Dotknij USB

Na odbywających się w Hannoverze targach Cebit zaprezentowano wiele rozwiązań z dziedziny zabezpieczania danych. Ciekawą ofertę przedstawiła firma RiTech International, której trzy urządzenia powinny zainteresować użytkowników, chcących zabezpieczyć się przed nieautoryzowanym dostępem do danych. Firma zapewnia, że technologia autoryzacji za pomocą linii papilarnych jest całkowicie bezpieczna.

Opisywane urządzenia są zgodne z interfejsem USB 1.1 oraz 2.0. Dwa pierwsze przeznaczone są dla ludzi, których dane są zbyt cenne, aby mogły trafić w niepowołane ręce - prawników, lekarzy, urzędników, informatyków odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne, itp.

BioSlimDisk

BioSlimDisk

BioSlimDisk

Jest to po prostu napęd USB, który oferuje transfer danych na poziomie do 15 MB/s (odczyt) oraz 4,1 MB/s (zapis). Wymiary urządzenia to 75 x 24 x 13 mm, a waga wynosi 27 g. Nowością jest zaawansowany system biometryczny, oparty na odcisku palca właściciela. Urządzenie posiada czytnik linii papilarnych, do którego należy przystawić kciuk. Ponadto nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie, które byłoby konieczne w procesie autoryzacji. Urządzenie oferuje wszystkie funkcje zwykłego klucza USB - można uruchomić przy jego pomocy komputer (system startowy), przenosić dane czy podłączać bez sterowników. BioSlimDisk oferowany jest w wersjach o pojemności 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB i 1 GB oraz współpracuje z systemami operacyjnymi Windows (wszystkie wersje od 95), Mac OS (8.6 i nowsze) oraz Linux (wersja jądra od 2.4.x).

BioSlimDisk iCool

BioSlimDisk Cool

BioSlimDisk Cool

Ten sprzęt pozwala zarówno na zabezpieczenie danych przechowywanych w napędzie USB jak i na kontrolowanie dostępu do komputera. Stanowi to dobrą alternatywę dla tradycyjnych haseł, które bardzo łatwo złamać chociażby przy pomocy "metody słownikowej" lub po prostu podmieniając plik z danymi. Oprócz tego BSD iCool potrafi zaszyfrować wybrane pliki na dysku komputera (korzysta z 56-bitowego algorytmu "Blowfish"). Urządzenie jest nieco większe od poprzednika (88 x 38 x 13 mm), waży 29 g oraz różni się metodą odczytywania linii papilarnych - tutaj nie przystawiamy palca, lecz przesuwamy go wzdłuż skanera o rozdzielczości 508 dpi. Oferowane są podobne pojemności pamięci (od 128 MB do 1 GB) a samo urządzenie posiada specjalny silnik programowy do weryfikacji danych. Transfer danych przebiega na poziomie 1 MB/s (zapis i odczyt).

RiTech iDEA

RiTech iDEA

RiTech iDEA

Klucz USB, który korzysta z technologii autoryzacji dostępu do danych na podstawie odcisku palca (tak jak w poprzednim produkcie przesuwamy palec wzdłuż skanera) oraz oferuje bardzo szybki transfer danych. Urządzenie korzysta wyłączenie ze specyfikacji USB 2.0 i dzięki temu uzyskuje bardzo przyzwoite rezultaty - 24 MB/s (odczyt) i 18 MB (zapis). Oferowane jest w czterech wersjach: 256 MB, 512 MB, 1 GB i 2 GB. Dodatkowo oferowana jest funkcja szyfrowania danych.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie http://www.bioslimdisk.com


Zobacz również