Dragon Age 4 – premiera, trailer, newsy. Sprawdź, co już wiemy [03.06.2022]

Dragon Age 4, oficjalnie znany jako Drago Age Dreadwolf, to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier RPG ostatnich lat. Sprawdź, co już wiemy na temat najnowszej produkcji studia Bioware.

Dragon Age 4 to oficjalnie Dragon Age: Dreadwolf. Co już wiemy na jej temat? (fot. Bioware)

Od premiery ostatniej odsłony serii RPG od Bioware, czyli Dragon Age 3: Inkwizycja minęło już siedem lat. W tym czasie legendarne studio zrealizowało kilka innych projektów, jednak większość z nich nie spełniła oczekiwań graczy. Nadzieją na powrót do formy ma być właśnie Dragon Age 4. Co wiemy na temat jednej z najbardziej wyczekiwanych gier RPG ostatnich lat? Kiedy odbędzie się jej premiera? Na jakich platformach zadebiutuje? Sprawdź, co już wiemy.

Dragon Age 4 – kiedy premiera?

Najważniejsze pytanie jakie zadaje sobie wielu graczy brzmi: kiedy wreszcie zagramy w Dragon Age 4? Choć gra powstaje już kilka lat, to tak naprawdę jej ostateczna forma ukształtowała się stosunkowo niedawno. Wydawca tytułu ponoć mocno naciskał na to, aby w nowej odsłonie serii znalazły się rozbudowane elementy sieciowe. Kompletna klapa innej gry Bioware - Anthem i sukces produkcji dla jednego gracza, jak choćby Star Wars Jedi: Upadły zakon sprawiły jednak, że EA zmieniło zdanie i pozwoliło twórcom na większą swobodę. Co więcej, zespół deweloperski zasiliło wielu twórców pierwszego Dragon Age'a.

Zobacz również:

  • Xbox Game Pass - jakie gry w listopadzie? Microsoft potwierdza mocny zestaw
  • Dragon Age 4 - na RPG od Bioware poczekamy jeszcze bardzo długo
dragon age 4 premiera

fot. Bioware

Kiedy zatem możemy spodziewać się premiery Dragon Age 4? Raczej nieprędko. Blake Jorgensen - szef działu finansów EA, stwierdził, że kolejna odsłona Dragon Age zadebiutuje po roku fiskalnym 2022, który zamyka się dopiero w marcu 2022 roku. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę brak konkretnych materiałów, to możemy śmiało założyć, że przed nami jeszcze przynajmniej rok albo więcej oczekiwania. Z drugiej strony warto podkreślić, że EA w ostatnich latach mocno zmieniło swoją politykę zapowiedzi nowych gier. Amerykański wydawca stara się skrócić do minimum czas dzielący oficjalną prezentację gry od jej debiut na rynku. Za przykład niech nam posłuży choćby Battlefield 2042. Pierwsza prezentacja tytułu odbyła się w czerwcu 2021 roku, a do jego premiery dojdzie już w listopadzie. Jak zatem łatwo policzyć EA potrzebowało na promocję gry niespełna 6 miesięcy. Podobnie sytuacja może wyglądać z Dragon Age 4.

Aktualizacja 23.11.2021 - Premiera Dragon Age 4 może odbyć się dopiero w 2023 roku

Wiemy już, że premiera Dragon Age 4 nie odbędzie się przed marcem 2022 roku. Choć do tej pory spekulowano, że wydawca tytułu - Electronic Arts, będzie chciał, aby tytuł zadebiutował w okresie świątecznym 2022, to coraz więcej wskazuje na to, iż na powrót serii RPG od Bioware będziemy musieli poczekać nieco dłużej. Ostatnie doniesienia sugerują, że w związku z koniecznością pracy zdalnej i licznymi utrudnieniami, kanadyjskie studio będzie potrzebować więcej czasu na dopracowanie swojego dzieła. Obecnie najbardziej prawdopodobne wydaje się, że kolejny Dragon Age trafi na rynek dopiero w 2023 roku.

Aktualizacja 21.01.2022 - To już niemal pewne, bez szans na premierę Dragon Age 4 w 2022 roku.

