Domowy filmowiec

Dziś praktycznie każdy może mieć studio filmowe w domu. Wystarczy do tego kamera cyfrowa oraz odpowiednie oprogramowanie do edycji wideo. Czy program Pinnacle Studio 12 nadaje się do tej roli?


Dziś praktycznie każdy może mieć studio filmowe w domu. Wystarczy do tego kamera cyfrowa oraz odpowiednie oprogramowanie do edycji wideo. Czy program Pinnacle Studio 12 nadaje się do tej roli?

Rynek edytorów wideo można podzielić na dwa sektory: narzędzia dla profesjonalistów oraz amatorów. W tej pierwszej grupie znajduje się oprogramowanie wykorzystywane w dużych studiach filmowych oraz telewizyjnych, zazwyczaj niezwykle kosztowne i zarazem skomplikowane. Druga grupa aplikacji to edytory do zastosowań 'domowych', dostępne cenowo dla przeciętnego Kowalskiego i przystosowane do obsługi przez początkujących oraz średnio zaawansowanych. Jednym z programów należących do grupy amatorskich edytorów wideo jest Pinnacle Studio 12. Sprawdzimy zatem jak nowa wersja sprawdza się w praktyce.

Czarodziejska różdżka montera

Domowy filmowiec

Proces produkcji filmu został tradycyjnie podzielony na 3 podstawowe etapy: import wideo, dźwięku oraz plików graficznych, edycja z użyciem paska montażu, a następnie authoring na płytę CD (VCD, SVCD) lub DVD. Niestety, podstawowa wersja Pinnacle Studio 12 nie pozwala na authoring z uwzględnieniem standardu HD (Blu-ray). Jest to możliwe dopiero w droższej i bardziej rozbudowanej wersji Plus, gdzie dodatkowo obsługiwane są również kamery AVCHD. Obsługa programu nie nastręcza żadnych trudności. Wszystkie przyciski oraz funkcje są dobrze oznaczone, a polska wersja interfejsu przyda się użytkownikom nie mającym doświadczenia w obsłudze angielskojęzycznych aplikacji. W zakresie importu Pinnacle Studio 12 obsługuje materiały wideo przechwycone z kamer DV, pliki AVI, MPEG-1, MPEG-2, DivX, MPEG-4, 3GP, WMV oraz niezabezpieczoną przed kopiowaniem zawartość płyt DVD. Muzykę w postaci plików MP3, MPA, WAV oraz AC3 można dodatkowo uzupełnić plikami graficznymi w formatach BMP, GIF, JPG, PCX, PSD, TGA, TIF, WMF.

Jedną z najciekawszych właściwości Pinnacle Studio 12 jest funkcja automatycznego montażu o nazwie Pinnacle Montage. Dzięki niej możesz tworzyć zapierające dech w piersiach prezentacje wideo. Biblioteka efektów specjalnych zawierająca ponad 80 pozycji jest dodatkowo zbudowana z wielu warstw i robi naprawdę imponujące wrażenie. Przebudowany w stosunku do poprzedniej wersji programu pasek montażu posiada teraz wygodniejszy system markerów wspomagający proces edycji wideo. Pomyślano o dodaniu suwaka regulującego głośność ścieżki dźwiękowej oraz importu wielowarstwowych plików PSD z edytora Adobe Photoshop. Dużą zaletą Pinnacle Studio 12 jest możliwość zapisania gotowych filmów pod kątem oglądania na przenośnych urządzeniach multimedialnych, takich jak odtwarzacz Apple iPod, czy konsola do gier Sony PlayStation Portable.

Trochę marudzenia

W porównaniu do wcześniejszej wersji, seria programów Pinnacle Studio 12 jest o wiele stabilniejsza. Mimo to, podczas pracy, szczególnie w trakcie przetwarzania bardziej złożonych zadań zdarzały się czasem drobne potknięcia i komunikaty o błędach. Nie wpłynęły one jednak znacząco na ogólne, dobre wrażenie. Początkującym polecamy pracę z przykładowym projektem wideo, który został dołączony do programu. Dzięki niemu szybko będzie można przyswoić system pracy Pinnacle Studio 12. Warto na koniec wspomnieć, iż Pinnacle Studio 12 dostępne jest w trzech wersjach. Opisywana przez nas edycja to wersja podstawowa. Ponadto firma Pinnacle oferuje również ten produkt w wersji Plus oraz Ultimate, które są oczywiście bardziej rozbudowane i wyposażone w większą liczbę zaawansowanych funkcji.

Więcej informacji: Alstorhttp://www.alstor.pl

Domowy filmowiec

Werdykt PCWK

Plusy:

- polska wersja językowa interfejsu;

- prostota obsługi;

- kompatybilność z przenośnymi urządzeniami multimedialnymi;

- funkcja Pinnacle Montage

Minusy:

- drobne problemy ze stabilnością;

- brak obsługi standardu HD w wersji podstawowej

Ocena 8