Dotykowy hologram - to już rzeczywistość (wideo)

Trójwymiarowy hologram, który można poczuć to już rzeczywistość. Pionierską technologię, która prawdopodobnie otworzy drzwi do świata zupełnie nowych doznań, zaprezentował zespół naukowców badaczy z Uniwersytetu Tokijskiego.

Zespół naukowców Uniwersytetu Tokijskiego zaprezentował podczas Siggraph 2009 projekt "Touchable Holography", który już niedługo może zmienić sposób pojmowania przez nas wirtualnej rzeczywistości.

Projekt wykorzystuje kontrolery konsoli Wii (wiimote) oraz specjalny "powietrzny" ekran dotykowy Holo (Provision 2009) zbudowany na bazie konstrukcji podobnej do wklęsłego lustra. Wyświetlany obraz pojawia się w odległości 30 cm od panelu. Zintegrowany z urządzeniami system wysyłający fale ultradźwiękowe odpowiada za przekazywanie wrażeń dotykowych.

Technologię najlepiej tłumaczy film, który zespół umieścił w serwisie YouTube:

Więcej informacji na stronie Siggraph 2009 oraz w skróconej dokumentacji projektu (PDF). Zachęcamy również do wizyty na oficjalniej stronie zespołu.

Warto wiedzieć, że podobne systemy generowania trójwymiarowego obrazu można wykonać na własną rękę. Wystarczy pilot Wiimote i odpowiednio duży telewizor: "Wiimote - niezwykły pilot"