Domowe studio wideo za 220 zł

Gotowy projekt można wyeksportować do pliku wideo, utworzyć zeń płytę DVD, jak również przesłać plik z powrotem do kamery cyfrowej. Aby jeszcze uatrakcyjnić projekt, można zabawić się w authoring płyty DVD, czyli wybrać jeden z dostępnych szablonów menu i w razie potrzeby zmodyfikować wygląd i rozmieszczenie przycisków, podzielić film na rozdziały i zastosować dostępne i na tym etapie efekty graficzne, aby przejście z menu do zawartości filmowej stało się jeszcze ładniejsze. Można nawet poprawić sposób wyświetlania tła menu głównego (odpowiada za to funkcja ruchomego tła, która - wzbogacone o dostępne filtry - może przynieść naprawdę ciekawe rezultaty).

Wymagania systemowe

Zwykle korzystanie z narzędzi do obróbki wideo wymaga posiadania "mocnego" komputera. W przypadku aplikacji Corela nie jest to nieodzowne, zwłaszcza jeśli nie edytujemy wideo w wysokiej rozdzielczości. W innym wypadku z całą pewnością posiadacze szybszych pecetów będą mogli cieszyć się krótszym czasem oczekiwania np. na zakończenie importu filmu DVD bądź płynnym renderowaniem efektów.

Wersja Plus oferuje sześć ścieżek nakładki, wersja standardowa - tylko jedną

Wersja Plus oferuje sześć ścieżek nakładki, wersja standardowa - tylko jedną

Kiedy otworzyliśmy program w trybie Edycji i zaimportowaliśmy do niego 450-megabajtowy plik w formacie AVI, VideoStudio zajmował nieco ponad 80 MB pamięci. Nie należy się tym jednak sugerować - odtworzenie pliku w programie obciąża pamięć peceta o kolejne 20, 30 MB, a w trakcie importu filmu z płyty DVD zaobserwowaliśmy użycie pamięci na poziomie 144 MB.

Zalecane przez producenta wymagania sprzętowe wspominają o procesorze Intel Pentium 4 (lub równorzędnym) taktowanym zegarem co najmniej 3 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej (zalecane 2 GB), 1 GB wolnego miejsca na dysku twardym i karcie graficznej ze złączem PCI Expres 16x.

Na koniec

Wersja VideoStudio 11 Plus dystrybuowana będzie z kilkoma dodatkami, których w wydaniu podstawowym zabraknie. Będą to m.in. dodatkowe biblioteki grafik, dźwięków i szablonów oraz aplikacje WinDVD 8 Silver i Ulead Disc Image Recorder). Jej cena brutto wynosi 59,95 euro, czyli ok. 220 zł (wydanie uboższe jest o 20 euro tańsze).

Kilka dni temu zaprezentowaliśmy test Nero 8, niegdyś podstawowej aplikacji do nagrywania płyt a obecnie wielozadaniowego pakietu aplikacji "do wszystkiego". Również w nim dostępny jest moduł odpowiedzialny za edycję wideo, podkreślmy jednak, iż jest on maksymalnie uproszczony - dla użytkowników, którzy chcą mieć większą kontrolę nad tworzonym projektem za przystępną cenę nowa wersja Ulead VideoStudio okaże się zapewne lepszym rozwiązaniem.

Ulead VideoStudio 11
Wydania pudełkowe programu

Wydania pudełkowe programu

Zalety

- obsługa wideo w wysokiej rozdzielczości,

- duża liczba filtrów i efektów,

- przyjazny interfejs,

- cena.

Wady:

- obecność dwóch wersji o różnych możliwościach,

- opóźnienie w przygotowaniu update'u 11.5 dla polskiego wydania aplikacji.

Więcej informacji: Corel. Ulead