Dość nudy!

bJeśli sądzisz, że system Windows musi w każdym komputerze wyglądać tak samo, mylisz się. Zmiana wyglądu okien nie ogranicza się do wymiany tapety na pulpicie.


bJeśli sądzisz, że system Windows musi w każdym komputerze wyglądać tak samo, mylisz się. Zmiana wyglądu okien nie ogranicza się do wymiany tapety na pulpicie.

Już za pomocą narzędzi dostępnych w każdej standardowej instalacji Windows 98, Me, 2000 i XP można zmienić wygląd wielu elementów interfejsu "okienek". Na początek proponujemy wypróbowanie możliwości opcji Właściwości ekranu, uruchamianej przez kliknięcie pulpitu prawym przyciskiem myszy i wybranie pozycji Właściwości z menu podręcznego. Oprócz opcji znanych każdemu użytkownikowi Windows, takich jak na przykład zmiana tapety na pulpicie czy wybór wygaszacza ekranu, znajdziesz tu na przykład możliwość ustawienia rozmiarów różnych elementów interfejsu Windows - pasków przewijania, pasków tytułów okien, koloru zaznaczonych obiektów (na przykład zaznaczonych plikóww Eksploratorze) i wiele innych. To jednak tylko podstawowe modyfikacje. Aby naprawdę zmienić wygląd Windows, najlepiej posłużyć się odpowiednim dodatkowym oprogramowaniem. Z reguły aplikacje służące do zmiany wyglądu Windows są niedrogie (shareware) lub wręcz bezpłatne.

Wielu użytkowników zmienia wygląd interfejsu Windows za pomocą tzw. tematów (ang. Themes). Dotyczą zwykle określonej dziedziny, na przykład filmu, sportu czy muzyki. Tematy mogą zmienić wygląd pulpitu, kursorów myszy, domyślne dźwięki systemowe itd.

Desktop Architect 2.11

Programem, który potrafi doskonale zająć się motywami Windows, jest Desktop Architect 2.11. W dodatku to aplikacja całkowicie bezpłatna. Jak zainstalować temat Windows za pomocą Desktop Architecta? Wystarczy odszukać na twardym dysku plik tematu (zwykle ma rozszerzenie.theme) i dwukrotnie go kliknąć. Desktop Architect zostanie uruchomiony automatycznie i otworzy wskazany temat. Jeśli właśnie w taki sposób chcesz zmienić wygląd systemu, kliknij przycisk Apply (po prawej stronie rozwijanej listy na pasku narzędzi). Gotowe! Jak odinstalować temat, którego masz dość? Wystarczy wybrać z rozwijanej listy na pasku narzędzi opcję Default.

Desktop Architect ma też kilka wad; jedną z nich jest dość irytująca właściwość - otwieranie każdego dwukrotnie klikniętego pliku z tematem w nowym oknie programu. Jeśli chcesz przejrzeć zawartość wielu tematów Windows i wybrać najbardziej odpowiedni, najlepiej wczytywać je z poziomu programu, poleceniem File | Open.

Gdzie można znaleźć interesujące tematy do Windows? Polecamy witrynęhttp://www.themeworld.com. Można tam znaleźć pieczołowicie przygotowane tematy dotyczące właściwie każdej dziedziny życia.

Cena bezpłatny

Informacjehttp://www.desktoparchitect.com

Talisman 2.3

Jeśli zwykła wymiana tematu Windows to za mało, proponujemy wypróbowanie programu Talisman 2.3. Uruchamia on zupełnie nowy interfejs Windows, modyfikujący radykalnie wygląd pulpitu, menu Start i paska zadań. Co więcej, 2.3 umożliwia także budowanie własnych pulpitów - jest to już jednak znacznie trudniejsze niż wymiana tematu.

Na pulpitach tworzonych za pomocą Talismana 2.3 można umieszczać nie tylko ikony i paski narzędzi, ale także wiele dodatkowych przycisków, form i innych elementów o właściwie dowolnej funkcjonalności. Można nawet tworzyć takie cuda, jak niewidzialne przyciski, których położenie i funkcje zna tylko jeden użytkownik. Podczas tworzenia elementów pulpitu w Talismanie 2.3 można korzystać z dokumentów HTML i VRML oraz z wtyczek i skryptów. Program wyposażony jest w polski interfejs (który jednak trzeba samodzielnie włączyć - domyślnym językiem jest angielski), co znacząco ułatwia jego obsługę. Talisman 2.3 przeznaczony jest raczej dla tych, którzy na zmianę wyglądu i sposobu funkcjonowania interfejsu Windows mogą poświęcić sporo czasu. Efekty mogą być jednak bardzo ciekawe. W tym miejscu trzeba trochę ostudzić zapał użytkowników - Talisman 2.3 potrafi znacząco spowolnić pracę komputera, nadaje się więc raczej do szybkich maszyn.

