Dozwolone od lat 18

W związku z ekspansją przemysłu erotycznego na rynek telefonii komórkowej, rozpoczęto prace nad systemem oceny i filtrowania treści nieodpowiednich dla nieletnich użytkowników. Cellular Telecomunications & Internet Association, międzynarodowe stowarzyszenie, zrzeszające dostawców usług telekomunikacyjnych, zamierza docelowo stosować go dla wszystkich materiałów dostępnych na "komórki" - od filmów porno po pliki MP3.

Problem zaczął być istotny wraz rozwojem technologii (zwłaszcza szybkiego i taniego dostępu do Internetu), umożliwiających pobranie na telefon nie tylko dzwonków polifonicznych czy prymitywnych ikon i obrazków, ale także filmów czy całych piosenek. "Chodzi nam zarówno o umożliwienie dorosłym odbiorcom korzystania z takich treści, jak i ograniczenie dostępu do nich dzieciom" - mówi Jim Ryan, wiceprezes Cingular Wireless. "Naszym zamiarem nie jest zabranianie czy zamykanie dostępu - tylko zapewnienie możliwości wyboru i kontroli" - dodaje Ryan.

CTIA przewiduje wprowadzenie pełnej wersji systemu za rok. Na jesieni gotowa ma być jego pierwsza część, identyfikująca treści przeznaczone tylko dla osób dorosłych. Stowarzyszenie chce także współpracować z organizacjami z branży filmowej i fonograficznej, np. MPAA i RIAA - celem tej współpracy ma być m. in. identyfikacja i filtrowanie utworów muzycznych z wulgarnymi tekstami.