Domowy serwer muzyczny

Chcesz słuchać muzyki na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu? Musisz zrobić z domowego peceta serwer streamingowy. Wbrew pozorom, nie jest to trudne.


Chcesz słuchać muzyki na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu? Musisz zrobić z domowego peceta serwer streamingowy. Wbrew pozorom, nie jest to trudne.

Gwałtowny rozwój łączy szerokopasmowych sprzyja rozwojowi technologii strumieniowej transmisji danych. Praktycznie każdy miał już okazję zetknąć się z internetowymi rozgłośniami radiowymi nadającymi gatunki muzyki, których próżno szukać u komercyjnych nadawców naziemnych. Streaming nie wymaga pobierania plików i pozwala słuchać muzyki praktycznie na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu. Co więcej, dzięki niemu możesz słuchać nagrań znajdujących się na twardym dysku twojego peceta, korzystając z tradycyjnej przeglądarki internetowej. Oczywiście, potrzebujesz do tego odpowiedniego oprogramowania, które będzie pełniło funkcję serwera i udostępniało wybrane zasoby do przeglądania i słuchania. Poniżej przedstawiamy przykłady takich aplikacji.

Orb 2.0

Domowy serwer muzyczny

Po zalogowaniu do systemu Orb na stronie internetowej uzyskujesz błyskawiczny dostęp do swojej domowej biblioteki multimedialnej.

Pierwsze z proponowanych przez nas rozwiązań opiera się w zasadzie na internetowej usłudze. Orb jest wszechstronnym serwisem, który wymaga rejestracji. Po jej dokonaniu możesz pobrać specjalną aplikację, której zadaniem będzie uruchomienie domowego serwera i udostępnianie wybranych przez ciebie zasobów. Co ciekawe, Orb pozwala nie tylko na" zdalne" słuchanie muzyki, ale również przekazywanie tą samą drogą zdjęć oraz filmów wideo. Jeśli do twojego domowego komputera jest podłączony dodatkowo tuner telewizyjny, Orb nie będzie miał większego problemu z przekazaniem ci również jego sygnału.

Po uruchomieniu i skonfigurowaniu Orb na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu uruchom stronę WWW, wpisując adres URL Orb, zaloguj się do systemu, a uzyskasz dostęp do swojej multimedialnej biblioteki. Nawigację po zasobach oraz uruchamianie poszczególnych usług ułatwia specjalne menu. Znajdziesz w nim zestawienie najważniejszych funkcji, jakie oferuje Orb (słuchanie muzyki, oglądanie filmów, programów telewizyjnych oraz cyfrowych zdjęć).

Informacjehttp://www.orb.com

Cena bezpłatny

Vibe Streamer 2.06

Domowy serwer muzyczny

Wygodny interfejs Vibe Streamera po połączeniu ze zdalnego komputera. Przypomina tradycyjny odtwarzacz audio i dzięki temu łatwo się nim posługiwać.

Następna propozycja w zakresie streamingu multimediów jest o wiele bardziej tradycyjna. Vibe Streamer to typowy serwer internetowy, który po zainstalowaniu w systemie operacyjnym oraz skonfigurowaniu pozwala na słuchanie muzycznych zasobów w formacie MP3 z poziomu przeglądarki internetowej dowolnego innego komputera zdalnego, po wpisaniu adresu IP oraz numeru portu domowego komputera. Pojawia się wtedy specjalny odtwarzacz, który pozwala na wygodne słuchanie muzyki.

Gdy jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do multimedialnych zasobów jest przeglądarka internetowa, warto pamiętać, że Vibe Streamer jest kompatybilny zarówno z Internet Explorerem, jak i Operą oraz Firefoksem. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewidziano możliwość tworzenia kont użytkowników oraz przydzielania im uprawnień do poszczególnych zasobów udostępnianych na serwerze. Filtrowanie może również dotyczyć adresów IP zdalnych komputerów, które próbują uzyskać połączenie z Vibe Streamerem.

Informacjehttp://www.vibestreamer.com

Cena bezpłatny

Sockso 0.8.4

Domowy serwer muzyczny

Chyba prościej się już nie da. Czytelny interfejs WWW odtwarzacza Sockso po zalogowaniu się użytkownika na swoim koncie. Dodatkowo pobierane są różne informacje, w tym zdjęcie okładki.

Oto kolejny ciekawy przykład na to, że aplikacje open source radzą sobie nie gorzej od programów freeware'owych. Sockso jest doskonałym serwerem do transmisji strumieniowej muzyki w Internecie. Został tak zaprojektowany, że nawet początkujący użytkownik bez problemu z niego skorzysta. Sockso obsługuje najpopularniejsze formaty plików muzycznych: MP3, OGG Vorbis oraz WMA. Co bardzo istotne, nie trzeba go instalować w systemie operacyjnym. Do prawidłowego działania wymaga instalacji Javy w środowisku Windows.

Warto zatrzymać się przy ustawieniach samego serwera. Zastosowano tam bardzo ciekawą funkcję, która pozwala na przekodowanie udostępnianych plików w taki sposób, aby dysponując mniej wydajnym łączem internetowym, nadal bez przeszkód korzystać z muzycznej biblioteki. Oczywiście odbywa się to kosztem jakości. W ustawieniach zdefiniuj bitrate dla plików po przekodowaniu. Na pochwałę zasługuje również możliwość tworzenia list odtwarzania. Po wpisaniu adresu swojego serwera do przeglądarki internetowej zobaczysz interfejs odtwarzacza w formacie Flash. Co ciekawe, Sockso pozwala również umieścić okno odtwarzacza na dowolnej stronie internetowej, podając odpowiedni fragment kodu HTML do wklejenia.

Informacjehttp://sockso.pu-gh.com

Cena bezpłatny

Jinzora 2.7.5

Domowy serwer muzyczny

A teraz coś dla bardziej zaawansowanych użytkowników. W zestawieniu naszego oprogramowania do streamingu znalazła się po raz kolejny aplikacja open source. Jinzora różni się jednak znacznie od innych opisywanych tu narzędzi stopniem skomplikowania. Jej działanie wymaga serwera internetowego z obsługą języka skryptowego PHP. Współpracuje z tak dobrze znanymi narzędziami, jak Apache oraz IIS.

Na uwagę zasługują niewątpliwie ogromne możliwości Jinzory. W zakres formatów, które potrafi zdekodować do transmisji strumieniowej, wchodzą: MP3, WMA, WAVE, FLAC, OGG Vorbis oraz MPC. Możesz wybierać odpowiednio do potrzeb, aplikacja dysponuje różnymi stylami interfejsu graficznego, od bardzo prostych, niewymagających zagłębiania się w szczegóły, po bardzo rozbudowany, w którym możesz kontrolować najdrobniejsze aspekty każdej funkcji. Poza tym Jinzora jest również doskonałym menedżerem muzycznej kolekcji. Potrafi opatrywać pliki tagami, wyszukiwać okładki płyt oraz dodatkowe Informacje o artystach. W przeczesywaniu nawet największych kolekcji pomaga wbudowany mechanizm wyszukiwania.

Informacjehttp://www.jinzora.org

Cena bezpłatny