Downgrade systemu z Windows 10 na wcześniejszy

Jeśli używasz Windows 10 i stwierdzisz, że to jednak jeszcze nie to, możesz wrócić na używany poprzednio system Windows 8.1 lub Windows 7. Oto poradnik, jak zrobić to krok po kroku.


UWAGA - po instalacji Windows 10 powrót na poprzednio używany system jest możliwy tylko przed jeden miesiąc. Po tym czasie kasowany jest automatycznie folder Windows.old (zajmuje ok. 30 GB miejsca na dysku), w którym trzymane są dane niezbędne do jego przywrócenia. Wraz z Windows.old kasowane są także ukryte foldery Windows.~BT i Windows.~WS. O sposobach powrotu po 30-dniach piszemy na końcu tego tekstu. W obu przypadkach polecamy mocno uprzednie wykonanie kopii zapasowej ważnych plików, zwłaszcza osobistych.

Przywracanie do 30 dni po instalacji

Otwórz menu Start i wybierz Ustawienia. Tu przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie wybierz opcję Odzyskiwanie.

Na stronie tej znajdziesz trzy opcje do wyboru: reset (reinstalację) systemu, powrót do poprzednio używanego (w pokazanym przykładzie jest to Windows 8.1) oraz zaawansowane ustawienia startu. Jeśli wykonujesz operację na laptopie, podłącz go do zasilania - jego utrata w trakcie operacji może skutkować uszkodzeniem obu systemów.

Po wyborze opcji powrotu, ukaże się ekran z krótką ankietą, w której możesz poinformować Microsoft o powodach, dla których wykonujesz downgrade. Poza tym ukaże się kilka ekranów z ostrzeżeniami, m.in. informujących o konieczności ponownej instalacji niektórych aplikacji i programów. Proces powrotu do poprzedniego systemu zajmuje od 10 minut w górę.