Domowe wypalanie DVD w kilku formatach

Na Cebicie, Sony zaprezentowało pierwszą wieloformatową, stacjonarną nagrywarkę DVD – RDR-GX7. Urządzenie pozwala na zapis krążków DVD-R/-RW oraz DVD+R/+RW.

Sony RDR-GX7

Sony RDR-GX7

Dotychczas Sony nie miało w swoim katalogu stacjonarnej nagrywarki DVD. Zaprezentowany model pozwolił jednak firmie na zajęcie czołowego miejsca na rynku jeśli chodzi o obsługę wielu formatów zapisu DVD w jednym urządzeniu.

W RDR-GX7 zastosowano "inteligentną kontrolę kamery" - funkcję współpracy z kamerami cyfrowymi, z której firma jest szczególnie dumna. W momencie podłączenia kamery do nagrywarki za pośrednictwem interfejsu FireWire uruchomiony zostaje przyjazny w obsłudze graficzny interfejs użytkownika. Aby przegrać film z kasety na płytę wystarczy nacisnąć jeden przycisk. To jednak nie wszystko - przed dokonaniem zapisu użytkownik może edytować materiał w dość szerokim zakresie.

Wysoką jakość zapisu i odtwarzania materiału wideo ma gwarantować znany już z wyższych modeli odtwarzaczy DVD, 12-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy pracujący z częstotliwością 108 MHz. Dodatkowo układ ten wspomaga system Noise Sharped Viedeo (poprawia ostrość i redukuje szumy obrazu) oraz Motion Adaptive FNR. Oba te systemy mają poprawiać sygnał dostarczany do nagrywarki, co powinno zaowocować lepszą jakością zapisu. Nagrywanie może odbywać się z użyciem systemu Variable Bit Rate, który w zależności od specyfiki nagrywanej sceny przeznacza na jej zapis mniej lub więcej powierzchni dyskowej.

Wygoda obsługi ma stać na wysokim poziomie. Sony przygotowało dla nagrywarki zaawansowanego pilota zdalnego sterowania oraz specjalne menu ekranowe oparte na elementach graficznych. Użytkownik może np. samodzielnie stworzyć do 99 skrótów do programów, którym przypisane zostaną miniaturowe obrazki. Dodatkowo program telewizyjny może być pobierany bezpośrednio z telegazety.

Ceny nagrywarki na razie nie podano. Pojawi się ona w europejskich sklepach już w kwietniu.


Zobacz również