Domowy serwer multimedialny

Małe serwery do sieci domowych wiele osób uważa za urządzenia zbyteczne, które można zastąpić byle jakim, starym, zdezelowanym pecetem. Sprawdzimy tę opinię. Postawimy serwer multimedialny na starym desktopie i porównamy jego ofertę z możliwościami Synology DS212, lidera naszego rankingu urządzeń NAS.


Powód do postawienia serwera w mieszkaniu czy małym biurze jest taki sam jak w dużej korporacji. Jeśli w domu jest kilka komputerów, warto połączyć je w sieć i zorganizować im magazyn do przechowywania wspólnie używanych plików. W biurze dotyczy to dokumentów, w domu raczej multimediów, ale zasada w obu wypadkach jest taka sama. Co prawda, systemy operacyjne pozwalają na udostępnianie plików będących na jednym z komputerów na potrzeby innego, ale oba muszą być w tym czasie włączone. Przeciętny komputer łatwo zaśmiecić rozmaitym oprogramowaniem, co zwykle ogranicza także jego sprawność do udostępniania plików. Takiego problemu nie ma z serwerem, który jest czysty i gotowy do pracy w każdej chwili. Inne wyjście to skopiowanie wspólnie używanych plików, ale wtedy powstaje kilka wersji i zaczynają się kłopoty z aktualnością. Sprawdźmy, co można zrobić ze starego peceta.

Druga młodość peceta

Małe serwery kosztują co najmniej 500 złotych. Użytkownicy z mniejszym budżetem "potykający się" o zakurzony pecet, zamiast wydawać pieniądze, powinni rozważyć przeznaczenie tej maszyny na domowy serwer mediów. Zapłacą za niego swoim czasem, a jeśli będzie pracować bez przerwy -może także powiększonym rachunkiem za prąd. W opisanym przykładzie skorzystaliśmy ze starego komputera działającego pod kontrolą Windows XP - do naszych celów wystarczy. Nowsze Windows są nawet prostsze w zastosowaniu, na przykład w "siódemce" zaliczenie komputera do sieci domowej automatycznie udostępni pliki.

1.

Stary pecet jest prawdopodobnie pełny nieużywanych danych i oprogramowania, które zajmują cenne miejsce na dysku i mogą spowalniać jego pracę. Odinstaluj wszystkie programy, których nie potrzebujesz, usuń niepotrzebne dane. Jeżeli komputer dalej działa zawolno, zastanów się nad ponowną instalacją systemu.

2.

Staremu pecetowi należy się trochę higieny. Jeśli nie był odkurzany rok lub dwa, to warstwa brudu może przeszkadzać właściwej wentylacji i powodować przegrzewanie. Mały odkurzacz i puszka sprężonego powietrza pomogą wyczyścić wnętrze.

3.

Sprawdź, czy twardy dysk ma wystarczającą pojemność. Jeśli masz dużą cyfrową wideotekę, przyda się większy dysk zamiast lub jako dodatkowy. Wtedy musisz wiedzieć, z jakiego interfejsu korzysta, IDE (ATA) czy SATA.

4.

Windows 7 tworzy połączenia automatycznie, jeśli wybierze się rodzaj sieci domowej. Musisz dodać do niej swój serwer. Do połączenia się z ruterem lepiej wybrać Ethernet niż Wi-Fi. Skonfiguruj serwer tak, żeby możliwy był dostęp z innych pecetów w sieci.

5.

Zabezpiecz serwerowi zasilanie za pomocą UPS-a. To może ochronić również inne urządzenia podłączone do niego przewodami.

6.

O kopiowaniu plików będzie za chwilę, na tym etapie sprawdzamy, czy serwer pracuje właściwie. Wybierz foldery, w których przechowasz swoje media, i upewnij się, że są skonfigurowane do udostępniania. Umieść plik próbny w każdym folderze i sprawdź, czy masz dostęp przez sieć do każdego z nich.

7.

Teraz można rozpocząć kopiowanie plików z każdego peceta do serwera. Możesz to zrobić przez sieć, chociaż będzie szybciej, jeśli wykorzystasz do tego celu zewnętrzny twardy dysk.

8.

Skopiuj media z każdego peceta na ten dysk, a następnie do serwera. Wygodniej skorzystać z aplikacji Microsoft RichCopy [Na DVD] niż z Eksploratora Windows. Wybierz opcję Kopiuj zawszei, żeby nie przerywać tej czynności, jeżeli jednego pliku nie uda się przenieść albo jeśli znajdzie się duplikat.

9.

Gdy zechcesz uzyskać dostęp do swoich mediów przez Windows Media Playera, do jego biblioteki na każdym komputerze dodaj foldery mediów znajdujące się na serwerze. Kliknij Dodawanie do biblioteki, wybierz Dodaj i wskaż odnośne foldery na swoim serwerze.

10.

Twój serwer mediów już pracuje, ale na dobrą sprawę to jeszcze nie koniec. Ponieważ wszystkie media są teraz przechowywane na jednej maszynie, awaria twardego dysku kończyłaby się utratą całej biblioteki. Na wszelki wypadek warto zrobić kopię zapasową wszystkich fotografii, filmów i muzyki na kilku krążkach albo zewnętrznym twardym dysku.

A jak to się dzieje na wyspecjalizowanym serwerze?

Nie ma on ani monitora ani klawiatury, dlatego jego konfiguracja musi być prowadzona z innego komputera przez wbudowaną w serwer stronę WWW. Pierwszym zadaniem konfigurującego jest uzyskanie kontaktu z tą stroną. Trzeba do okna przeglądarki wpisać cztery (czasem sześć) liczb oddzielonych kropkami. Tylko jakie to mają być liczby? Jeśli w małej sieci był serwer DHCP przyporządkowujący adresy IP, zrobi to samo z nowym nabytkiem. Wystarczy przejrzeć listę przydzielonych adresów czy logi. Jest wiele programów, na przykład Netscan, które przeglądają sieć i same wyszukają te numery. Ale najprościej skorzystać z aplikacji zwykle dodawanej do serwera.

1.

W wypadku Synology program nosi nazwę Assistant. Na ilustracji widać efekt działania funkcji "szukaj". Program znalazł jeden serwer, ale z nietypowym numerem IP. Należy on do puli AutoIP, urządzenia obsługujące tę funkcję przydzielają sobie same taki numer, gdy nie dostaną odpowiedzi od serwera DHCP. To pozwala nawet w takiej sytuacji na uruchomienie konfiguracji i dokonanie odpowiednich wpisów ręcznie.

2.

Jeśli masz model bez twardych dysków i zostały dokupione oddzielnie, to czas najwyższy włożyć je do środka.

3.

System zostanie zainicjowany i skonfigurowany. Efekt jest widoczny na ilustracji. Część dysku została zajęta na system operacyjny, o tyle mniej ma do dyspozycji użytkownik.

4.

W nowszych serwerach w czasie inicjalizacji tworzy się już kilka folderów. Można je wykorzystać lub utworzyć swoje. Wygodnie jest także zmapować niektóre foldery, na ilustracji widać przydzielenie udziałowi "video" na serwerze litery "V". Funkcja mapowania jest dostępna z sytemu Windows, ale także z Assistanta, Netscana i wielu innych aplikacji. Mapuje się tak ze wszystkich komputerów, które będą korzystać z zasobów serwera.

5.

Skopiuj i udostępnij multimedia tak samo, jak w wersji z dedykowanym pecetem.

6.

Opcję tworzenia kopii zapasowych i wiele innych pożytecznych funkcji znajdziesz w "panelu sterowania" serwera.