Donald Tusk zawiesza ratyfikację ACTA - co to oznacza?

Masowe protesty przeciwko ratyfikacji umowy ACTA znalazły swój skutek. Premier ugiął się pod naciskiem masowych protestów internautów i postanowil zrobić krok w tył.

Donald Tusk

Donald Tusk podczas piątkowej konferencji poinformował, że proces ratyfikacji ACTA zostaje zawieszony aż do końca 2012 roku.

- Podjąłem definitywną decyzję o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy ACTA - takimi słowami premier oznajmił swój nowy stosunek do ACTA.

Donald Tusk zawiesza ratyfikację ACTA - co to oznacza?

V

Premier przyznał się do błędów w sprawie ACTA, ale...

Tusk przyznał się do błędów swoich ministrów i do tego, że konsultacje nad ACTA nie były właściwe, ponieważ brakowało konsultacji z reprezentacją internautów - były prowadzone głównie z firmami i organizacjami zainteresowanymi wprowadzeniem ACTA. Przyznał też, że niektóre argumenty protestujących są racjonalne.

Premier wciąż jednak nie chce się jednoznacznie opowiedzieć przeciwko ACTA - zapowiedział jednak sprawdzenie polskiego prawa pod tym kątem i dostosowanie go do warunków dzisiejszej rzeczywistości z początku XXI wieku. Cokolwiek to znaczy.

Donald Tusk zawiesza ratyfikację ACTA - co to oznacza?

Nie dla Acta

Komentarz

Masowe protesty przyniosły skutek, ale niech nie uśpi to waszej czujności. Bo co to znaczy zawiesić ratyfikację? Zawiesić nie znaczy odrzucić ACTA. Być może premier chce tylko kupić sobie czas? Prawdopodobnie rząd chce wyciszyć sprawę i trochę ostudzić temperaturę sporu.Na razie na 6 lutego premier wyznaczył otwarte spotkanie w tej sprawie z przeciwnikami ACTA.

Zawieszenie to nie odrzucenie - rząd chce zyskać na czasie?

ACTA została już przez Polskę podpisana, wiec jeżeli rząd chciałby zawiesić traktat, to należałoby wycofać się najpierw z tego podpisu. A w tej chwili zawieszenie ratyfikacji oznacza jedynie przedłużenie całej tej sytuacji, w której w dogodnym momencie będzie można powrócić do ratyfikacji (jak szybko parlament potrafi uchwalać ustawy widzieliśmy już na przykładzie ustawy antyhazardowej). Czy polski rząd uważa, że internauci zapomną o całej tej sprawie? Że chęć do protestów za jakiś czas się wypali?

Co Wy o tym myślicie?