Dostawcy internetu zapiszą strony, które odwiedzamy?

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowuje właśnie nowelizację ustawy "Prawo telekomunikacyjne". Ma ona zapewnić internautom, by firmy oferujące im dostęp do internetu zapewniały stałą prędkość przesyłu danych. Problemem jest jednak sposób egzekwowania takiego prawa.

Monitoring

Serwis Wyborcza.pl cytuje anonimowego przedstawiciela jednego z większych polskich dostawców internetu. Miał on powiedzieć, że na wypadek reklamacji jego firma będzie zmuszona przez rok przechowywać szczegółowe informacje o odwiedzonych przez użytkownika stronach, a także pobranych plikach oraz źródłach tych plików.

Polecamy: Polska wycofuje się z ACTA. Premier Tusk za odrzuceniem umowy

Eksperci uważają, że sytuacja taka jest bardzo prawdopodobna. Eugeniusz Gaca z zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji mówi, że takie gromadzenie informacji jest jedynym sposobem sprawdzenia, czy, w zgłaszanym przez użytkownika terminie, faktycznie doszło do spadku prędkości przesyłu danych oraz dlaczego tak się stało.

Oczywiście dane te mają być pilnie strzeżone, a zbierane dla dobra użytkownika. Dostęp do nich będą jednak miały także władze w związku z prowadzonymi dochodzeniami. Nie należy wykluczać również włamań hakerów, którzy już nie raz pokazywali, że sforsowanie zabezpieczeń stron rządowych lub specjalistów od bezpieczeństwa w internecie oraz dużych korporacji nie jest dla nich problemem.

Zobacz też: Anonymous: kim są i czego chcą? - Technokracja odc.11

Korzystając w pełni z dzisiejszego internetu jesteśmy na każdym kroku śledzeni, a informacje o nas i naszych upodobaniach zbierane są przez wyszukiwarki i inne strony. Czy oznacza to jednak, że obowiązkiem prawnym dostawców internetu powinno być tworzenie obszernych baz danych na temat każdego z internauty? W teorii ma to służyć użytkownikowi, ale w praktyce może prowadzić do nadużyć i wycieków danych.

Warto zapoznać się również z artykułami: ACTA i piractwo komputerowe - komentarz prawnika oraz Powiedzieli "NIE" dla ACTA w Polsce - rozmowa z organizatorami akcji