Droga z satelity


Droga z satelity
Na optymalnej pod względem wielkości obudowie nawigatora znajdziesz 3,5-calowy, dotykowy wyświetlacz LCD oraz pięć przycisków: menu, wywoływania ustawień użytkownika (tzw. ulubionych), wyłącznik oraz dwa do regulacji głośności. Tymi ostatnimi można także ustawić profil podświetlenia ekranu - producent przewidział tryb dzienny i nocny. NAVI 007 dysponuje także trybem automatycznym, działającym dzięki sygnałom z czujnika zmierzchu, umieszczonego na górze obudowy.

Obraz na wyświetlaczu charakteryzuje się średnim kontrastem, kąty widzenia uznajemy za zadowalające. Z tyłu nawigatora znajduje się odchylana antena GPS.

Posługiwanie się urządzeniem jest bardzo proste - większość ustawień można wprowadzić bez sięgania po instrukcję obsługi. Producent wyposażył nawigator w program AutoPilot, zawierający szczegółową mapę Polski oraz bardzo ogólną Europy. Ustawienie celu podróży w programie zacznij od kliknięcia ikony Znajdź i nawiguj, która wyświetla się pierwsza w menu głównym. Następnie możesz wskazać interesujące cię miejsca, wpisując adres (kliknij wówczas ikonę Adres). Wybierz kraj, miasto i ulicę. Numer budynku można wybrać tylko w większych miastach i np. w podwarszawskim Dziekanowie Leśnym czy w Warce program doprowadzi cię tylko do wybranej ulicy (nawet jeśli jest to mająca nazwę droga gruntowa).

Cel podróży możesz także wyszukać, podając kod pocztowy, ale niestety wydłuży to wyznaczanie trasy - program wymaga więcej czasu na obliczenia. Jeśli chcesz dotrzeć do miejsca, które nie ma ani adresu, ani kodu pocztowego, wpisz współrzędne geograficzne - system na tej podstawie doprowadzi cię do niego.

Warto zwrócić uwagę, że twórcy oprogramowania przewidzieli dużo rodzajów punktów POI - oprócz typowych, jak stacje benzynowe czy fast foody, znajdziesz także aerokluby, weterynarzy czy winiarnie.

Do wad easyDrivera należy zaliczyć utrudnienia w korzystaniu z klawiatury AutoPilota, wyświetlanej na LCD. Na 3, 5-calowym ekranie litery są za małe, żeby klikać je palcem, a rysika producent nie przewidział.

Urządzenie może służyć także jako odtwarzacz multimedialny, głównie plików MP3 (jeśli chcesz słuchać muzyki w stereo, niezbędne będą słuchawki - NAVI 007 wyposażono tylko w jeden głośnik) oraz JPEG (możesz przeglądać zdjęcia zapisane na karcie SD). Nawigator odtwarza także filmy (MPEG4), jednak ze względu na słabe możliwości obliczeniowe nie zapewni zadowalającej płynności ruchu - obraz co chwila się zatrzymuje i nie jest zsynchronizowany z dźwiękiem (film odtwarzaliśmy z karty Kingston Elite Pro 1 GB).

JVC KV-PX70

<hr>

Informacje JVC

tel. 022 6661111

http://www.jvc.pl

Cena 1899 zł

Dołączone akcesoria ładowarka sieciowa, samochodowy uchwyt montażowy, etui

Wymiary 22x91x132 mm

Waga 214 g

Wyświetlacz 4,3-calowy

Pamięć 64 MB

Czytnik kart SD/MMC

Czas pracy na baterii 3 godziny

Droga z satelity
To jeden z największych odbiorników, jakie otrzymaliśmy do testów. Na płaskiej obudowie (21 mm grubości) umieszczono duży dotykowy ekran LCD o 4,3-calowej przekątnej. Na froncie nie ma żadnych przycisków. Zlokalizowano je na prawym boku obudowy - przycisk włączania i wyłączania oraz niezwykle przydatny przycisk szybko uaktywniający często używany interfejs wprowadzania adresu celu.

Nawigator JVC ma powszechnie stosowany w urządzeniach PNA procesor Samsung 2440, taktowany z częstotliwością 400 MHz. Łączność z satelitami zapewnia równie powszechnie już spotykany moduł SiRFstarIII. Urządzenie obsługuje także system TMC (Traffic Message Chanell), informujący kierowcę o korkach. Niestety, na razie jest bezużyteczny - w Polsce nie działa jeszcze serwis informujący o sytuacji na drogach.

Model KV-PX70 to nie tylko nawigator - oferuje także funkcje multimedialne. Bez większego problemu obejrzysz zdjęcia oraz odtworzysz muzykę i filmy z plików zapisanych na karcie SD/MMC. Z oglądaniem filmów jest gorzej - urządzenie obsługuje tylko część popularnych formatów (np. WMV), a te, które rozpoznaje, odtwarza ze słabą płynnością. Może natomiast pełnić funkcję zestawu głośno mówiącego, łączącego się z telefonem komórkowym przez Bluetooth.

Należy dodać, że nawigator nie dysponuje czujnikiem światła otoczenia, który może sterować jasnością monitora. Funkcję tę pełni oprogramowanie kojarzące godzinę z porą roku i strefą geograficzną - na tej podstawie ustalana jest jasność ekranu. To mało szczęśliwe rozwiązanie, bo co będzie, gdy wjedziesz do tunelu?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: