Domowy profesjonalizm

Wśród reżyserów dźwięku zestawy firmy Genelec cieszą się bardzo dużym uznaniem. Ta stara angielska firma od 25 lat tworzy aktywne studyjne systemy głośnikowe. Teraz na bazie swoich doświadczeń wyprodukowała uniwersalny zestaw 5.1, który równie dobrze sprawdza się w warunkach domowych.


Wśród reżyserów dźwięku zestawy firmy Genelec cieszą się bardzo dużym uznaniem. Ta stara angielska firma od 25 lat tworzy aktywne studyjne systemy głośnikowe. Teraz na bazie swoich doświadczeń wyprodukowała uniwersalny zestaw 5.1, który równie dobrze sprawdza się w warunkach domowych.

Pięć niedużych głośniczków wchodzących w skład systemu opartych zostało na zupełnie innej koncepcji niż testowane dotychczas zestawy. Wzmacniacze wysterowujące kolumny zostały umieszczone w środku obudowy każdego satelity, a nie tylko w module subwoofera. Każdy z dwóch głośników znajdujących się w kolumnach obsługiwany jest przez własny system wysterowania, oparty na wąskopasmowym module wzmacniacza.

Pancerne mikrusy

Genelec PD 91

#X-TRA Info#
#Subwoofer aktywny#
#Wymiary (wys. x szer. x głęb.)#480 x 190 x 270 mm
#Masa#16 kg
#Liczba głośników#1
#Częstotliwość podziału regulowana w zakresie#35-200 Hz
#Pasmo przenoszenia#40-200 Hz
#Moc nominalna#100 W
#Moc szczytowa#160 W

Zarówno obudowy satelitów, jak i modułu basowego wykonane są z wysokiej jakości odlewu magnezowego. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko wyjątkową sztywność, ale również niski rezonans obudowy i służy jednocześnie jako radiator dla odprowadzenia ciepła z aktywnych elementów wzmacniaczy. Na przedniej ściance satelitów umieszczono dwa głośniki w klasycznym układzie. Głośnik wysokotonowy zamontowano w specjalnie wyprofilowanej tubce, która nie tylko dopasowuje jego sprawność do reszty układu, lecz także jednocześnie przeciwdziała interferencjom, które mogłyby pojawić się wskutek odbicia fali od przedniej ścianki obudowy. Jego aluminiowa 20-milimetrowa kopułka zabezpieczona została metalową siatką. Głośnik średnioniskotonowy ma średnicę 120 mm, a jego membrana wykonana została jako sandwicz papierowo-polipropylenowy. On również jest zabezpieczony wyprofilowaną stalową siatką. Z lewej strony, przy samej dolnej krawędzi, znajduje się włącznik sieciowy, a z prawej - potencjometr do regulacji głośności. Wewnątrz obudowy zamontowano dwa monofoniczne wzmacniacze o dokładnie wyregulowanej i zsynchronizowanej fazie. Każdy z nich obsługuje ściśle określoną część pasma, a częstotliwość podziału została zdefiniowana na 36 dB/oktawę. Pomimo to, dzięki aktywnym filtrom nie następują przesunięcia czasowe pomiędzy wysokimi i średnimi częstotliwościami. Sygnał do obu wzmacniaczy dostarczany jest opcjonalnie z dwóch gniazd (XLR i jack), które znajdują się we wnęce na tylnej płycie obudowy. W obu wypadkach może mieć ona postać zarówno symetryczną (stosowaną w systemach profesjonalnych, estradowych), jak i niesymetryczną (stosowaną w sprzęcie powszechnego użytku). Poza gniazdami wejściowymi zamontowano tam również wyjście sygnału liniowego (ograniczone pasmowo do najniższych częstotliwości), które umożliwia podłączenie do wszystkich kanałów oddzielnego subwoofera, dzięki czemu każda z kolumn może pracować jako system pełnopasmowy. Do innych równie ciekawych i użytecznych rozwiązań należy zamontowany system przełączników, dzięki którym możemy uruchamiać układy aktywnych filtrów i wpływać na charakterystykę tonalną kolumn w zależności od właściwości akustycznych pomieszczenia. Tony wysokie możemy stłumić o 2 dB od częstotliwości 5 kHz. Niskie częstotliwości regulujemy w 4 skokach, co 2 dB, a częstotliwość graniczna w tym wypadku wynosi 1 kHz. Możemy zmienić granicę dolnego basu odtwarzanego przez kolumnę. Tylna płaszczyzna wyposażona jest w 3 uchwyty, pozwalające powiesić satelitę na ścianie w trzech różnych pozycjach. Subwoofer ma przekrój o szerokości tylnej ścianki kolumienek, ale jest od nich trzykrotnie wyższy. Wyposażony w komplet wejść i wyjść symetrycznych oraz niesymetrycznych stanowi doskonałe uzupełnienie systemu satelitów.