Domowe studio wideo za 220 zł

Już wkrótce na półki sklepów detalicznych trafią nowe wersje aplikacji Ulead VideoStudio, przeznaczone dla użytkowników amatorsko zajmujących się obróbką wideo. Do dyspozycji użytkownika producent - Corel - oddaje dwa wydania programu, Ulead VideoStudio 11 oraz Ulead VideoStudio 11 Plus. To ostatnie charakteryzuje się poszerzonymi możliwościami edycyjnymi, w tym obsługą standardu High Definition oraz dodatkowymi bibliotekami multimediów do wykorzystania. Mieliśmy możliwość przyjrzenia się, jak zachowuje się zaawansowana edycja nowego Ulead VideoStudio.

Chociaż do sklepów detalicznych i salonów dystrybutorów w Polsce program trafi dopiero 20 listopada, można go już kupić za pośrednictwem strony internetowej producenta. Jak już wspomniano, wersja "plus" posiada kilka przewag w porównaniu z wydaniem standardowym, obsługuje bowiem formaty HDV i AVCHD, pozwala też na import plików MPEG-2 HD i WMV-HD. Film w wysokiej rozdzielczości można także nagrać na nośniku HD DVD. Niestety, polska premiera aplikacji następuje po wprowadzeniu jej na rynki innych państw. To z kolei spowodowało dość absurdalną sytuację, w której polskiemu użytkownikowi od końca października oferowany jest Ulead VideoStudio 11 Plus, podczas gdy na Zachodzie już w połowie października dostępna była aktualizacja programu, oznaczona numerem 11.5. Aktualizacja umożliwia m.in. nagrywanie płyt Blu-ray, import plików wideo w formacie TOD, jak również kodowanie tworzonych projektów do formatu obsługiwanego przez serwis YouTube.com i bezpośrednią ich publikację w tym serwisie.

Update do wersji 11.5 jeszcze nie jest dostępny dla wersji polskiej. Corel zamierza jednak wprowadzić uaktualnienie dla Polski - niestety niewiadomo, kiedy to się stanie.

Startujemy

Po uruchomieniu programu oczom użytkownika ukazuje się ekran startowy, w którym można określić rodzaj zaplanowanych czynności - Edytor VideoStudio, Kreator Filmów oraz kopiowanie wideo z kamery cyfrowej bezpośrednio na nośnik optyczny. Kreator kopiowania wideo z kamer cyfrowych pozwala na skopiowanie zawartości kamery w całości na dysk komputera lub zgranie wybranych klipów. Po otwarciu Kreatora Filmów decydujemy, czy przechwycić wideo z kamery, płyty DVD bądź urządzenia mobilnego, wstawić plik wideo lub obrazu. Wybór opcji Edytor VideoStudio przenosi użytkownika od razu do głównego okna programu.

Domowe studio wideo za 220 zł

Kreator Filmów

W Kreatorze Filmów importowany materiał można podzielić na sceny w oparciu o datę i godzinę nagrania. W kolejnym kroku wybierany jest szablon motywu, można też zmienić tytuł filmu oraz zmodyfikować atrybuty czcionki, w jakiej jest on prezentowany. Szablony motywów służą do tworzenia filmowych czołówek. Pobierają one pierwszy klip filmu lub pokazu slajdów. Na tym etapie do czołówki można też dodać podkład dźwiękowy. Na koniec tworzony jest plik wideo, płyta DVD z projektem, bądź projekt otwierany jest w programie Ulead celem dalszej edycji. Kreator Filmów to optymalne rozwiązanie dla typowych amatorskich użytkowników, którzy nie zamierzają poświęcać czasu na montaż i zabawę ze ścieżką dźwiękową bądź filtrami. Po kilku minutach film lub pokaz zdjęć, zaopatrzony w graficzną czołówkę jest gotowy do zapisania na dysku bądź nagrania na płycie.