Program w wersji 2.1 zamieściliśmy już na CD w wydaniu 3/2002 PC Worlda. Niestety, nie jest bezpłatny - po wykorzystaniu 30-dniowego okresu próbnego trzeba za niego zapłacić.

Cena 25 USD

Informacje Lightek Software,http://www.lighttek.com

WebBlinds

Jeśli Twoja żądza zmian w Windows dotyczy także przeglądarki, a dokładniej Internet Explorera, koniecznie wypróbuj program WebBlinds. Ma takie znaczenie dla Internet Explorera, jak skórki dla Winampa - potrafi całkowicie odświeżyć i zmienić wygląd przeglądarki !WWW. Skórka do przeglądarki, zaaplikowana za pomocą Webblinds, może całkowicie zmienić wygląd IE - ramki, przyciski, menu i wszystkie inne elementy interfejsu. Co więcej, można dodawać zupełnie nowe elementy - umożliwiające na przykład wygodne przeskakiwanie między kilkoma najczęściej odwiedzanymi witrynami. WebBlinds jest programem nietypowym - trudno na przykład znaleźć jego ustawienia, dopóki.. nie zajrzy się do przeglądarki internetowej. Opcje ukryte są pod przyciskiem Tools w zmodyfikowanym Internet Explorerze.

Jak przygotowywać nowe skórki do WebBlinds? Nie jest to już tak proste, jak ich instalowanie. Początkującym użytkownikom proponujemy wybranie jednej z wielu dostępnych w Sieci, na przykład pod adresemhttp://www.wincustomize.com. Tworzenie własnych skórek można rozpocząć od zmodyfikowania jednej z dostępnych po zainstalowaniu WebBlinds. Ta skórka to nic innego jak zestaw bitmap i plików WAV oraz specjalny plik z rozszerzeniem UIS, zbierający informacje o poszczególnych elementach (jest to zwykły plik tekstowy). Na dobrą sprawę można przygotować własną skórkę, zmieniając tylko zwartość plików graficznych i dźwiękowych. Osobom, którym nie wystarcza takie rozwiązanie, polecamy zapoznanie się z treścią pliku webblindsskins.txt, znajdującego się folderze z zainstalowanym programem WebBlinds. Znaleźć tam można szczegółowy opis zawartości plików UIS.

Zarejestrowani użytkownicy WebBlinds otrzymują dodatkowe, przydatne narzędzie. Jest to SmartBlocking, utrzymujący w ryzach okna pop-up. Moduł nie tyle blokuje ich wyświetlanie, co minimalizuje je do postaci małych ikon na pasku stanu przeglądarki. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszyscy są zadowoleni: internauci nie muszą oglądać reklam (chociaż mogą - wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę), a właściciele stron nadal mogą czerpać profity z wyświetlania okien pop-up.

Cena 14,95 USD

Informacje Stardock,http://www.stardock.com

WindowBlinds 3.1a

WindowBlinds to odpowiednik WebBlinds, tyle że zmienia wygląd całego systemu, a nie tylko przeglądarki internetowej. Nie koliduje zresztą z WebBlinds, możliwe jest wybranie różnych skórek do Internet Explorera i pozostałych okien Windows. Po zainstalowaniu aplikacji użytkownik może się czuć trochę zagubiony. W menu Programy pojawia się tylko kilka dodatkowych opcji, w tym jedna szczególna: Enable-Disable WindowBlinds. Jej uruchomienie niczego jednak nie zmienia (pozornie!) - Windows nadal wygląda tak samo. Co zrobić, aby faktycznie zmienić wygląd okien?

Należy skorzystać z nowej karty Skins, która pojawiła się we właściwościach ekranu (kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości). Na tej nowej karcie kliknij przycisk obok rozwijanej listy Windows and buttons i wybierz skórkę, której chcesz użyć. Możesz także skorzystać z przycisku WindowBlinds i zmienić domyślne opcje tej nakładki na system operacyjny.