Dostępowy wyścig zbrojeń

Dziesięć lat temu nikomu nie śnił się nawet szerokopasmowy dostęp do Internetu. Teraz, w 2005 roku, firmy prześcigają się w oferowaniu tańszych łączy o lepszych przepustowościach. Przez krótki okres liderem była TP S.A. z neostradą oferującą transfer do użytkownika w wysokości 6 Mb/s. Pozycję lidera bardzo szybko odebrało firmie UPC z pakietem chello ultra, w którym użytkownik dostaje do dyspozycji 12 Mb/s bez żadnych limitów pobranych danych! Na co się zdecydować w tym wszechogarniającym zamęcie? Która oferta będzie najlepsza dla maniakalnego użytkownika P2P pobierającego z Internetu kilkanaście dystrybucji Linuksa miesięcznie czy też miłośnika internetowych radiostacji, a która powinna lepiej pasować do zwykłego odbierania poczty i czytania wiadomości w Internecie? Spróbujmy przyjrzeć się im z bliska.

Dostępowy wyścig zbrojeń

Możliwość skorzystania z szerokopasmowego dostępu do Sieci podzieliła Polaków. Tzw. szczęśliwcy mają możliwość wyboru między kilkoma operatorami. Pechowcy skazani są na jednego dostawcę albo o szerokopasmowym dostępie mogą tylko pomarzyć. Wygląda jednak na to, że wszyscy marzą przede wszystkim o najwyższej przepustowości oraz o stosunku możliwości do ceny, a dopiero w dalszej kolejności zastanawiają się nad bezpieczeństwem czy innymi usługami. Z tego powodu obiektami pożądania jest przede wszystkim możliwość skorzystania z dostępu do Internetu przy pomocy łączy kablowych.

Internet kablowy

Dostępowy wyścig zbrojeń

Wybrane firmy oferujące dostęp do Internetu dzięki kablówce

Głównymi graczami na rynku dostępu do Internetu wykorzystującego sieci kablowe jest UPC (usługa chello), ASTER, Vectra i - na mniejszą skalę - BajtNet czy inni dostawcy. Firmy funkcjonują wyłącznie na terenie wielkich aglomeracji miejskich, w niektórych z nich dostępna jest tylko część usług - w komentarzach do Pojedynku zamieszczonego na łamach PC World Online zdarzały się skargi, że zamówienie usługi chello ultra poza Warszawą spotyka się z niewyjaśnionymi trudnościami. Nie zmienia to jednak faktu, że w opinii użytkowników chello wydaje się być zdecydowanym liderem na rynku.

Dostęp wykorzystujący sieci kablowe to aktualnie najwygodniejszy, najszybszy wariant dostępu do Internetu dla klientów indywidualnych. Koszty instalacji zwykle są porównywalne z kosztami instalacji neostrady TP, a dzięki olbrzymiej konkurencji na rynku (głównie między UPC i ASTER) można stać się szczęśliwym posiadaczem łącza o przepustowości nawet 12 Mb/s (chello ultra) w wypadku downloadu i 1024 Kb/s - uploadu.

Do zalet "kablówki" należy wysoka przepustowość, większe miesięczne limity transferu (lub ich całkowity brak) oraz łatwa instalacja. Operatorzy oferują możliwość łatwego połączenia dostępu do Internetu z pakietem telewizyjnym.

Dostępowy wyścig zbrojeń

W pojedynku chello i neostrady, nasi czytelnicy zdecydowanie opowiedzieli się za tym pierwszym

Aktualizacja: 14 września 2005 13:52

Tekst został zaktualizowany o wypowiedzi przedstawicieli UPC oraz ASTER. Uwzględniono również poprawkę dotyczącą regulaminu chello oraz limitów w VectraNet.