Domowy finansista

Twój domowy pecet pomoże stać się wytrawnym księgowym i rekinem finansjery jednocześnie. Wystarczy, że zainstalujesz odpowiedni program do zarządzania domowym budżetem. Przedstawiamy najlepsze polskie programy z tej grupy.


Twój domowy pecet pomoże stać się wytrawnym księgowym i rekinem finansjery jednocześnie. Wystarczy, że zainstalujesz odpowiedni program do zarządzania domowym budżetem. Przedstawiamy najlepsze polskie programy z tej grupy.

Większość z nas uważa księgowość czy inwestowanie za czarną magię. Warto jednak potraktować domowy budżet poważnie, zwłaszcza mając trudności w panowaniu nad wydatkami. Pomoże ci w tym program do zarządzania domowym budżetem, który zastąpi główną księgową i dyrektora do spraw inwestycji. Prosty w obsłudze, nie wymaga od użytkownika fachowej wiedzy. Nie operuje takimi tajemniczymi pojęciami, jak faktura czy VAT, choć zawiera wszystko, co jest przydatne w gospodarowaniu własnymi pieniędzmi. Nadaje się nie tylko do notowania zakupów w warzywniaku, ale również do rejestrowania transakcji dokonywanych kartą kredytową. Pomoże w szukaniu oszczędności, wyborze najlepszej lokaty czy najtańszego kredytu. Przyda się nawet do tak prozaicznej czynności, jak przygotowanie listy zakupów.

W artykule opisujemy wyłącznie polskie programy. W sumie w Internecie znaleźliśmy kilkanaście tego typu aplikacji i wybraliśmy osiem, naszym zdaniem najlepszych. Wśród tej ósemki najkorzystniej prezentują się Koszty.PL 2.1, Menedżer Finansów, Procent - Organizer Finansowy 1.0.0.60 oraz Skarbnik 4 1.0. W większości są płatne, ale stosunkowo tanie. Program Interesik 2005 kosztuje tylko 6 zł, a płatności można dokonać SMS-em. Jeden z dwóch bezpłatnych w naszym przeglądzie programów, DBBD - Twój Budżet 1.4.2 beta, niestety wypada znacznie słabiej w porównaniu z pozostałymi.

Księgowanie

Domowy finansista

Procent - Organizer Finansowy 1.0.0.60 oferuje kilkanaście kalkulatorów do finansowych obliczeń, np. kosztów kredytu.

Podstawowym zadaniem programów do zarządzania domowym budżetem jest zapisywanie wszystkich wydatków, a także zarobków. W ten sposób, przy odrobinie skrupulatności, będziesz miał dokładne rozeznanie, co się dzieje z twoimi pieniędzmi. Możesz wpisywać wydatki w złotówkach, jak również w innych walutach. Praktycznie każdy program oferuje system kategorii wydatków, do których zostają zaszeregowane poszczególne wpisy. Zestaw podstawowych kategorii jest od razu dostępny w programie. Możesz go zmieniać i rozszerzać o własne elementy. Pozwala to uzyskać przejrzysty obraz struktury wydatków, inaczej mówiąc, dowiesz się, ile wydajesz na jedzenie, rozrywkę, komunikację itd. To bardzo pomaga w szukaniu oszczędności. Możesz narzucić sobie limity w poszczególnych kategoriach, a program będzie pilnował, żeby ich nie przekroczyć. Co więcej, rozliczenia możesz prowadzić wspólnie dla wszystkich domowników lub dla każdego założyć w programie oddzielne konto, na którym będą "księgowane" jego przychody i wydatki. Jeśli nie chcesz dzielić się z innymi użytkownikami informacjami o swoich finansach, dostęp do programu zabezpieczysz hasłem.

Planowanie

Niektóre wydatki, jak opłaty związane z utrzymaniem mieszkania czy raty kredytu, mają charakter cykliczny. Tego rodzaju wydatki, które czekają cię w przyszłości, również możesz wprowadzić w programie wraz z terminami płatności. Mając gotowe zestawienie przyszłych opłat, łatwiej się do nich przygotować, a dodatkowo program będzie ci przypominał o zbliżających się terminach. Unikniesz w ten sposób płacenia karnych odsetek. Oprócz tego programy oferują funkcję tworzenia szablonów powtarzających się opłat, przyspieszając w ten sposób wprowadzanie danych czy drukowanie formularzy przelewu.

