Dostępowy wyścig zbrojeń

Do podstawowych wad usług "domowych" zalicza się przede wszystkim zmienny adres IP oraz asymetryczność łącza. Pierwszy problem daje się do pewnego stopnia rozwiązać za pomocą dynamicznych DNS, ale wobec drugiego jesteśmy bezradni. Na przykład w wypadku Neostrady TP 6 Mb/s transfer danych do użytkownika (download) odbywa się z szybkością 768 KB/s (kilobajtów na sekundę), ale od użytkownika (upload) - zaledwie 32 KB/s. Tymczasem, jeśli uruchomimy serwer WWW, dla korzystających z niego liczyć się będzie właśnie upload. Łącze o przepustowości rzędu 32 Kb/s zostanie momentalnie zapchane, jeśli pojawi się więcej niż jedna zainteresowana serwerem osoba. Ucierpi również download, bo każda informacja wysłana do serwera (REQUEST) będzie się przepychała przez pobierane dane.

Jeśli chcemy uruchomić własny serwer WWW, wybór jest niewielki. TP S.A. w regulaminie nie wspomina o hostowaniu usług z wykorzystaniem podłączonych do Internetu komputerów - możliwe jest więc zarówno uruchomienie prywatnego serwera pocztowego, jak i WWW czy Jabbera. Identycznie jest u wielu operatorów sieci kablowych. Należy przyjąć zasadę, że jeśli coś nie zostało zabronione w regulaminie, to jest dozwolone.

Warto podkreślić, że więksi operatorzy bardzo rzadko stosują dodatkowe restrykcje prócz ostro brzmiących formułek w regulaminach. Czasami blokują dostęp do portu 80 (a zatem traci się możliwość uruchomienia serwera WWW w domyślnej konfiguracji - zdarzyło się tak w UPC), zwykle jednak odblokowane są wszystkie niezbędne porty i nikt nie sprawdza ruchu sieciowego. W Polsce dotychczas nie zdarzyło się zerwanie umowy o świadczenie usług z powodu umieszczenia na własnym serwerze prywatnej witryny.

Aby zorientować się w ofertach kablowego dostępu do Internetu na terenie kraju, postanowiliśmy zadać trzy pytania przedstawicielom firm UPC i ASTER. Oto odpowiedzi...

PC World Komputer Online: W jakich miastach w tej chwili dostępna jest państwa usługa? Czy pokryte są całe miasta, czy może ich część?

Joanna Pasynkiewicz, Wiceprezes, Dyrektora Marketingu i Sprzedaży ASTER: ASTER jest największym operatorem telewizji kablowej i szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie Warszawy i okolic, m. in.: Piaseczna i Wołomina.

Firma należy do Grupy ASTER, w skład której wchodzą także krakowski AUTOCOM (Kraków i Skawina) oraz Zielonogórska Telewizja Przewodowa (Zielona Góra, Nowa Sól, Czerwieńsk).

Marzena Polak, Specjalista ds. Public Relations: UPC oferuje usługę internetową chello w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Trójmieście, Lublinie, Szczecinie, Wrocławiu, Opolu i Bydgoszczy. Dostęp do usługi w tych miastach mają klienci UPC mieszkający w zasięgu sieci dwukierunkowej, czyli wyposażonej w kanał zwrotny.

Jakie są plany dotyczące ekspansji?

Joanna Pasynkiewicz: Wszystkie firmy Grupy ASTER dążą do zwiększania swojego zasięgu na terenie trzech kluczowych miast (Warszawa, Kraków, Zielona Góra) oraz ich okolic. Jednak najbardziej intensywny etap rozwoju poprzez przyłączanie nowych abonentów Grupa ma już za sobą, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych operatorów w Polsce.

W tej chwili najważniejszym celem ekspansji i kluczowym czynnikiem rozwoju jest poszerzanie oferty o nowe usługi - dostęp do Internetu, telewizję cyfrową i telefonię cyfrową, tym samym zwiększanie penetracji tych usług wśród już pozyskanych abonentów.

Marzena Polak: Cały czas modernizujemy sieci, aby nowymi usługami objąć jak największą liczbę klientów. Jest to proces wymagającym czasu i środków finansowych. Jednak konsekwetnie go prowadzimy. W tym roku zaoferowaliśmy chello w kolejnych miastach (Bydgoszczy, Wrocławiu i Opolu), tym samym mamy już za sobą etap wprowadzenia usługi internetowej do wszystkich największych miast, w których oferujemy usługi (stopniowo poszerzaliśmy zasięg chello o kolejne miasta od 2000 roku.

Przy modernizacji sieci bierzemy pod uwagę potencjał rynku, rzeczywiste zainteresowanie usługą, penetrację komputerową, czyli liczbę gospodarstw domowych wyposażonych w komputer (ta liczba jest w Polsce wciąż niska w porównaniu np. z krajami Europy Zachodniej). Chcielibyśmy, aby chello było dostępne jak największemu gronu naszych abonentów, którzy chcą korzystać z Internetu.

Ilu abonentów korzystających z Internetu ma w tej chwili państwa firma?

Joanna Pasynkiewicz: Firmy Grupy ASTER mają w tej chwili:

- 360 tysięcy abonentów telewizji kablowej,

- 33 tysiące abonentów telewizji cyfrowej,

- 75 tysięcy abonentów szerokopasmowego dostępu do internetu,

- 10 tysięcy abonentów telefonii cyfrowej.

Warszawski ASTER jest największą firmą z Grupy i liczy obecnie 280 tysięcy abonentów telewizji kablowej, 33 tysiące telewizji cyfrowej, 65 tysięcy szerokopasmowego dostępu do internetu oraz 10 tysięcy telefonii cyfrowej.

Marzena Polak: Nie mogę podać danych na dzień dzisiejszy (jesteśmy częścią spółki notowanej na giełdzie i obowiązuje nas podawanie wyłącznie danych kwartalnych). Na koniec czerwca br. mieliśmy 75 500 klientów chello.

Co wybrać?

Wśród opisywanych tutaj ofert zabrakło dwóch bardzo niszowych rozwiązań z krańców skali: jednym z nich jest bezpośrednie podłączenie do sieci szkieletowej za pomocą łączy ethernetowych lub światłowodowych, drugim - dostęp realizowany za pomocą łączy radiowych (nie mylić z Wi-Fi). Są to rozwiązania przeznaczone już do określonych zastosowań, niezwykle rzadko rozpatrywane jako realna alternatywa przez odbiorników indywidualnych.

W zestawieniu nie pojawiły się także oferty umożliwiające dostęp do Sieci za pomocą gniazdek elektrycznych, bo technologia ta zyskała pewną popularność w Wielkiej Brytanii, natomiast w Polsce wysokie ceny w połączeniu z niską przepustowością tak zniechęcały, że żadna firma nie zdołała zdobyć więcej niż dwustu abonentów.

Na co więc się zdecydować? To zależy. Zwykle powinniśmy być zadowoleni z dostępu kablowego albo łącza DSL (neostrada tp, Net24 itd.). Pozwolą cieszyć się szerokopasmowym dostępem do Internetu za rozsądną opłatę miesięczną.

W szczególnych wypadkach, najczęściej podczas służbowych wyjazdów, skorzystamy z dostępu dodzwanianego (modem analogowy bądź ISDN) albo technologii GPRS. W wyjątkowych tylko okolicznościach zainteresuje nas dostęp satelitarny czy HIS/SDI.