Doom III płynnie na notebookach z NV43

Intel Developer Forum to okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi firm współpracujących z krzemowym gigantem. Na rekordowo dużym w tym roku tzw. pokazie technologicznym (Technology Showcase), NVIDIA oprócz prezentacji kart graficznych serii 6 pracujących w trybie SLI, pokazywała notebooka wyposażonego w kartę z procesorem NV43 i interfejsem MXM bazującym na PCI Express.

Karty graficzne serii 6 w trybie SLI

Karty graficzne serii 6 w trybie SLI

MXM ma pozwolić już wkrótce na instalację w notebookach zewnętrznych kart graficznych. Zanim to jednak nastąpi, wcześniej ujrzymy wersje wewnętrzną tego rozwiązania. Zaletą MXM, który korzysta z transmisji PCI Express jest pełna otwartość standardu. Tak więc do tego samego gniazda będą pasowały karty graficzne ATI, NVIDII czy każdego innego producenta, który wykona swój produkt zgodnie ze specyfikacją MXM.

Procesor NV43 z interfejsem MXM

Procesor NV43 z interfejsem MXM

IDF był okazją do pokazania pierwszej, w pełni funkcjonalnej karty MXM. Zamontowano ją w notebooku wyposażonym w 17-calową matrycę LCD. Na komputerze uruchomiony był Doom III w rozdzielczości 1600x1200 pikseli. Detale ustawiono na jakość wysoką. Gra, pomimo obecności na karcie MXM jedynie 64 MB wbudowanej pamięci (komercyjne produkty będą mogły posiadać aż 256 MB własnej pamięci) chodziła całkowicie płynnie. Jak widać już wkrótce jedna z najistotniejszych zalet komputerów stacjonarnych - superwydajne karty graficzne, straci na znaczeniu.


Zobacz również