Znany dziennikarz i leakster - Tom Henderson, opublikował ciekawe wieści na temat najbliższych premier Electronic Arts. Okazuje się, że na najbliższe 12 miesięcy amerykański producent ma zaplanowane dwie wielkie premiery, a są to: Star Wars Jedi Upadły Zakon 2 i nowy Need for Speed. Dziennikarz potwierdził jednocześnie, że dotarł do wiarygodnych źródeł, które twierdzą, że nie ma najmniejszych szans na premierę Dragon Age 4 w 2022 roku. Oczywiście nie oznacza to, że Bioware nie przedstawi nam nowych informacji na temat gry, ale na powrót do fantastycznego świata stworzonego przez kanadyjskie studio nie mamy co liczyć.

Źródło zaznajomione z planami EA powiedziało mi, że „nie ma szans” na premierę Dragon Age 4 w 2022 roku - Tom Henderson.

Dragon Age 4 – historia, bohaterowie i nowości

Wiemy już, że Dragon Age 4 pozwoli nam, po raz pierwszy w historii serii, zwiedzić Imperium Tevinter, w tym jego wyjątkową, rządzoną przez magów stolicę – Minrathous. Sympatycy poprzednich odsłon niejednokrotnie mogli usłyszeć o Tevinterze, ale nigdy nie dane im było dostać się do Imperium.

Dragon Age 4 – premiera, trailer, newsy. Sprawdź, co już wiemy [03.06.2022]

fot. Bioware

Wiemy także, że Dragon Age 4 zaoferuje nam zupełnie nową historię, z nowymi bohaterami. Tym razem twórcy chcą nieco odświeżyć formułę i gracze nie będą wcielać się w potężnego bohatera, zbawcę świata, ale raczej w przeciętnego poszukiwacza przygód. Patrick Weekes – główny scenarzysta Dragon Age 4 zdradził, jego zespół chce opowiedzieć historię o tym, „co się dzieje, gdy nie masz władzy. Co się dzieje, gdy ludzie odpowiedzialni nie chcą zająć się problemami?”. Czy to oznacza, że w DA4 zabraknie odwołań do poprzednich odsłon serii? Wręcz przeciwnie, wiele na to wskazuje, że spotkamy wielu znajomych, jak choćby popularnego krasnoluda Varrika Tethrasa, który pojawiała się jak towarzysz graczy zarówno w Dragon Age 2, jak i w „Inkwizycji”.

dragon age 4

fot. Bioware

Dragon Age 4 bez elementów sieciowych, gra będzie klasycznym RPG dla jednego gracza

Proces produkcji Dragon Age 4 z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Pierwszy projekt gry zakładał wprowadzenie rozbudowanych elementów sieciowych bezpośrednio do głównej kampanii. Wydawca tytułu Electronic Arts naciskał, aby nowy Dragon Age wpisywał się w gatunek "gier jako usług". Wspomniana już klęska Anthem i niechęć samych twórców do realizacji takiego projektu spowodowało, że ostatecznie trafił on do kosza. Po kilku miesiącach przerwy zespół powrócił do prac nad Dragon Age 4 praktycznie od początku. Tym razem jednak w formie klasycznej gry RPG. Bioware już wielokrotnie podkreślało, że kolejna odsłona przebojowej serii połączy najlepsze cechy z trzech wydanych do tej pory gier. Będziemy mogli zatem liczyć na rozbudowany, a przy tym efektowny system walki. Z całą pewnością nie zabraknie również możliwości rozwoju postaci - te mają zapewnić nam "niespotykane dotąd możliwości personalizacji awatara".

Na więcej konkretów odnośnie rozgrywki Dragon Age 4 będziemy musieli jeszcze poczekać, ale z całą pewnością możemy wyczekiwać pełnoprawnej, rozbudowanej gry RPG.

Dragon Age 4 – trailer i gameplay

Do tej pory nie otrzymaliśmy zbyt wielu materiałów z nowej odsłony cyklu Dragon Age. Pierwszy obszerny trailer został zaprezentowany podczas The Game Awards 2020, a jego narratorem jest, wspominany już, Varrik Tethras.

Bioware opublikował również krótki materiał zza kulis, w którym twórcy opowiadają o poszczególnych etapach produkcji.

Dragon Age 4 – platformy

Do premiery Dragon Age 4 pozostało jeszcze sporo czasu, jednak już teraz wiemy, że posiadaczom starszych konsol – PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch, niedane będzie zagrać w najnowsze dzieło studia Bioware. Deweloper potwierdził już oficjalnie, że nowy Dragon Age powstaje wyłącznie z myślą o najpotężniejszych urządzeniach na rynku. Oznacza to, że gra trafi tylko i wyłącznie na PlayStation 5, Xbox Series X/S oraz PC.

dragon age

fot. Bioware

Aktualizacja 1 (17.01.2022) - Dragon Age 4 może korzystać z Unreal Engine 5. Materiał wideo prezentuje jak może wyglądać gra

Wszystkie wewnętrzne studia należące do Electronic Arts od lat korzystają z autorskiego silnika graficznego Frostbite. Decydenci amerykańskiej korporacji uważali, że w ten sposób uda się nieco zmniejszyć koszty kolejnych wielkich produkcji. Niestety, Frostbite pokazał już, że nie jest najbardziej elastycznym silnikiem na rynku. Co więcej, nawet najnowsze jego wcielania (za przykład niech nam posłuży Battlefield 2042), pokazuję, że nie gwarantuje on również oczekiwanej przez EA jakości i niezawodności. Coraz więcej na to wskazuje, że po latach przerwy Electronic Arts wróci do korzystania z Unreal Engine. Świadczy o tym chociażby ogłoszenia EA o pracę dla dyrektora technicznego do kolejnej gry z serii Mass Effect. W ogłoszeniu tym czytamy, że wydawca poszukuje kandydatów, którzy mają "doświadczenie z Unreal Engine".

Zanim jednak dane nam będzie zanurzyć się w kolejnych kosmicznych przygodach, to Bioware najprawdopodobniej przedstawi nam Dragon Age 4. Na temat gry wciąż wiemy niewiele i czekamy na pierwszy pokaz rozgrywki, możliwe jednak, że również Dragon Age 4 skorzysta z najnowszej wersji silnika Unreal Engine. Jeśli jesteście ciekawi, jak mogłaby wyglądać gra w UE5, to warto obejrzeć materiał stworzony przez Leo Torres'a. Ten utalentowany grafik przeniósł do Unreal Engine 5 jedną z lokalizacją z Dragon Age 3: Inkwizycja. Co tu dużo pisać, takiego Dragon Age'a życzyliby sobie wszyscy fani serii.

Aktualizacja 2 (24.02.2022) - Bioware zdradza nowe informacje na temat produkcji Dragon Age 4

Studio Bioware przerwało milczenie i za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga ujawniło nowe informacje na temat Dragon Age 4. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że prace nad grą cały czas idą do przodu. Zespół ma jasno określoną wizję i rdzeń gry jest już gotowy. Obecnie Dragone Age 4 jest ukończony w 50% i projekt przeszedł właśnie w kolejny etap produkcji.

W przypadku kolejnego Dragon Age jesteśmy w samym środku produkcji, co jest wspaniałym uczuciem. Nasz plan został ukończony w zeszłym roku, więc teraz skupiamy się na rozwijaniu wizji: tworzeniu niesamowitych środowisk, głębokich postaci, mocnej rozgrywki, poruszającego scenariusza, emocjonalnych filmów - i wielu innych rzeczy. Plan gry jest dobrze zrozumiany, a zespół jest skoncentrowany - Bioware.

Dowiedzieliśmy się również, że jeszcze w tym roku możemy oczekiwać nowych, konkretnych informacji na temat Dragon Age 4 (może nowy trailer?). Oznacza to, że wcześniejsze plotki odnośnie premiery gry właśnie się potwierdziły i nie ma najmniejszych szans na jej debiut w 2022 roku. Najwcześniej nowego Dragon Age'a zobaczymy zatem w drugiej połowie 2023 roku.

Przy okazji tych rewelacji dowiedzieliśmy się również, że Bioware pracuje już na kolejną częścią serii Mass Effect, jednak gra jest dopiero na etapie wczesnego projektowania. Obecnie rdzeń zespołu jest całkowicie oddany i skoncentrowany na Dragon Age 4.

