Domowe tablety

Tablety graficzne nie muszą być drogie. Za cenę nieprzekraczającą 500 zł można kupić urządzenie, które doskonale nadaje się do domowych, amatorskich zastosowań. Przedstawiamy przegląd takich tabletów, które poddaliśmy wnikliwym testom.


Tablety graficzne nie muszą być drogie. Za cenę nieprzekraczającą 500 zł można kupić urządzenie, które doskonale nadaje się do domowych, amatorskich zastosowań. Przedstawiamy przegląd takich tabletów, które poddaliśmy wnikliwym testom.

Tablety graficzne do niedawna kojarzyły się z profesjonalnym studiem. Tworzenie za ich pomocą nawet bardzo skomplikowanych rysunków na komputerze przypomina malowanie na papierze. I choć część nadal będzie przeznaczona dla profesjonalistów, to coraz więcej tabletów trafia do domów i wykorzystywana jest amatorsko.

Do zwykłej pracy z komputerem tradycyjna mysz jest rozwiązaniem odpowiednim, ale do prac graficznych jej precyzja nie wystarcza, a obsługa bywa na tyle niewygodna, że utworzenie efektownego rysunku zajmuje bardzo wiele czasu. Rysik pod tym względem oferuje nieporównywalny komfort. Precyzja, z jaką odczytywane są ruchy ręki, sprawia, że tworzony obraz jest zgodny z oczekiwaniami. Ponadto pióro rozpoznaje siłę, z jaką przyciskasz rysik, i dzięki tym informacjom zmniejsza bądź zwiększa grubość kreski dokładnie tak, jak podczas malowania prawdziwym pędzlem czy szkicowania ołówkiem. Sam rysik kształtem przypomina długopis, dlatego trzyma się go intuicyjnie, jednak trochę czasu minie, zanim będziesz go swobodnie używać zamiast myszy. Dotknięcie tabletu rysikiem traktowane jest najczęściej jak kliknięcie lewym przyciskiem myszy, a funkcje dwukrotnego kliknięcia czy prawego przycisku przypisywane są przyciskom na piórze.

W większości tabletów można te ustawienia dowolnie konfigurować za pomocą dołączonego oprogramowania. Ważne, żeby rysik nie ślizgał się po tablecie, dzięki czemu ruchy ręką będą takie, jak podczas rysowania ołówkiem.

Wyposażenie

Większość tabletów, niezależnie od ceny, jest do siebie w wielu kwestiach podobna. W samym tablecie wyróżnić można pole aktywne (robocze), po którym przesuwa się rysikiem. Większość tabletów pracuje w trybie bezwzględnym - dotknięcie pola roboczego powoduje przeniesienie kursora w odpowiadające mu miejsce na ekranie. Dla porównania: mysz pracuje w trybie względnym, co oznacza, że jej podniesienie i położenie w innym miejscu stołu nie spowoduje zmiany pozycji kursora.

Kolejnym niemal standardowym elementem są pola funkcyjne. Ich dotknięcie uruchamia przypisaną programowo aplikację. Czasem stosuje się specjalne zestawy pól przeznaczone dla osób korzystających z programów typu CAD. Dzięki takiemu rozwiązaniu najpotrzebniejsze polecenia aplikacji wywoływane są bezpośrednio z tabletu, a nie poprzez złożone menu wyświetlane na monitorze.

Rysik dodawany do zestawu może być wyposażony w jeden, dwa lub trzy przyciski. Czasem producent umożliwia wymianę uszkodzonych końcówek rysika.

Bez właściwego oprogramowania używanie tabletu mija się z celem, dlatego producenci je dołączają. Do najczęściej spotykanych należą: Corel ArtDabbler, MetaCreations Painter Classic. Warto wspomnieć o aplikacjach JustSign, JustWrite, JustTag, które pozwalają na dodanie własnego podpisu do listu bądź tekstu pisanego w Wordzie.

Zasada działania

Pole robocze na tablecie wytwarza pole elektromagnetyczne, które indukuje prąd w cewce rysika. Impuls za pomocą fal radiowych o małej mocy przekazywany jest do podstawy tabletu. W ten sposób rysik lokalizowany jest względem aktywnego pola. Od siły nacisku rysika zależy natomiast grubość rysowanej kreski. Najnowsze tablety rozróżniają 512 poziomów nacisku.

