Dragon Age: Początek w rozdzielczości 5760 x 1200 pikseli

Firma AMD udostępniła krótki film, na którym prezentuje możliwości swojego systemu Eyefinity z użyciem głośnej gry cRPG - Dragon Age: Początek. Rozgrywka toczy się na trzech monitorach, a łączna rozdzielczość tego potrójnego ekranu wynosi 5760 x 1200 pikseli.

Dragon Age: Początek
Eyefinity to opracowany przez AMD system, umożliwiający wyświetlanie obrazu nawet na sześciu monitorach (podłączenie kilku urządzeń do jednej karty graficznej). Eyefinity nadaje się do zastosowań biznesowych - pozwala na każdym monitorze uruchomić inną aplikację - oraz oczywiście rozrywkowych, znacznie zwiększając widoczny obszar świata gry. Jak przekonuje David Baumann z AMD na łamach serwisu TGDaily.com, technologia Eyefinity spotkała się z "niewiarygodnie pozytywnym" przyjęciem. Przychylne opinie płyną zarówno ze strony firm branżowych, jak i użytkowników końcowych.

Technologia Eyefinity istotnie spotkała się z ciepłym przyjęciem użytkowników. Czytelnicy PCWorld.pl zapytani przez nas o opinię na ten temat w internetowej ankiecie, w dużej części uznali system za "świetną rzecz". Problem tylko w tym, że mało kto ma więcej niż jeden monitor.

Jak wynika ze słów przedstawiciela AMD, koncern prowadzi obecnie rozmowy z producentami gier i namawia ich do wyposażania produkcji w tryby rozdzielczości zgodne z technologią Eyefinity. "Bazując na sukcesie nowych tytułów takich jak Dragon Age: Origins i DiRT 2 spodziewamy się znacznie większej liczby gier z domyślnym wsparciem technologii Eyefinity" - uważa Baumann.

Dragon Age: Początek to wydana w listopadzie 2009 r. epicka gra fabularna, stworzona przez firmę BioWare - twórców cenionych tytułów cRPG takich jak Mass Effect, Star Wars: Knights of the Old Republic i Baldur’s Gate. Produkcja ma wielkie szanse na zdobycie tytułu gry roku.

Zobacz system Eyefinity w akcji:

System Eyefinity - Sapphire ułatwi montaż

Dragon Age: Początek w rozdzielczości 5760 x 1200 pikseli
W kontekście informacji o systemie Eyefinity warto dodać, że firma Sapphire przygotowała rozwiązanie ułatwiające skonfigurowanie zestawu trzech monitorów. Zgodnie z założeniami technologii dwa monitory można podłączyć do karty graficznej z serii Radeon HD 5000 przez złącza DVI/D-Sub/HDMI, ale trzeci wyświetlacz musi dysponować wejściem DisplayPort. Sapphire przygotowało specjalny adapter, który umożliwia połączenie również trzeciego ekranu przez DVI. Adapter należy umieścić w gnieździe DislpayPort karty i połączyć go przewodem zasilającym z portem USB peceta. Drugi kabel służy do przesłania sygnału wideo do portu DVI monitora. Cena adaptera to 300 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: