Droga z satelity


Producent wyposaża ET-907 w oprogramowanie nawigacyjne DestinAtor 6, które poprowadzi użytkownika po terytorium Polski (98 procent pokrycia kraju), 14 innych krajach wschodniej Europy oraz części Rosji (Obwód Kaliningradzki). Gdy wyrywkowo sprawdziliśmy dokładność map, okazało się, że największe braki są na obszarze Serbii i Czarnogóry oraz Albanii (tak jak w systemach innych producentów). Na mapie Polski nie znaleźliśmy dziur (co nie oznacza, że ich nie ma). Wykryliśmy natomiast błędy przy wytyczaniu tras - zdarzało się, że program wyznaczył zakręt w lewo tam, gdzie było to niedozwolone (np. w Warszawie z ul. Ostrobramskiej w Płowiecką).

Uaktywnianie map poszczególnych krajów odbywa się nie w miejscu wpisywania adresu (jak w systemach konkurencji), lecz dość głęboko w menu. Pomijając tę niedogodność, można powiedzieć, że menu DestinAtora jest przygotowane dość starannie - daje się zauważyć wiele podobieństw do systemów konkurencji. Aby znaleźć żądany punkt, wystarczy wcisnąć przycisk Adres. Pojawi się zajmująca trzy czwarte ekranu wygodna klawiatura (bardzo duże litery), a tuż nad nią pole tekstowe, w które wprowadza się nazwę miejscowości, ulicy i numer posesji. Oprogramowanie obsługuje polskie litery (np. podwójne kliknięcie L zmienia je w Ł). Użytkownik ma do wyboru kilka języków komunikatów pisemnych i głosowych.

Zarówno kontrast obrazu, jak i jego rozdzielczość nie budzą zachwytu (w każdym razie są dużo słabsze niż w JVC czy Navigonie).

Sony nav-u NV-U51A

<hr>

Informacje Sony

tel. 022 6538333

http://www.sony.pl Cena 1098 zł

Dołączone akcesoria ładowarka samochodowa, ładowarka sieciowa, samochodowy uchwyt montażowy

Wymiary 39x 88x103 mm

Waga 275 g

Wyświetlacz 3,5-calowy

Pamięć bd.

Czytnik kart brak

Czas pracy na baterii 6 godzin

Droga z satelity
Model Sony nie jest tak płaski, jak inne nawigatory. Przypomina kształtem telewizor CRT, a został wyposażony w 3,5-calowy ekran o rozdzielczości 240x320 pikseli.

Urządzenie ma dopracowany interfejs. Często używane polecenia, takie jak Do domu lub Znajdź najbliższą stację benzynową, można wydawać jednym kliknięciem. Nie trzeba przechodzić po wielu poziomach menu i szybciej wyszukuje się punkt docelowy. Aby określić cel podróży, wystarczy kliknąć przyciski Nawiguj, a następnie Podaj adres. Otwiera się interfejs wprowadzania adresu - większość ekranu zajmuje wygodna klawiatura, z której można korzystać bez rysika (klawisze liter mierzą 7x10 mm). Nie zauważyliśmy problemów ze znalezieniem punktów docelowych - nawet w podwarszawskich miejscowościach, na drogach gruntowych mających nazwy.

Urządzenie pozwala na określenie profilu trasy w zależności od rodzaju samochodu użytkownika (można wybrać Szybkie, Normalne lub Powolne auto, Ciężarówkę, Motocykl czy Rower). Producent przewidział także możliwość używania nawigatora przez pieszego. Inne parametry trasy do wyboru to Krótka, Szybka lub... Ciekawa.

Odbiornikiem Sony steruje procesor Intel PXA255, taktowany z częstotliwością 300 MHz. Sygnał z satelitów jest odbierany przez powszechnie stosowany chipset SiRFstarIII. Urządzenia nie wyposażono w gniazdo karty pamięci. Mapy (Navteq) zostały wgrane do 512-megabajtowej wewnętrznej pamięci flash. NV-U51A będzie współpracować z odbiornikiem TMC, który można dokupić wraz ze specjalnym uchwytem samochodowym. Odbiornika brak w zestawie, natomiast - w odróżnieniu od większości uchwytów konkurencji - w tym jest złącze doprowadzającego do U51 energię oraz sygnał z zewnętrznej (opcjonalnej) anteny GPS. Dzięki temu użytkownik nie musi za każdym razem podłączać do nawigatora ładowarki czy anteny - wystarczy, że umieści go w łożu uchwytu.

Urządzenie dysponuje czujnikiem zmierzchu (umieszczono go z boku obudowy), dzięki czemu dostosowuje jasność ekranu do oświetlenia w aucie. Obraz na ekranie nie ma dużego kontrastu. Wyświetlane na nim mapy i ikony charakteryzują się natomiast - podobnie jak w Navigonie 7000 - wygładzonymi krawędziami.

Navigon 7000 Europe

<hr>

Informacje Bajtel

tel. 022 65108690

http://www.bajtel.pl

Cena 1699 zł

Dołączone akcesoria ładowarka samochodowa, ładowarka sieciowa, samochodowy uchwyt montażowy

Wymiary 25x90x131 mm

Waga 222 g

Wyświetlacz 4,3-calowy

Pamięć 64 MB

Czytnik kart SD/MMC

Czas pracy na baterii 4 godziny


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: