Domowy magnetowid przyszłości

Magnetowidy formatu VHS powstały w drugiej połowie lat 70., ale mimo upływu lat w wielu domach nadal są używane do rejestracji i archiwizacji obrazu i dźwięku, pochodzącego zarówno z kanałów telewizyjnych, jak i innych lepszych jakościowo źródeł, na przykład kamer cyfrowych. Jednak niebawem dzięki nowej generacji stacjonarnych nagrywarek DVD może się to zmienić.

Magnetowidy formatu VHS powstały w drugiej połowie lat 70., ale mimo upływu lat w wielu domach nadal są używane do rejestracji i archiwizacji obrazu i dźwięku, pochodzącego zarówno z kanałów telewizyjnych, jak i innych lepszych jakościowo źródeł, na przykład kamer cyfrowych. Jednak niebawem dzięki nowej generacji stacjonarnych nagrywarek DVD może się to zmienić.

Kolejne próby udoskonalania formatu VHS przez wprowadzanie nowych formatów S-VHS i D-VHS, w przypadku sprzętu przeznaczonego do użytku domowego, niewiele wniosły.

Co prawda, S-VHS w porównaniu z pierwowzorem oferował znacznie wyższą jakość obrazu, pozostając nadal systemem analogowym, co wiązało się jednak z utratą jakości w każdej kolejnej kopii.

Z kolei D-VHS pomimo że był już systemem cyfrowym, bazującym na kompresji obrazu MPEG-2 (analogicznej jak w przypadku DVD), to nadal podobnie jak poprzednicy wykorzystywał do zapisu kasety z taśmą magnetyczną.

Utrudniało to przede wszystkim szybki dostęp do żądanego materiału i jego montaż. W obu przypadkach podstawową wadą było jednak stosunkowo małe rozpowszechnienie, a co za tym idzie wysoka cena urządzeń. Pojawienie się pierwszych stacjonarnych nagrywarek DVD od samego początku wróżyło nadchodzące zmiany, jednak dopiero wyposażenie nagrywarki DVD we wbudowany twardy dysk stało się tym, czego od dawna oczekiwał rynek.

Takie urządzenia ma obecnie w swojej ofercie praktycznie każda licząca się firma z branży audio-wideo. Aby przybliżyć, czym jest i co oferuje nagrywarka DVD z HDD, przyjrzyjmy się najistotniejszym cechom, które powinno mieć tego typu urządzenie. Niektóre z nich są już standardowo wbudowane, natomiast inne z pewnością pojawią się powszechnie w niedalekiej przyszłości.

Domowy magnetowid przyszłości

Pioneer DVR-5100H-S z twardym dyskiem o pojemności 80 GB

- Podstawową cechą stacjonarnej nagrywarki DVD jest możliwość zapisu płyt DVD jedno- lub wielokrotnego zapisu w formatach zarówno z "minusem", jak i "plusem", jedno- i wkrótce dwuwarstwowych. Mile widziana jest też obsługa formatu DVD-RAM, charakteryzującego się największą ilością możliwych cykli zapisu/kasowania, a co za tym idzie wysoką trwałością tak nośnika, jak i nagrania.

- Standardem dla każdej nagrywarki DVD jest możliwość odtwarzania płyt DVD-Video, zarówno tych tłoczonych, jak i zapisywalnych. Warto również zwrócić uwagę na możliwość odtwarzania innych formatów, takich jak Video CD, Super Video CD oraz miniDVD, a być może wkrótce również DivX.

W przypadku obsługi dźwięku poza odczytem płyt Audio CD, standardem staje się możliwość odtwarzania płyt zawierających skompresowane pliki nie tylko MP3, ale również WMA. Warto tu wspomnieć o możliwości przeglądania płyt CD z plikami JPEG ze zdjęciami, a także pliki MPEG-1 i -2 z sekwencjami wideo.

- Wyposażenie urządzenia w twardy dysk (obecnie najczęściej o pojemności 80 GB) pozwala nie tylko na znaczne wydłużenie czasu rejestrowanego materiału wideo, ale również umożliwienie przeprowadzenia szybkiego montażu zapisanego materiału, usunięcie reklam itp., a następnie ewentualne szybkie wykonanie kopii na zapisywalnej płycie DVD.

- Dzięki wyposażeniu nagrywarki DVD w wiele trybów charakteryzujących się różnymi stopniami kompresji w jednowarstwowej płycie DVD możliwa jest rejestracja materiału wideo o czasie trwania od 1 godziny (bardzo dobrej jakości) do nawet 8 godzin (o jakości zbliżonej do VHS).

Jeśli korzystamy z twardego dysku 80 GB, czas ten można wydłużyć nawet do ponad 100 godzin.

- Nagrywarka DVD powinna być wyposażona w szereg standardowych złączy composite, S-Video, RGB do podłączenia analogowych urządzeń, jak również cyfrowego wejścia/wyjścia DV, umożliwiającego bezpośrednie podłączanie cyfrowych kamer i magnetowidów.

Cennym dodatkiem, szczególnie dla użytkowników aparatów cyfrowych, może być wyposażenie urządzenia w czytnik modułów pamięci, umożliwiający bezpośredni odczyt zdjęć na nich zapisanych.

- Wbudowany tuner telewizyjny pozwala na rejestrację wybranych programów telewizyjnych zarówno bezpośrednio na zapisywalnej płycie DVD, jak i na twardym dysku, co w połączeniu z dużą pojemnością twardego dysku umożliwia zaprogramowanie rejestracji większej liczby programów i filmów telewizyjnych bez obawy o brak miejsca na nośniku, podobnie jak w przypadku kaset VHS.

- Jedną z ciekawszych funkcji nagrywarek DVD jest możliwość równoczesnego zapisu i odczytu rejestrowanego materiału wideo.

Dzięki niej możemy nie tylko z opóźnieniem oglądać właśnie rejestrowany materiał, ale często również obejrzeć inny, znajdujący się na twardym dysku lub płycie DVD.

- Dla zwiększenia jakości rejestrowanego obrazu urządzenie jest wyposażane w szereg cyfrowych filtrów wideo i układów, np. TBC (korektor podstawy czasu), usuwających zakłócenia i szumy, charakterystyczne dla analogowych nagrań wideo.