Donald Tusk: "Takiego dramatu współczesny świat nie widział"

Prezes Rady Ministrów w krótkim oświadczeniu dotyczącym katastrofy prezydenckiego samolotu, wyraźnie wzruszony, powiedział: "Chciałem w imieniu wszystkich Polaków złożyć wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie tragicznie zmarłego pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego a także rodzinom wszystkich którzy tam zginęli."

W sobotę 10 kwietnia 2010 r. tuż przed 9 rano wysłużony prezydencki Tu-154M rozbił się pod Smoleńskiem. W katastrofie samolotu zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, wysocy urzędnicy państwowi, członkowie najwyższego dowództwa sił zbrojnych, posłowie i przedstawiciele stowarzyszeń rodzin katyńskich.

Premier mówił: "Zginęli dla wielu z nas nasi przyjaciele i znajomi. Największą tragedią jest to, co przeżywają rodziny i znajomi. Ta tragedia dotyka także mnie osobiście. Chciałbym zaapelować o to, by nasze zachowania od tej chwili były właściwe dla czasu żałoby."

Zobacz również:

  • Koniec z maseczkami! Minister zdrowia ogłosił od kiedy zmiany obostrzeń

Żałoba narodowa, jaką ogłosił marszałek Bronisław Komorowski, który przejął obowiązki głowy państwa, potrwa tydzień.

Donald Tusk poinformował, że jako pierwsi zadzwonili z kondolencjami premier Putin i prezydent Miedwiediew. Wyrazy współczucia i zrozumienia napływają z całego świata.

Premier zadeklarował: "Podległe mi urzędy i urzędnicy będą pracować 24 godziny na dobę aby konsekwencje tej tragedii dla najbliższych osób które zginęły były jak najmniejsze. Będę opinię publiczną informował o wszystkich zdarzeniach, także o postępach w śledztwie."