Drakońskie kary za piractwo filmowe

Chiński sąd skazał niejakiego Lina Yuehua na karę dożywotniego więzienia za nielegalne kopiowanie i dystrybuowanie filmów na płytach DVD i VCD. Prokuratura szacuje, że skazany kierował grupą piratów odpowiedzialną za wprowadzenie na tamtejszy rynek ponad 30 mln nielegalnych płyt.

Wyroki więzienia dostali również pozostali członkowie grupy przestępczej - 11 osób skazano na kary od 2 do 15 lat pozbawienia wolności.

Wartość wszystkich nielegalnych płyt, które przez trzy lata działalności (od 2002 do 2005 r.) szajka wprowadziła do sprzedaży, oszacowano na blisko 24 mln USD. Agencja prasowa Xinhua informuje, iż grupa miała własną nowoczesną fabrykę pirackich płyt - zlokalizowaną w pobliżu granicy z Wietnamem. Była to największa odkryta do tej pory szajka piracka w Chinach.

Chińskie władze nasiliły ostatnio walkę z piractwem - to wynik nacisków ze strony firm z USA i Europy, których własność intelektualna jest najczęściej naruszana w Państwie Środka. Amerykańskie koncerny filmowe szacują, że z powodu działalności chińskich piratów tracą każdego roku co najmniej 2,6 mld USD.