Domowy fotolab gratis
-
- Rafał Janus,
-
- Ramon Schwenk,
- 01.12.2005
Przeglądarki grafiki
W twoim komputerze lawinowo przybywa zdjęć z aparatów cyfrowych czy grafik pobieranych z Internetu. Szybką orientację w zbiorze zdjęć i grafiki umożliwią ci bezpłatne przeglądarki. Dostępne w tej kategorii programy oferują, w odróżnieniu od Eksploratora Windows, również narzędzia edycyjne i wiele innych przydatnych dodatków. Wszystkie przedstawione poniżej programy nadają się znakomicie do przeglądania cyfrowych zdjęć.
FastStone Image Viewer 2.22

Szybka i intuicyjna w obsłudze przeglądarka plików graficznych o oryginalnym interfejsie, którego wygląd można zmieniać za pomocą skórek. Oferuje zestaw podstawowych narzędzi fotoretuszerskich: obracanie, kadrowanie, edycję jasności i kontrastu oraz przetwarzanie wsadowe. Dwukrotne kliknięcie pliku powoduje wyświetlanie obrazu w trybie pełnoekranowym. W tym trybie uzyskujesz dostęp do funkcji programu oraz informacji o pliku, przesuwając kursor myszy do krawędzi ekranu (przy każdej wyświetlają się inne funkcje). W trybie pełnoekranowym oferuje lupę: po naciśnięciu przycisku myszy obszar wokół kursora jest pokazywany w powiększeniu.
Force Visio 3.10.04

Łatwa w obsłudze przeglądarka grafiki, obsługująca kilkadziesiąt formatów zapisu obrazu, m.in. JPG, PNG, TIF i TGA. Pozwala na konwersję plików między formatami. Na dużą liczbę funkcji edycyjnych składa się przede wszystkim blisko 30 filtrów. Podczas przeglądania zawartości katalogów wyświetla miniatury plików graficznych. Pojedyncze kliknięcie myszą otwiera plik w trybie pełnoekranowym. Aby rozpocząć automatyczną prezentację zdjęć, trzeba wybrać tryb Diashow.
Futurix Imager 5.5 beta 6

Szybka, ale dość prosta przeglądarka. Obsługuje kilkadziesiąt formatów plików. Prostota ma jednak swoje zalety: program jest czytelny i łatwy w obsłudze. Potrafi skalować duże grafiki do rozmiarów okna, lecz nie oferuje możliwości dopasowania okna do rozmiarów grafiki. Radzi sobie jednak z animowanymi GIF-ami. Wszystkie operacje graficzne są realizowane za pomocą systemu filtrów, co przy próbie obrócenia grafiki wymaga kilku kliknięć. Futurix Imager umożliwia konwersję pomiędzy formatami. Potrafi zapisać grafikę m.in. w formacie WBMP (Wireless Bitmap). Odtwarza flaszowe animacje pobierane z Internetu.
IrfanView 3.97

Jedna z popularniejszych przeglądarek grafiki, bardzo szybka i ukrywająca pod nieciekawym, ascetycznym interfejsem spore możliwości. Oferuje funkcje konwertowania plików graficznych na różne formaty. Operację tę może wykonywać "hurtowo" na wielu plikach, przy okazji zmieniając nazwy według podanego schematu. Obsługuje kilkadziesiąt formatów plików graficznych, a także dźwiękowych (MP3, WAV, OGG) oraz filmowych (AVI, MPG), pozwalając wówczas na kontrolę odtwarzania (jest m.in. funkcja regulacji szybkości filmu). Dość ubogie są możliwości selekcji (tylko predefiniowane prostokąty). Jest opcja tworzenia miniatur obrazów oraz pokazów slajdów (slideshow), w których jednak brakuje przejść w trybie pokazu. Są podstawowe narzędzia edycyjne oraz zestaw kilkunastu filtrów. Pomoże ci przygotować zdjęcie panoramiczne złożone z kilku obrazów.
MyAcdsee 1.43

