Drgania twardego dysku ostrzeżeniem przed tsunami

Tsunami Harddisk Detector to mała, darmowa aplikacja autorstwa Michaela Stadlera, której prototypową wersję zaprezentowano na wystawie Ars Electronica w austriackim Linz. Jak sama nazwa wskazuje, może on być pomocny w tworzeniu systemu ostrzegania przed tsunami. A wszystko dzięki badaniu i analizie drgań powierzchni komputerowego dysku twardego.

Twarde dyski w ramach swojego działania mierzą poziom drgań, aby w razie konieczności odłączyć głowicę zapisującą od powierzchni. Pomiary te z niektórych dysków można odczytać. Wspomniana aplikacja przechwytuje dane o drganiach i wysyła je do innych komputerów w obrębie sieci P2P, gdzie podlegają dalszej analizie.

W sieci P2P niektóre komputery pełnią rolę superwęzłów, których zadaniem jest właśnie analiza otrzymanych w ten sposób danych. Mogą one rozpoznawać i pomijać dane o drganiach wygenerowanych przez wstrząs komputera (np. przypadkowe kopnięcie przez użytkownika) - sprawdzają po prostu, ile komputerów odnotowało te same drgania w tym samym czasie.

W przypadku trzęsienia ziemi, które mogłoby doprowadzić do tsunami, superwęzły alarmują inne węzły sieci. Klienty Tsunami Harddisk Detector ostrzegają następnie o grożącym niebezpieczeństwie (wstrząsy sejsmiczne generowane przez trzęsienia ziemi w ciągu godziny "przebywają" odległość 5 tys. kilometrów, natomiast tsunami porusza się 5-10 razy wolniej).

Omówiony system wciąż pozostaje w fazie testów.