Tablety

Cena opisywanych tabletów nie przekraczała 500 zł, mimo to wiele z nich było dobrej jakości. Często w skład zestawu wchodziła mysz czy kolejna płyta z oprogramowaniem. Większą uwagę należy jednak zwrócić na możliwości samego tabletu, zwłaszcza że myszy nie były najlepsze. Nie kupuj tabletu, którego powierzchnia aktywna jest większa od tego, czego potrzebujesz, bo będzie mało wygodny w użyciu.

Pentagram Junior USB

Najtańszy i jednocześnie najmniejszy tablet z testowanych. Ma przewodowy rysik z metalową końcówką, a warto zaznaczyć, że takie zakończenie pióra stosowane jest w droższych tabletach i żaden inny rysik nie był w niego wyposażony.

Junior jest mały i z powodzeniem można go schować w torbie z notebookiem. Zestaw zapakowano w niewielką plastikową torebkę, która chroniąc przed uszkodzeniami, ułatwia przenoszenie tabletu. Przy tak niewielkich rozmiarach urządzenia trudno wymagać, aby rysunki tworzone na nim były dobrej jakości, choć rysik rozpoznaje 512 poziomów nacisku.

Pentagram Junior dobrze się za to nadaje do wprowadzania odręcznych podpisów do pamięci komputera. Dobrym pomysłem może być kupno Pentagram Juniora dla dziecka, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z komputerem.

Acecad Acecat Flair

Acecat Flair to również tablet o niewielkich rozmiarach. Dołączono do niego program Corel ArtDabbler, który choć nie oferuje zbyt rozbudowanych funkcji, to jest wystarczającym narzędziem dla początkujących.

Z myślą o nich producent do zestawu dodał szkic, który należy położyć na tablecie i jak najdokładniej przenieść do komputera. To ciekawe ćwiczenie zaznajamia z możliwościami rysika.

Wyposażony w bezprzewodowe pióro Acecat Flair podłącza się, tak jak większość opisywanych urządzeń, przez port USB i nie wymaga dodatkowego zasilania.

Jakość tworzonych rysunków jest zadowalająca, jak na urządzenie tych rozmiarów.

Pamiętaj jednak, że mała powierzchnia aktywna ogranicza komfort pracy.

Acecad Acecat Flair to dobre rozwiązanie dla początkujących miłośników rysowania na komputerze.

Acecad AdvanceDigitizer

Tablet przeznaczony do programów CAD, gdzie siła nacisku rysika nie jest brana pod uwagę (pióro w AdvanceDigitizer rozpoznaje tylko dotknięcie tabletu). Świadczą o tym dodatki. Acecad przygotowało aż dwieście specjalnych szablonów z rozrysowanymi funkcjami AutoCada, przeznaczonych do położenia na tablecie. Dotknięcie każdego z nich powoduje uruchomienie określonych funkcji.

Podczas tworzenia projektów masz więc dostęp do nich bez korzystania z menu aplikacji. Do AdvanceDigitizera producent dołącza również specjalną mysz, która pozwala w wygodny i precyzyjny sposób przenosić np. projekty domów do aplikacji CAD.

Opisywany tablet reagował na ruch ręką z pewnym opóźnieniem, niepodważalnym atutem jest za to aż 36-miesięczna gwarancja. Dużym minusem jest sposób podłączania do komputera za pomocą RS232C oraz brak oprogramowania (oprócz sterowników).

Trust Work Tablet 100

Niewielki tablet (234x232 mm; powierzchnia robocza - 107x88) o pozornie dobrych parametrach. Przecież 512-stopniowe rozpoznawanie siły nacisku i rozdzielczość wynosząca 3048 lpi powinny zapewnić poprawną jakość rysowanego obrazu. Niestety, napisanie litery e lub o pokazuje, jak słabo radzi sobie z łukami.

W obu przypadkach otrzymasz bardzo kanciaste znaki, o zaś przypominać będzie niekiedy kwadrat.

Z tego powodu produkt firmy Trust trudno wykorzystać nawet do przenoszenia podpisu do dokumentów tekstowych czy listów elektronicznych.

Work Tablet 100 ratują trochę pola funkcyjne, 24-miesięczna gwarancja i bezprzewodowe pióro.

Do tabletu producent dołącza pakiet oprogramowania, zawierający: PenSoft Handwriting, ArtDabbler i Cadix. Zestaw nie zawiera myszy. Chyba lepiej będzie wydać o 50 zł więcej i kupić Work Tablet 200.