Dość monopolu USA!

Unia Europejska domaga się powołania niezależnej od Amerykanów organizacji zajmującej się rejestracją domen internetowych.

Komisja Europejska zwróciła się do rządu Stanów Zjednoczonych z prośbą o uregulowanie działalności Network Solutions (NSI), zajmującej się rejestracją domen internetowych. W liście podpisanym przez komisarzy Unii: Mario Montiego i Erkki Liikanena znalazły się uwagi, dotyczące "zmonopolizowania zatwierdzania nazw w całym światowym Internecie przez jedną firmę, co nie służy konkurencyjności". Przedstawiciele Komisji Europejskiej proponują stworzenie standardu rejestracji (Standard Registrar Licensing Agreements) i umożliwienie zajęcia się rejestracją także innym firmom lub organizacjom. Ponadto Komisja nie uważa za właściwe, iż pełną i jedyną władzę nad NSI posiada wyłącznie rząd USA. Zarówno przedstawiciele Europy, jak i USA uważają, że sprawa ta wymaga dyskusji.

Od wielu miesięcy działanie amerykańskiej NSI budzi niepochlebne opinie wśród użytkowników Internetu. Spowodowało to nawet powołanie organizacji non-profit - Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), w celu "zarządzania" Internetem, adresami IP, nazwami DNS i tworzenia nowych protokołów internetowych. Zarząd ICANN składa się z 20 osób różnej narodowości i jest upoważniony do podejmowania decyzji, jednak tylko zgodnie z dyrektywami Departamentu Handlu USA.

Więcej informacji: www.idg.net