Aktualizacja 3 (17.05.2022) - Dragon Age 4 z premierą już na początku 2023 roku? EA zapowiada dużą premierę

Electronic Arts ujawniło swoje plany wydawnicze na najbliższy rok. W pierwszej kolejności możemy liczyć na debiut F1 22. Następnie na rynku zadebiutują FIFA 23 i kolejna odsłona serii Madden NFL. Natomiast do 31 grudnia 2022 roku odbędą się premiery nowych odsłon serii Need for Speed i NHL. Najciekawiej zapowiada się jednak ostatni kwartał roku finansowego 2023 w wykonaniu Electronic Arts. Amerykański producent ujawnił, że od 1 stycznia do 1 kwietnia 2023 roku ukaże się aż pięć gier, których wydawcą jest EA. Wśród nich wyróżniono:

  • PGA Tour
  • Grę partnerską
  • Remake
  • Tytuł sportowy
  • Grę na bazie dużej i uznanej marki EA

Niektóre tajemnicze nazwy możemy rozszyfrować niemal bez trudu. "Remake" najpewniej dotyczy odświeżonego Dead Space, który zadebiutuje 27 stycznia 2023. Za "grą partnerską" może stać kontynuacja Star Wars Jedi: Upadły zakon, która jest już w produkcji od lat. Najwięcej emocji wzbudza jednak "gra na bazie dużej i uznanej marki". Choć EA ma w swoim portfolio wiele uznany serii, to w większości przypadków doskonale wiemy nad czym pracują poszczególne zespoły należące do amerykańskiego producenta. Z całą pewnością nie będzie to nowy Battlefield, ani nic od studia DICE, które zajęte jest łataniem i poprawianiem Battlefield 2042. Odpada również kolejny Mass Effect i The Sims 5 (czwarta odsłona cyklu o "simach" otrzymała niedawno kolejną rozpiskę dodatków i rozszerzeń na najbliższy rok). Co to zatem może być? Nie da się ukryć, iż coraz więcej wskazuje na kolejną odsłonę cyklu Dragon Age (domniemany Dragon Age 4).

Plany wydawnicze Electronic Arts na najbliższe miesiące

Plany wydawnicze Electronic Arts na najbliższe miesiące (fot. EA)

Jeszcze do niedawna sugerowano, że premiera Dragon Age 4 może odbyć się w 2022 roku. Nadzieje te rozwiał m.in. Tom Henderson, którego zdaniem gra zadebiutuje nieco później. Przedstawiciele Bioware choć rzadko wypowiadają się na temat kontynuacji Cyklu Dragon Age, to regularnie podkreślali, że prace nad grą idą zaskakująco dobrze i zespół wyprzedza swoje założenia. Premiera w pierwszych miesiącach 2023 roku wydaje się być zatem coraz bardziej realna. Jeśli rzeczywiście się tak stanie, to możemy się spodziewać, że już w najbliższych miesiącach otrzymamy nowe informacje na temat gry, w tym pierwszy pokaz rozgrywki.

Aktualizacja 4 (03.06.2022) - Dragon Age 4 to oficjalnie Dragon Age: Dreadwolf! Prezentacja gry nastąpi niebawem

Studio Bioware, po długim okresie ciszy, podzieliło się z nami nowymi informacjami na temat czwartej odsłony serii Dragon Age. Przede wszystkim ujawniono oficjalny tytuł nadchodzącej gry, a brzmieć on będzie "Dragon Age: Dreadwolf". Co więcej, dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek na temat samej historii. Więcej na ten temat znajdziecie na oficjalnym blogu Bioware, ale ostrzegamy - jeśli jeszcze nie ukończyliście Dragon Age Inkwizycja, to czekają na was duże spoilery.

Dragon Age: Dreadwolf nadchodzi. Premiera na początku 2023?

Dragon Age: Dreadwolf nadchodzi. Premiera na początku 2023? (fot. Bioware)

To o czym możemy natomiast napisać bez obaw, to potwierdzenie od Bioware, że jeszcze w tym roku zobaczymy grę w akcji, a jej data premiery zbliża się wielkimi krokami. Czyżby nasze przewidywania odnośnie debiutu Dragon Age 4 w pierwszym kwartale 2023 miały się potwierdzić? Coraz więcej na to wskazuje.

Podejrzewamy, że macie wiele pytań, i z czasem udzielimy na nie odpowiedzi. Chociaż gra nie ukaże się w tym roku, jesteśmy coraz bliżej kolejnej przygody. To na razie wszystko, co mamy do powiedzenia, ale mamy nadzieję, że oficjalny tytuł gry wzbudził wasze zainteresowanie, ponieważ jeszcze w tym roku będziemy o niej więcej mówić - Bioware.

To na razie wszystko co wiemy o Dragon Age 4. Możecie być jednak pewni, że gdy tylko dowiemy się czegoś nowego, to od razu damy wam znać.

Zobacz również: Wszystko co wiemy na temat GTA 6