Doom III w sieciach P2P - pobieranie na masową skalę

Dziś nastąpi długo oczekiwana premiera Dooma III. Jednak w sieciach P2P pirackie kopie gry zostały udostępnione już w weekend. Jak się można było spodziewać, zainteresowanie pobraniem gry jest ogromne - raporty mówią, że Dooma III podczas weekendu nielegalnie pobrało ponad 50 000 osób.

Choć oficjalnie Doom III jest dostępny w sklepach dopiero od dziś, tysiące osób na całym świecie zdążyło już pobrać jego nielegalną kopie z sieci P2P - pojawiły się już nawet pierwsze recenzje. Choć przypadki 'wycieków' pełnych wersji gier do sieci P2P są nagminne, w porównaniu do innych tytułów zainteresowanie 'Doomem' jest znacznie większe.

Według raportu BBC, w ciągu weekendu Dooma III pobrano ponad 50 tys. razy - zakładając, że cena gry wyniesie 54,99 USD, w dwa dni piraci rozprowadzili oprogramowanie o wartości 2 749 500 USD. Inne raporty mówią, że program pobrało od 20 do 30 tys. osób. Ile naprawdę osób grę pobrało - to go na razie nie wiadomo (zapewne znacznie więcej niż 50 000), na pewno jednak id i Activision tracą miliony dolarów. Wydawaca nie poinformował, jakie kroki zamierza w tej sprawie podjąć. Za łamanie praw autorskich w USA można zostać skazanym na karę grzywny do 100 000 USD.

Wraz z pojawieniem się nielegalnych kopii gry pojawiły się również pierwsze recenzje gry - jedna z pierwszych została opublikowana na łamach pirackiego serwisu ISO news. Za wszystkie elementy Doom III uzyskał najwyższe oceny u autora 'pirackiej' recenzji. Później jednak, w komentarzach, recenzent stwierdził, że zbyt wysoko grę ocenił i gdyby mógł to by swoja recenzję ze strony 'zdjął': "Pierwsze pięć godzin rozgrywki było zachwycające, następne pięć to już nuda. Ile w końcu można cieszyć się cieniowaniem i innymi graficznymi 'bajerami', w produkcie kopiującym niemal dokładnie model rozgrywki z pierwszej odsłony gry, który można scharakteryzować następująco - wejdź do pomieszczenia, zabij pojawiające się potwory, znajdź klucz i ruszaj do następnego pomieszczenia!".


Zobacz również