Dopalacze Windows

Czy zależy ci na szybszym nawigowaniu po dysku lub wygodnym kopiowaniu plików? A możesz masz problemy ze spóźniającym się zegarem? Przedstawiamy 15 najlepszych programów, które oferują to, czego brakuje w standardowych narzędziach Windows.


Czy zależy ci na szybszym nawigowaniu po dysku lub wygodnym kopiowaniu plików? A możesz masz problemy ze spóźniającym się zegarem? Przedstawiamy 15 najlepszych programów, które oferują to, czego brakuje w standardowych narzędziach Windows.

System Windows oferuje wiele udogodnień i narzędzi pomagających w pracy. Jednak komputery mają tyle zastosowań, że możliwości systemu operacyjnego nigdy nie spełnią indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Na szczęście wszelkie braki można załatać oferowanymi przez niezależnych producentów wyspecjalizowanymi rozszerzeniami lub udoskonalonymi odpowiednikami standardowych funkcji Windows. W Internecie znajdziesz wiele takich programów, a część z nich jest bardzo przydatna. Wyszukaliśmy 15 najlepszych, naszym zdaniem, i przedstawiamy ich funkcje oraz zastosowanie. Podpowiadamy również, jak niektóre składniki systemu, np. Notatnik, zastąpić bardziej rozbudowanymi programami.

Wąska specjalizacja

Dobierając programy, staraliśmy się, aby każdy odnosił się do innego obszaru zastosowań systemu operacyjnego. W ten sposób wytypowaliśmy aplikacje wąsko wyspecjalizowane, ale za to dobrze przygotowane do wypełniania swoich zadań. Przykładem może być ACD mPower Tools 1.0.2, który przyda się osobom często pracującym z plikami graficznymi. Program został przygotowany przez twórców popularnej przeglądarki ACDSee i umożliwia wykonywanie najczęstszych operacji na plikach graficznych bezpośrednio z poziomu Eksploratora Windows.

Zapominalskim i spóźnialskim polecamy AlfaClock 1.6, synchronizujący czas komputera z zegarami internetowymi, oraz Active Desktop Calendar 4.1, wyświetlający kalendarz na pulpicie Windows i przypominający o rzeczach do zrobienia.

Zebraliśmy również kilka programów związanych z nawigowaniem po twardym dysku i kopiowaniem plików, ponieważ pod tym względem Windows ma spore braki. Jednym z tych programów jest FolderBox 1.2, który z Eksploratora Windows robi prosty menedżer plików z podziałem ekranu na dwa okna. Z kolei Access Folders 2.1 umożliwia szybkie przechodzenie do wybranych folderów na dyskach.

Ciekawą propozycją jest Actual Title Buttons 2.6, usprawniający poruszanie się w gąszczu okien uruchamianych aplikacji. Umożliwia na przykład ukrywanie dowolnej aplikacji w zasobniku systemowym czy pozostawienie na ekranie tylko paska tytułu danego okna. Problemy z dużą liczbą okien pomaga rozwiązać również Cool Desk 3.86, tworzący kilka niezależnych, wirtualnych pulpitów.

Niektóre z programów wręcz zastępują standardowe narzędzia Windows. Tak jest w przypadku PitPada 3.2, którego można używać zamiast Notatnika. Jego możliwości przydadzą się przede wszystkim webmasterom i programistom. To samo dotyczy Process Explorera 8.4, którym możesz zastąpić Menedżera zadań.

Gdy masz kłopoty z klawiaturą, wypróbuj polski program Duch 5.3. Pomaga realizować różne zadania: wyłączyć niepotrzebne klawisze, tworzyć własne skróty klawiaturowe, emulować naciśnięcia klawiszy i wiele innych.

Nowe szaty

Standardowymi narzędziami Windows można zmienić wygląd wielu elementów interfejsu graficznego. Opcja Właściwości ekranu zawiera wybór tapety na pulpicie i wygaszacza ekranu oraz ustawienia rozmiarów różnych elementów interfejsu - pasków przewijania, pasków tytułów okien, koloru zaznaczonych obiektów (na przykład zaznaczonych plików Eksploratorze) i wiele innych. Jeśli jednak zależy ci na tym, żeby twój system wyglądał naprawdę oryginalnie, wypróbuj DesktopX 2.1 oraz WindowBlinds 4.3. Mają imponujące możliwości - pozwalają w efektowny sposób całkowicie odmienić wygląd "okienek". Do tej grupy należy jeszcze zaliczyć BootXP 2.5, niewielkie narzędzia zmieniające ekran startowy systemu Windows 2000/XP.

