Dostępowy wyścig zbrojeń

Jeśli nie należymy do grona kablowych szczęśliwców, istnieją olbrzymie szanse, że mamy telefon i nasz operator umożliwia dostęp do Sieci przy pomocy technologii xDSL. Oto kolejny gracz na rynku:

Internet w technologii xDSL - neostrada tp, DIALNET, Net24

Dostęp xDSL - najpopularniejszy i konkurujący z kablówką pod względem szybkości

Dostęp xDSL - najpopularniejszy i konkurujący z kablówką pod względem szybkości

Digital Subscriber Line, DSL, to technologia pozwalająca na wykorzystanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej (tj. zwykłych miedzianych kabli telefonicznych), aby umożliwić klientowi łatwy dostęp do Internetu. Wystarczy podłączenie taniego białego pudełka do gniazdka z jednej strony i portu USB z drugiej, rejestracja i już możemy cieszyć się stałym dostępem do Sieci z prędkością nawet 6 Mb na sekundę.

Bezprzewodowy ruter DSL firmy Belkin

Bezprzewodowy ruter DSL firmy Belkin

Olbrzymia popularność ma jednak swoje złe strony. Aby użytkownicy nie zatkali zupełnie sieci, wielu dostawców zdecydowało się ograniczać transmisję. Najczęściej po pobraniu kilku-kilkunastu gigabajtów (od pięciu wzwyż) danych pasmo zwężane jest do przepustowości zaledwie 32 Kb/s. Z większości serwerów i usług można wówczas korzystać w bardzo ograniczonym zakresie albo wcale.

Głównymi graczami na rynku dostępu do xDSL są Telekomunikacja Polska S.A., Dialog oraz Netia. W zakresie przepustowości między 128 Kb i 1 Mb oferta firm jest porównywalna. Do niewątpliwych zalet usługi należy - prócz zasięgu - wysoka przepustowość i nieskie koszty eksploatacji. Należy jednak pamiętać o wprowadzonych przez operatorów limitach pobieranych danych. Do najczęściej krytykowanych w tej kwestii należy TP S.A. Jak na to reaguje największy polski operator? W wywiadzie udzielonym PC World Online (patrz artykuł: "Co dalej z neostradą?") Kornelia Mathea, zastępca Dyrektora Dywizji Usług dla Domu tak odpowiada na zarzuty:

Wielu użytkowników zdecydowanie krytykuje obowiązujące w neostradzie limity transferu. Czy rozważacie Państwo np. zaoferowanie usługi, w której limity takie nie będą obowiązywały?

Limity transferu obowiązują także w wielu ofertach operatorów w Europie Zachodniej i Wschodniej i są zdecydowanie niższe niż w ofercie TP. Jeśli występują w tych propozycjach odpowiednie opcje bez limitów, to są one znacząco droższe. Limity transferu dotyczą też innych ofert dostępnych na rynku. Obowiązujące limity są na tyle wysokie, że nie stanowią problemu dla zdecydowanej większości osób, które korzystają z naszych usług w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Oferta xDSL TP S.A. dla wielu użytkowników modemów jest jedynym istniejącym wybawieniem. Firma szacuje, że w tej chwili jest w stanie dotrzeć z usługą do ok. 80 procent mieszkańców Polski. Nic więc dziwnego, że do 30 czerwca 2005 roku TP S.A miała 888 tysięcy użytkowników xDSL; szacuje się, że do końca 2005 roku liczba ta przekroczy milion.