Domowe studio wideo

Zestaw firmy HDP Electronics pozwala na obróbkę obrazu za pomocą komputera PC.

Zestaw firmy HDP Electronics pozwala na obróbkę obrazu za pomocą komputera PC.

W skład kompletu wchodzą dwie karty: wejściowa i wyjściowa. Pierwsza to konwerter sygnału analogowego na cyfrowy (niezbędny dla oprogramowania). Karta oparta jest na układzie Bt 848 i wyposażona dodatkowo w tuner TV. Możemy do niej także podłączyć zewnętrzne źródło wideo poprzez gniazdo cinch lub Y/C urządzeń zgodnych ze standardami VHS, VHS-C, S-VHS, Video8 i Hi8.

Domowe studio wideo
Do obróbki tak otrzymanych danych służy druga karta zwana wyjściową. Faktycznie jest to samodzielna karta graficzna, wzbogacona w akcelerator 2D/3D z procesorem Virge GX2 firmy S3. Jest ona wyposażona w 4 MB szybkiej pamięci SGRAM. System umożliwia przyłączenie dwóch magnetowidów (lub magnetowidu i kamery), z których jeden służy jako źródło sygnału, drugi zaś do nagrywania docelowego filmu.

Zaletą zestawu jest działanie bezpośrednie bez konieczności zapisywania olbrzymich plików wideo na twardym dysku. Do dyspozycji użytkownika są programy: Edytor Strony, Video Kreator, TV Pilot, TV Lab oraz wersja demonstracyjna znanego edytora wideo SCALA. W zestawie znajduje się także wiele przydatnych aplikacji do tworzenia efektów 3D, które można wykorzystać do budowania stron WWW. Potencjalnych nabywców ucieszy bogactwo funkcji zestawu F/X 3D MIXer.

Może on spełniać funkcje genlocka, digitalizera, a także miksera, wykorzystując znaną z telewizji technikę Blue-Box. Za jego pomocą jesteśmy w stanie tworzyć napisy i wbudowywać je w sekwencje filmowe, a także wstawiać efekty 2D oraz 3D. Obrabiany obraz ma format 4:2:2 w rozdzielczości 720x576. Zestaw pozwala na odbiór telewizji, a także teletekstu z prędkością do 1000 stron na minutę. Znajdują się w nim także instrukcje w języku polskim oraz komplet kabli. Wymagania sprzętowe Video F/X 3D to komputer z procesorem Pentium 90 MHz, 16 MB RAM, dwa sloty PCI i Windows 95. Komplet kierowany jest głównie do osób zajmujących się filmowaniem uroczystości. Ułatwia tworzenie atrakcyjnych sekwencji filmowych.