Powrót do korzeni

Choć przedstawianie przez nas programy w mniejszym lub większym stopniu zmieniają działanie systemu operacyjnego, każdy z nich możesz odinstalować i przywrócić Windows do pierwotnego stanu, jeśli ich możliwości nie spełniły twoich oczekiwań.

Wszystkie opisywane aplikacje umieściliśmy na dołączonej płycie. Informacji o ich najnowszych wersjach szukaj na stronach internetowych producentów.

Access Folders 2.1

Dopalacze Windows
Program dodaje nowe funkcje w standardowym oknie otwierania/zapisywania plików, używanym przez wiele aplikacji, a jego ikona widoczna jest w zasobniku systemowym. Access Folders 2.1 spełnia dwa podstawowe zadania. Po pierwsze, umożliwia bezpośrednie zapisanie pliku w lokalnym lub sieciowym folderze bez żmudnego przebijania się przez strukturę folderów. Po drugie, przechowuje listę najważniejszych folderów, na której łatwo sprawdzisz, gdzie zapisałeś pliki pobrane z Internetu, a gdzie dokumenty utworzone w pakiecie biurowym.

Posługiwanie się programem jest bardzo proste. W oknie otwierania/zapisywania pliku kliknij prawym przyciskiem myszy znak zapytania, widoczny w prawym górnym rogu, a następnie jeden z umieszczonych na liście folderów, żeby przejść do wybranego miejsca. Jeśli chcesz przejrzeć zawartość ulubionego folderu, musisz skorzystać z ikony programu, umieszczonej w zasobniku systemowym. Kliknięcie jej lewym przyciskiem myszy rozwinie listę odnośników do folderów. Dodatkowym sposobem wywołania tej listy jest użycie kombinacji klawiszy [Start A]. Kliknięcie ikony prawym przyciskiem otworzy menu z funkcjami konfiguracyjnymi. Po wybraniu Settings pojawi się okno konfiguracyjne, w którym możesz dodawać nowe pozycje do listy ulubionych folderów. Karta Filters służy do definiowania filtrów, które pozwalają ukrywać wybrane rodzaje plików (o określonym rozszerzeniu czy zawierające dany ciąg znaków). Pozostałe dwie karty - General i Mouse - umożliwiają konfigurację różnych aspektów pracy z programem, np. włączenie obsługi rolki myszy czy uruchamianie programu wraz ze startem Windows.

System: Win 95/98/Me/NT/2000/XP

Język: angielski

Informacje:http://www.shelltoys.com

Cena: 20 USD

W skrócie: Pozwala na szybkie dotarcie do najczęściej otwieranych katalogów.

ACD mPower Tools 1.0.2

Dopalacze Windows
ACD mPower Tools 1.0.2 (wcześniej znany pod nazwą PicaView) jest przygotowanym przez twórców przeglądarki ACDSee rozszerzeniem Eksploratora Windows, pozwalającym na szybki podgląd obrazów, a także dźwięków i animacji z menu kontekstowego. Program obsługuje nie tylko wiele popularnych formatów graficznych, ale także "niestandardowych", jak Canon Raw, Kodak Photo CD czy AOL ART. Po zainstalowaniu ACD mPower Tools 1.0.2 menu kontekstowe Eksploratora Windows wzbogaci się o nowe funkcje. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy wybrany plik graficzny, żeby zobaczyć jego podgląd. Po przejściu do podmenu ACD mPower Tools, umieszczonego nad miniaturą grafiki, pojawią się dodatkowe opcje, m.in. pełnoekranowy widok grafiki, konwersja pomiędzy różnymi formatami graficznymi oraz podstawowe narzędzia edycyjne (zmiana rozmiaru, obracanie, dopasowanie parametrów ekspozycji). Godna uwagi jest funkcja zmiany nazwy pliku, automatyzująca ujednolicanie nazw, np. wstawianie numeracji. Z kolei podmenu plug-ins to zestaw samodzielnych narzędzi do tworzenia galerii internetowych, projektowania i drukowania wizytówek, czy wyszukiwania duplikatów.

Ciekawym dodatkiem jest pasek narzędzi ułatwiający wyszukiwanie i podgląd plików graficznych podczas korzystania z różnych programów. Rozmiar paska i jego lokalizację na ekranie można dowolnie zmieniać, a w razie potrzeby można go całkowicie ukryć. Grafikę można przeglądać w postaci miniaturek (25%, 50%, 75%), w pełnym rozmiarze (100%) lub w niewielkim powiększeniu (150%, 200%). Odnaleziony za pomocą paska plik otworzysz bez wychodzenia z używanego programu.

System: Win 98/Me/NT/2000/XP

Język: angielski

Informacje:http://www.acdsystems.com

Cena: 50 USD

W skrócie: Dodaje do menu kontekstowego Eksploratora Windows funkcje przeglądanie grafiki.