Prosta i szybka przeglądarka grafiki, która od komercyjnego pierwowzoru różni się tym, że ma jedynie najpotrzebniejsze funkcje i kilka podstawowych dodatków: wyświetlanie pokazu slajdów, tworzenie galerii internetowych i ustawianie tła pulpitu. Wyświetla w przejrzystej formie widok katalogów z grafiką w formie miniatur. W praktyce sprawdza się wyświetlanie katalogów z grafiką na oddzielnych kartach, np. gdy chcesz porównać zawartość kilku katalogów.
ShellExtension 2.0

Program rozszerza menu kontekstowe Eksploratora Windows o funkcje podglądu, konwersji i drukowania grafiki. Wyświetla w menu kontekstowym miniaturę grafiki, dzięki czemu nie musisz zmieniać widoku w Eksploratorze Windows, żeby sprawdzić, co zawiera wybrany plik graficzny. Obsługuje najpopularniejsze formaty: BMP, GIF, JPG i TIF. Aby przekonwertować plik na inny format, wybierz z menu kontekstowego opcję Convert.
ThumbView Lite 1.0

Zwiększa możliwości podglądu plików graficznych w Eksploratorze Windows. W trybie podglądu wyświetla miniatury wszystkich plików graficznych w bieżącym katalogu. Wprawdzie Eksplorator Windows obsługuje tylko dziesięć formatów, w tym GIF, JPG i WMF, ale instalując odpowiednie dodatki można wzbogacić go o obsługę 19 kolejnych, w tym PSD, TIF lub TGA. Zaletą aplikacji jest małe zużycie zasobów komputera.
Vallen JPegger 4.76

Prosta przeglądarka, pracująca wyłącznie w trybach nawigacji po dysku lub pełnoekranowym. Ma ubogie możliwości skalowania, rolka myszy służy jako narzędzie do zmiany powiększenia, funkcje graficzne ograniczają się do obrotów i odbić. Program sprawia wrażenie, jakby autor nie mógł się zdecydować, czy chce tworzyć przeglądarkę graficzną czy muzyczną.
XnView 1.80

Funkcjonalna przeglądarka plików graficznych o sporych możliwościach. Zaskakuje przede wszystkim liczbą odczytywanych formatów - obsługuje ponad czterysta, w tym graficzne, dźwiękowe oraz wideo. Jeśli XnView nie potrafi wyświetlić jakiegoś pliku, można śmiało założyć, że nie jest to plik graficzny. Opcja zapisu w ponad 60 formatach także imponuje. Do tego trzeba dodać funkcje przechwytywania ekranu, tworzenia miniaturek oraz pokazów slajdów i panoram. Dzięki obsłudze standardu TWAIN może pobierać zdjęcia ze skanerów i aparatów cyfrowych. Program obsługuje m.in. wtyczki Photoshopa, dlatego użytkownik może wykorzystać wiele dodatkowych funkcji edycji grafiki.
Narzędzia retuszerskie
Rzadko fotografia wychodzi idealnie. Nawet jeśli udało się dobrze uchwycić motyw, mogą ci nie odpowiadać oświetlenie czy ostrość. Poza tym niekiedy zdjęcia zrobione w kolorze lepiej wyglądają jako czarno-białe lub po poddaniu działaniu różnych filtrów. Do takich czynności nie potrzebujesz edytora graficznego. Wystarczą wyspecjalizowane programy, w których szybko i bez fachowej wiedzy podretuszujesz zdjęcia.
Artweaver 0.3.8.3

Prosty program do zmiany zdjęć w obrazy. Mimo że to wczesna wersja, robi bardzo dobre wrażenie. Zawiera m.in. zestaw efektów artystycznych i wiele rodzajów pędzli. Umożliwia przekształcenie zdjęcia w szkic (zachowuje tylko kontury obiektów). Poszczególne modyfikacje można dodawać na warstwach, co pozwala na osiągnięcie realistycznych efektów. Dostępne są również typowe funkcje edycyjne.