i napisów.

To jeden z najważniejszych etapów pracy nad filmem. Dobry montaż ma znaczenie nie tylko w wypadku amatorskich produkcji fabularnych, ale też relacji z rodzinnych imprez czy krótkich filmów instruktażowych, które ich autorowi mają przynieść światową sławę dzięki YouTube. Montaż filmu do pewnego stopnia przypomina porządki w zagraconym pokoju - z początkowego bałaganu należy pozostawić tylko to, co efektowne i naprawdę istotne. Różne aplikacje do domowego montażu wideo omawiamy w odrębnym artykule "Na stole montażysty". Wspólną cechą tych programów jest to, że łączą kilka aplikacji w całość. Zajmują się pobraniem materiału wideo z kamery, montażem, dodawaniem efektów specjalnych, edycją ścieżki dźwiękowej, nagraniem komentarza lektora, wreszcie - przygotowaniem menu startowego DVD i uwiecznieniem finalnego dzieła w postaci pliku czy krążka DVD. Większość programów do montażu oferuje przynajmniej kilka możliwości zapisania złożonego filmu. Jaki format wybrać? To zależy przede wszystkim od przeznaczenia naszego dzieła, najważniejsze formaty omawiamy w tekście "Wojna formatów". Spróbujmy prześledzić cały proces domowego montażu filmu przy użyciu Corel Ulead VideoStudio 11. Program ten ma prawie wszystkie narzędzia, jakich można oczekiwać od aplikacji tego typu. Jak sprawdziliśmy, komunikuje się z urządzeniami, których nie rozpoznaje Windows Movie Maker - poważny, bo bezpłatny kandydat do roli domowego montażysty.

<hr>

Domowe studio montażowe

1. Początek pracy z Ulead VideoStudio to zgranie materiału wideo z kamery. Po uruchomieniu aplikacji zostanie wyświetlone okno w menu startowym. Należy wybrać Video Editor, a następnie na karcie Capture - opcję Capture Video. Kamera powinna być włączona, podłączona do komputera i ustawiona na tryb odtwarzania. Po chwili aplikacja rozpozna sprzęt i wyświetli informacje o używanym sterowniku (w polu Source). Przechwytywane wideo może być zapisane w formacie MPG, w jakości odpowiedniej dla DVD lub VCD. Kliknięcie przycisku Capture Video spowoduje rozpoczęcie zgrywania wideo z kamery. Trzeba uzbroić się w cierpliwość - zgrywanie może trochę potrwać.

<hr>

Domowe studio montażowe

2. Aby zakończyć zgrywanie wideo, kliknij Stop capture. Teraz możesz przejść na kartę Edit i zmontować film z pobranego materiału oraz innych zgromadzonych na dysku klipów. Do montażu służą dwa tryby: Storyboard view lub Timeline view. Najwygodniejszą metodą jest wstępne ułożenie kolejnych części filmu, z wykorzystaniem Storyboard view. Wystarczy przeciągnąć wybrane klipy z obszaru w prawej górnej części okna programu na pasek Storyboard w dole okna. Następnie kliknij przycisk Timeline view. Obszar na dole okna zostanie podzielony na ścieżki wideo i audio. Można nawet nałożyć na siebie dwa klipy (karta Overlay). Dzięki temu można osiągnąć efekty takie jak bluebox.

<hr>

Domowe studio montażowe

3. Film montowany w Ulead VideoStudio może składać się zarówno z wielu krótkich klipów, jak i odpowiednio zmodyfikowanego jednego długiego filmu. Warto usunąć wszystkie niepotrzebne fragmenty - prawie zawsze skróconą wersję materiału ogląda się znacznie lepiej. Jak pociąć klip w programie? Korzystając z Timeline view, wybierz punkt, w którym ma być dokonane cięcie i kliknij przycisk oznaczony nożyczkami (lub użyj skrótu [Ctrl J]). Pomiędzy rozdzielone w ten sposób sceny można wstawić jeden z kilkunastu dostępnych efektów przejść. Wystarczy na karcie Effect wybrać odpowiednią ikonę i przeciągnąć na ścieżkę wideo, pomiędzy dwie sceny.

<hr>

Domowe studio montażowe

4. Film nie obędzie się bez napisów tytułowych i końcowych. Ustaw suwak wskazujący położenie na osi czasu na początek. Następnie przejdź do karty Title i kliknij napis, który pojawi się na podglądzie wideo. Możesz teraz wpisać dowolny tekst, który nie musi być zwykłym, płaskim napisem. Dopasujesz jego wygląd za pomocą opcji widocznych w prawej części okna aplikacji. Możesz ustawić np. stopień przezroczystości i cień napisu, używając przycisku Border/Shadow/Transparency. Umieszczony na klipie tekst może być także dynamiczny. Na karcie Animation zaznacz opcję Apply animation, a następnie wybierz rodzaj animacji z rozwijanej listy Type.

<hr>

Domowe studio montażowe

5. W podobny sposób dodasz do filmu muzykę - służy do tego karta Audio. Najprostsza metoda to przeciągnięcie pliku muzycznego na obszar Timeline view, na ścieżkę muzyki (oznaczoną rysunkiem nuty). Możesz wykorzystać dowolny plik dźwiękowy z twardego dysku - dodaj go do kolekcji sampli za pomocą przycisku Load audio. Aby użyć muzyki z krążka audio CD, kliknij przycisk Import from Audio CD. Jeśli chcesz nagrać komentarz lektora, użyj opcji Record Voice. Specjalne przeznaczenie ma przycisk Audio View. Po jego kliknięciu obszar ścieżek wzbogaca się o podgląd ścieżki dźwiękowej każdego z klipów wideo i każdego dźwięku używanego w filmie.

<hr>

Domowe studio montażowe

6. Ostatni etap pracy to karta Share. Przycisk Create Disc uruchamia kreatora, który umożliwia nagranie filmu na DVD. Najpierw możesz zmontować krążek z kilku rozdziałów. Jeśli opcja Create menu jest zaznaczona, przejdziesz do przygotowania menu startowego. Jego wygląd ustalamy, wybierając jeden z proponowanych szablonów. Jeśli chcesz tylko zapisać obraz płyty na dysku, kliknij najpierw przycisk oznaczony strzałką w dół, a następnie zaznacz opcję Create disc image. Do nagrania DVD służy przycisk Burn. Za pomocą Ulead VideoStudio można także wyeksportować cały film do jednego pliku wideo - zamiast opcji Create Disc użyj przycisku Create Video File.