Drewniane LCD Swedx AB

Na odbywających się właśnie w Hannoverze targach CeBIT 2004, swoja niezwykle ciekawą ofertę prezentuje szwedzka firma Swedx AB. Przekonuje ona bowiem użytkowników do monitorów LCD, klawiatur oraz bezprzewodowych myszek w ekologicznych... drewnianych obudowach.

Szwedzi mają w swojej ofercie 3 typy 'ekologicznych monitorów' LCD: 15-calowy w cenie 458 EUR, 17-calowy w cenie 604 EUR oraz 19-calowy, którego koszt to 1044 EUR. Charakteryzują się one przyzwoitymi parametrami: przykładowo model o przekątnej ekranu 19 cali, oferuje współczynnik jasności 250 cd/m2, kontrast 500:1, kąt widzenia 170 stopni w pionie i w poziomie natywną rozdzielczość 1280 x 1024 piksele przy częstotliwości odświeżania 80 Hz oraz pakiet odpowiednich gniazd (audio, kompozytowe, S-Video). Dostępne są również klawiatury i myszki podłączane do komputera poprzez port USB oraz bezprzewodowe modele 'gryzoniów' zamknięte w dystyngowanej, drewnianej obudowie.

W procesie produkcji wykorzystywany jest jesion pochodzący z terenu Stanów Zjednoczonych, buk pochodzący z Niemiec, oraz odmiana mahoniu (sapele mahogany) pochodząca z kontynentu afrykańskiego.

Jak podkreślają sami konstruktorzy, największą zaletą drewnianych komponentów jest fakt, iż są one przyjazne dla środowiska. To jednak wydaje się nie do końca przekonuje klientów, którzy każdego miesiąca kupują od Swedx AB około 3000 sztuk monitorów LCD. Plan firmy zakładał natomiast sprzedaż na poziomie 4 milionów sztuk w ciągu całego roku.

Szwedzi nie tracą jednak nadziei, wierząc, iż ich idea sukcesywnie będzie zjednywać sobie coraz szerszą rzeszę zwolenników i użytkowników ekologicznych komponentów komputerowych.

Więcej informacji: http://www.swedx.com


Zobacz również