Domowy fotolab gratis

Aparat cyfrowy i drukarka fotograficzna uzupełniona o dobre oprogramowanie zamienią Windows XP w domowy fotolab. Jest mnóstwo programów do obróbki cyfrowych zdjęć, my przedstawiamy duży zbiór bezpłatnych, których możliwości często są niedoceniane.


Aparat cyfrowy i drukarka fotograficzna uzupełniona o dobre oprogramowanie zamienią Windows XP w domowy fotolab. Jest mnóstwo programów do obróbki cyfrowych zdjęć, my przedstawiamy duży zbiór bezpłatnych, których możliwości często są niedoceniane.

Jako podstawowe wyposażenie do retuszu cyfrowych zdjęć wystarczą na początek dwa programy: dołączony do aparatu cyfrowego oraz program do edycji grafiki. Program dołączony do aparatu umożliwia skopiowanie zdjęć z karty pamięci na twardy dysk i proste dopasowanie parametrów obrazu. Pozostałe bardziej złożone czynności wykonasz w edytorze grafiki. Niestety, zaawansowane programy graficzne, jak Adobe Photoshop czy nawet Paint Shop Pro, są drogie. Zamiast nich możesz do zarządzania zdjęciami, tworzenia prezentacji czy dodawania różnych efektów użyć wielu bezpłatnych, łatwych w obsłudze programów.

Przetestowaliśmy sporo takich aplikacji, wybraliśmy najbardziej użyteczne i opisujemy ich możliwości. W zestawieniu uwzględniliśmy tylko faktycznie bezpłatne lub te, których można używać bezpłatnie przez dłuższy okres - aczkolwiek w niektórych wypadkach pozbawione kilku funkcji w porównaniu z wersją komercyjną.

(Foto)graficzny niezbędnik

Jeśli chcesz wyświetlać na ekranie pliki graficzne bez używania edytora grafiki, potrzebna jest przeglądarka grafiki. Jej zalety to m.in. obsługiwanie dziesiątków formatów graficznych, niektórych bardzo egzotycznych oraz duża liczba parametrów wyświetlania. Jednymi z lepszych programów w tej kategorii są IrfanView 3.97, XnView 1.80 oraz FastStone Image Viewer 2.22. Umożliwiają wygodne nawigowanie po katalogach z plikami graficznymi z możliwością wyświetlania miniatur. Zawierają różne dodatkowe narzędzia, jak przetwarzanie wsadowe czy wyświetlanie informacji zapisanych w formacie EXIF.

Godny polecenia jest również program Fix Foto 2.79, służący do obróbki grafiki. Wprawdzie jest to shareware (rejestracja 30 euro), ale jego cena jest bardzo atrakcyjna w porównaniu do oferowanych możliwości. Zawiera dobre narzędzie fotoretuszerskie do często występujących problemów, jak poprawianie kolorów czy zwiększanie kontrastu.

Małe aplikacje, czyli klasa zamiast masy

Wybrane przez nas programy sprawdzają się podczas pracy z cyfrowymi zdjęciami. Nie są to przeładowane setkami funkcji pakiety, lecz kompaktowe narzędzia, przydatne na co dzień. Jeśli ktoś pracuje z profesjonalnym programem do retuszu, wie, że takie rozbudowane narzędzia oferują z reguły znacznie więcej niż ambitny fotoamator potrzebuje do poprawiania swoich zdjęć, poza tym są drogie. Programy przez nas omawiane spełniają często jedno zadanie, ale za to radzą sobie z nim bardzo dobrze.

Edycja grafiki

Za pomocą odpowiednich programów możesz nieco poprawić cyfrowe zdjęcia. Aplikacje edycyjne o różnych możliwościach oferuje wielu producentów. Jedne nadają się raczej dla początkujących, inne są odpowiedniejsze dla profesjonalistów. Ale nawet najprostsze wypadają lepiej od wbudowanego w Windows programu Paint.

C-Picture LE 1.5.14

Domowy fotolab gratis
Informacjehttp://www.cpicture.de

Program łączy funkcje przeglądarki grafiki i edytora. Umożliwia zmianę nazw plików na podstawie informacji w formacie EXIF, automatycznie podczas otwierania przywraca pionowe ustawienie zdjęć, jeśli są źle zapisane, redukuje efekt czerwonych oczu i wyszukuje powtarzające się lub podobne fotografie. Po obróbce zdjęcia zachowuje w pliku informacje EXIF. Umożliwia ograniczanie liczby kolorów i konwersję na skalę szarości. Po 30 dniach zaczyna działać jako wersja freeware, nie oferując jednak wszystkich funkcji.

Digifoto 2.0.7

Domowy fotolab gratis
Informacjehttp://www.klausdoege.de

Zaskakująco dobry program do edycji grafiki, który mnogość swoich funkcji skrywa za dość archaicznym interfejsem, niestety w języku niemieckim. Do podstawowych funkcji należą narzędzia do selekcji, m.in. Lasso i tzw. Różdżka. Możliwości korekcji obejmują automatyczne dopasowanie nasycenia barw i kontrastu, klonowanie, redukowanie efektu czerwonych oczu czy wstawianie trójwymiarowych czcionek. Wyświetla informacje EXIF, pozwala także na ich edycję. Ma funkcje wsadowego przetwarzania grafiki i zmieniania nazw plików.

FxFoto Standard 3.2

Domowy fotolab gratis
Informacjehttp://www.fxfoto.com

Poza typowymi narzędziami do kadrowania, dodawania warstwy tekstowej czy korekty koloru, oferuje również bardziej zaawansowane opcje, np. narzędzie do klonowania czy pakiet filtrów. Opcje edycyjne zostały rozdzielone na pięć kart. Do edytowanej fotografii możemy dodać ramkę, tekst, dorysowywać dodatkowe elementy, a także tworzyć z wybranych fotografii pokaz slajdów.

Photobie 1.9.9

Domowy fotolab gratis
Informacjehttp://www.photobie.com

Prosty i zrozumiały dla początkujących użytkowników program do edycji grafiki, zawierający funkcje malarskie i wiele efektów. Właśnie dla mniej doświadczonych przygotowano predefiniowane ustawienia większości dostępnych w programie funkcji. Regulację kontrastu, jasności i nasycenia barw wykonuje się suwakami. Umożliwia pracę z warstwami, wykonywanie zrzutów ekranu oraz dodawanie efektownych ramek do zdjęć. Program działa w środowisku .NET.

PhotoFiltre 6.1.5

Domowy fotolab gratis
Informacjehttp://www.photofiltre.com

Więcej blasku nadasz zdjęciom z użyciem PhotoFiltre 6.1.2. Oferuje ponad setkę filtrów umożliwiających prostą korektę obrazu (jasność, kontrast, nasycenie) oraz dodanie niezbyt skomplikowanych efektów (pastele, rozmycie, puzzle). Dzięki możliwości różnego rodzaju zaznaczania dowolnie wybierzesz fragment obrazu. Własne kształty użyte do zaznaczenia obszaru można zapisać w pliku i użyć w przyszłości. Oprócz standardowych obsługuje również formaty Photoshopa, Paint Shop Pro czy JPG 2000. Oferuje funkcje przetwarzania wsadowego, umożliwiające szybką, automatyczną obróbkę wielu zdjęć.

RPhoto 0.2.0

Domowy fotolab gratis
Informacjehttp://people.via.ecp.fr/~remi

Funkcje programu zaspokoją potrzeby użytkownika aparatu cyfrowego w zakresie obróbki zdjęć. Możliwe jest m.in. obracanie i odbijanie obrazu oraz kadrowanie - w tym wypadku masz do wyboru kilka wariantów, żeby rozmiary obrazka odpowiadały formatom papieru fotograficznego. Niektóre operacje na plikach JPG wykonuje bez utraty jakości. Wybór obrazków odbywa się w trybie przeglądania i działa podobnie, jak nawigowanie po katalogach w Eksploratorze Windows.