Dopalacz "zintegrowanego dźwięku"

Kilka miesięcy temu Creative ogłosił iż wprowadzi do oferty tanie karty dźwiękowe przeznaczone dla osób, które kupiły tani komputer ze zintegrowanym z płytą główną kodekiem audio. Tak oto zrodziła się zewnętrzna karta dźwiękowa Live! 24-bit External, którą prezentujemy. Ma to być produkt stosunkowo niedrogi, który nie oferując oszałamiającej ilości najnowszych funkcji, pozwoli masowemu odbiorcy zakosztować dźwięku dobrej jakości.

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External

Zintegrowane z płytami głównymi kodeki audio na dobre zadomowiły się nawet w najtańszych modelach. Poza drobnymi wyjątkami (np. Azalia Intela czy SoundStorm NVIDII), układy te nie zapewniają dźwięku choćby przeciętnej jakości. Wiele osób stoi w opozycji do powyższych twierdzeń, jednak już same próby odsłuchowe wyraźnie wskazują na niedomagania zintegrowanych rozwiązań, a wystarczy przeprowadzić testy aplikacjami mierzącymi ich jakość aby tylko potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia odnośnie marnego brzmienia.

Aby skłonić masowego odbiorcę do zakupu karty dźwiękowej zapewniającej brzmienie na wysokim poziomie Creative postanowił wprowadzić do oferty nową grupę urządzeń, które dzięki pozbawieniu wielu "fajerwerków" wyposażenia będą oferowane w przystępnych cenach. Tak oto powstała seria Live! 24-bit, która składa się z dwóch modeli - 8-kanałowego, wyposażonego w interfejs PCI Live ! 24-bit oraz 6-kanałowego lecz zewnętrznego Live! 24-bit External. Właśnie ten model dogłębnie przetestowaliśmy.

Duże, srebrne pudełko...

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External - rzut ukośny

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External - rzut ukośny

Wizualnie nowy Sound Blaster przypomina zaawansowaną kartę SB Audigy 2 NX. Jest jednak od niej znacznie większy i co jest dużym plusem, do pracy nie wymaga zewnętrznego zasilania. Tak jest w teorii, lecz właściciele notebooków powinni przed jej zakupem sprawdzić czy dany model komputera będzie w stanie dostarczyć do karty z portu USB wystarczająca dawkę energii, która zapewni bezproblemową pracę. Podczas testów, korzystaliśmy np. z przenośnego komputera Acer 292 serii TravelMate, który po podłączeniu karty do gniazda USB informował nas o przekroczeniu dopuszczalnego limitu energii (zarówno przy zasilaniu z zasilacza jak i akumulatorów) i automatycznie przerywał pracę Sound Blastera. Z kolei inne notebooki - m.in. Maxdata Eco i Toshiba Satellite M30 nie miały problemów z wysterowaniem zewnętrznej karty. Warto dodać, że karta ta nie tylko sprawdzi się jako wyposażenie komputera przenośnego lecz także maszyny stacjonarnej. Na obudowie umieszczono dwa duże pokrętła pozwalające na wygodną regulację głośności oraz poziomu wysterowania sygnału na wejściu mikrofonowym. Po wciśnięciu jednego z pokręteł można także wyciszyć dźwięk. Na obudowie znalazł się także klawisz do uruchamiania efektów przestrzennych CMSS. Po jeden stronie obudowy znajdziemy wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe, a zaraz obok nich wyjście cyfrowe optyczne. Drugi biegu obudowy kryje w sobie gniazda analogowe do podłączenia zestawu głośników 5.1, wejście liniowe, cyfrowe wyjście elektryczne oraz wyjście głośnikowe standardu DIN.

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External - tył

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External - tył

Jak już wspomnieliśmy, Live! 24-bit External jest kartą pozwalająca na podłączenie kolumn 5.1. Można tego dokonać na dwa sposoby - korzystać z najpopularniejszych obecnie wejść minijack (po dwa kanały na wejście) lub też zdać się na nieco już zapomnianą przejściówkę DIN. Dźwięk można także wyprowadzić w formie cyfrowej za pośrednictwem cyfrowego wyjścia koncentrycznego lub optycznego. Całością można wygodnie sterować korzystając z wygodnego pilota bezprzewodowego. Jest on przystosowany do obsługi aplikacji z pakietu MediaSource. Informacje o dokonywanych pilotem operacjach wizualizowane są na ekranie (OSD).

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External - pilot

Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! 24-bit External - pilot

Dobre brzmienie, umiarkowana cena

Kartę wyposażono w wysokiej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe, pozwalające na odtwarzanie stereofonicznych nagrań z rozdzielczością do 24 bitów i próbkowaniem do 96 kHz. Przy wykorzystaniu pełni możliwości urządzenia i odtwarzaniu ścieżek wielokanałowych 5.1, dostępne tryby odtwarzania prezentują się słabiej i możliwe jest skorzystanie z rozdzielczości 16-bitowej i próbkowania 48 kHz. Z kolei opcje nagrywania nie wypadają blado na tle droższych modeli. Dostępna jest możliwość zapisu z parametrami 24 bity/96 kHz. Podczas testów przeprowadzonych przez nas aplikacją Right Mark Audio Analyzer 5.4, karta Creativa uzyskała bardzo dobre wyniki potwierdzające dane techniczne podawane przez producenta.

Oprogramowanie bez zmian

Na szczęście wraz z cięciami kosztów Creative nie zdecydował się na zubożenie karty o bardzo wygodne w użyciu i pełne ciekawych funkcji oprogramowanie multimedialne. Mamy więc tu pełen komplet programów do odtwarzania, obróbki (nagrywanie plików muzycznych na krążki optyczne) oraz konfiguracji karty. Obsługiwane są także funkcje algorytmów symulacji środowiska akustycznego - EAX Advanced HD (droższa wersja NX realizuje bardziej zaawansowane funkcje EAX Advanced HD 4.0). Trzeba pamiętać, że Live! 24-bit External nie pozwala na sprzętowe dekodowanie cyfrowych nagrań wielokanałowych Dolby Digital czy DTS. Aby tego dokonać będziecie musieli skorzystać z dodatkowego programowego dekodera, w który np. wyposażone są programowe odtwarzacze DVD. Wadą takiego rozwiązania będzie dodatkowe obciążenie dla procesora komputera. Substytutem dekodowania sprzętowego DD czy DTS, w awaryjnej sytuacji może być skorzystanie z algorytmów 3D CMSS, które dobrze radzą sobie z uprzestrzennianiem nagrań do postaci 5.1.

Cena karty to ok 190 zł.


Zobacz również