Dostęp do Internetu dla każdego! Powinniśmy być wdzięczni Google i Facebookowi

Google Projekt Loon

Projekt Loon zakłada stworzenie systemu zautomatyzowanych balonów zasilanych energią słoneczną latających w stratosferze (promienie słoneczne są maksymalnie wykorzystywane) i zapewniających możliwość połączenia z internetem regionów, w których infrastruktura komunikacyjna jest w słabym stanie (lub jej nie ma), a zainwestowanie w jej rozwój jest dzisiaj nieopłacalne. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania uwidacznia się też podczas klęsk żywiołowych, gdy dochodzi do uszkodzenia tradycyjnej infrastruktury. Wówczas system balonów mógłby szybko przywrócić łączność w takich regionach.

Rozwój Projektu Loon zdaje się przebiegać pomyślnie. Na przełomie marca i kwietnia 2014 roku pierwszy "internetowy" balon okrążył ziemię pokonując pół miliona kilometrów. Obecnie testy prowadzone są w Queensland (Australia), Dolinie Kalifornijskiej, Nowej Zelandii i północno-wschodniej Brazylii. W sumie na tę chwilę w powietrzu operuje 75 balonów Google. Prowadzone testy mają zaprezentować możliwości projektu firmom telekomunikacyjnym i zachęcić je do zaangażowania w rozwój lokalnych programów.

Przelot pierwszego balonu stanowiącego część projektu Loon

Przelot pierwszego balonu stanowiącego część projektu Loon

Kolejny pomysł Google na dostarczenie Internetu w pozbawione go zakątki świata zakłada zaangażowanie do tego dronów. W tym celu internetowy gigant kupił startup Titan Aerospace zajmujący się projektowaniem dronów zasilanych energią słoneczną. Titan ma działać niezależnie, lecz mocno współpracować z Google w zakresie Googole Maps i wspomnianego projektu Loon.

Niestety obecnie bardzo mało wiemy na temat "dronowych" planów Google. W przeciwieństwie do Facebooka i jego projektu Internet.org...

Internet.org Facebooka

W sierpniu 2013 roku Mark Zuckerberg ogłosił założenie organizacji Internet.org, której celem jest zapewnienie możliwości połączenia z Internetem każdemu mieszkańcowi Ziemi. Jej hasło brzmi:

"Nikt nie powinien musieć wybierać pomiędzy dostępem do Internetu, jedzeniem i medycyną"

Facebook nawiązał współpracę z kilkoma firmami (Samsung, Ericsson, MediaTek, Nokia, Opera Software, and Qualcomm) i aby osiągnąć swój cel stosuje wieloaspektowe podejście włączając w to pomoc dla globalnych operatorów w szukaniu rozwiązań pozwalających na poprawę funkcjonalności ich sieci (w Indonezji pozwoliło to na poprawę wydajności aż o 70%) oraz organizowanie maratonów dla programistów, które wyłuskują talenty zdolne do tworzenia najbardziej efektywnych aplikacji.

Internet.org to także opracowanie mobilnej aplikacji Internet.org, która w pierwszej kolejności została udostępniona mieszkańcom Zambii. Dzięki temu korzystający z niej abonenci sieci Zambia Airtel mogą liczyć na co prawda ograniczony, ale za to bezpłatny dostęp do wielu popularnych usług internetowych, takich jak np. AccuWeather, Facebook, Google Search, Facebook Messenger i Wikipedia oraz usług lokalnych, które odpowiadają na tamtejsze potrzeby (np. wyszukiwarka ofert pracy).