Analizy i statystyki

Po miesiącu czy dwóch korzystania z programu mogą cię zainteresować funkcje służące do dokładniejszego przeanalizowania wydatków. Z reguły pozwalają na sporządzanie wykresów dochodów i rozchodów, porównywanie wydatków z dwóch okresów czy przygotowanie ich zestawień według kategorii. Dzięki temu możesz się dowiedzieć, na co wydajesz najwięcej pieniędzy oraz gdzie szukać oszczędności.

Niektóre z omawianych programów, np. Procent - Organizer Finansowy 1.0.0.60, zawierają specjalne kalkulatory do złożonych obliczeń finansowych. Jednym z nich jest kalkulator kredytowy, bardzo ułatwiający podejmowanie decyzji o zaciągnięciu pożyczki. Umożliwia obliczenie wysokości każdej raty z różnymi parametrami (stopa procentowa, liczba rat) i najkorzystniejsze warunki kredytu.

Dla inwestorów

Jeśli masz nadwyżki pieniędzy i próbujesz je inwestować, w programach do zarządzania domowym budżetem również znajdziesz przydatne funkcje, na przykład obsługę funduszy inwestycyjnych, pobieranie z Internetu aktualnych kursów walut czy notowań giełdowych. Oprócz tego obliczysz odsetki od lokat czy efektywną stopę procentową. Niektóre programy oferują funkcje prowadzenia listy kontrahentów i na tej podstawie umożliwiają sprawdzanie, gdzie wydajesz najwięcej pieniędzy.

Dla internautów

Osoby mające internetowe konta bankowe w mBanku lub Inteligo mogą skorzystać z dodatkowych możliwości - program sam pobierze wyciąg z konta i "zaksięguje" wszystkie transakcje.

DBBD - Twój Budżet 1.4.2 beta

Domowy finansista

Narzędzie do rozliczania domowego budżetu na podstawie konta (możliwość utworzenia oddzielnego konta dla każdego domownika) i kategorii wydatków. Przechowuje informacje o kosztach, a także zarobkach oraz transferach środków między kontami, dzięki czemu w każdej chwili sprawdzisz, ile pieniędzy ci zostało. Zaletą jest kalendarz, służący do planowania wydatków oraz wpisywania notatek. Bardziej skrupulatni mogą nawet sporządzić dodatkowe analizy i wykresy w wielu różnych konfiguracjach. Program potrafi wygenerować wykresy stanów kont, operacji na poszczególnych kontach i kategoriach w wybranym okresie, np. ostatnim miesiącu. Na wykresach zostaną uwzględnione również operacje zaplanowane w kalendarzu. Obecnie program jest dostępny bezpłatnie w wersji beta. Autor zapowiada wprowadzenie opłat, gdy zakończy testy i program będzie dostępny w finalnej wersji.

Informacje GeryN,http://geryn.webpark.pl

Cena bezpłatny

System Windows 98/Me/2000/XP

ePortfel 2.0

Domowy finansista

Nieco uboższy w funkcje i trudniejszy w obsłudze od większości omawianych programów. Pozwala na zaszeregowanie domowych wydatków i przychodów do różnych kategorii. Umożliwia eksport zebranych danych do zewnętrznych formatów plików. Potrafi pobierać wyciągi z kont internetowych w mBanku. Funkcja Raporty generuje zestawienie z wybranego konta w programie ePortfel, zawierające informacje o: wydatkach podzielonych na kategorie, sumie dostępnych środków oraz przychodach. W prognozowaniu wydatków pomoże opcja Trendy. Gotowy raport możesz zapisać w formacie HTML. Oferuje wiele funkcji przydatnych w inwestowaniu: obsługę funduszy inwestycyjnych, pobiera aktualne kursy walut i notowania papierów wartościowych na GPW. Wyróżnia się funkcją Kontrahenci, która jest bazą informacji o wszelkich podmiotach, z którymi łączą cię kontakty finansowe. Program został napisany w Javie i wymaga do działania zainstalowanej maszyny wirtualnej Javy.

Informacje Grupa ePortfel,http://www.eportfel.com

Cena bezpłatny

System Windows 98/Me/2000/XP, Linux