Droga z satelity


Droga z satelity
Pod względem budowy urządzenie jest bardzo podobne do modelu JVC, tylko nieco grubsze. Dysponuje bardzo dużym, dotykowym ekranem LCD o 4,3-calowej przekątnej oraz dwoma przyciskami sterującymi, na prawym boku obudowy. Zawiera procesor Samsung 2440, taktowany z częstotliwością 400 MHz, 64 MB pamięci RAM oraz gniazdo SD/MMC. Na karcie o pojemności 2 GB producent dostarcza oprogramowanie ze szczegółowymi mapami większości państw europejskich. Dokładność mapy Polski nie budzi naszych zastrzeżeń - miejsca, które w ramach testu sprawdzaliśmy (zarówno warszawskie ulice, jak też tereny podmiejskie) były odnajdowane bez problemów w dość krótkim czasie. Mapy miast zachodniej Europy również są szczegółowe. Gorzej z mapami Bałkanów - jeśli wybierzesz się do Belgradu, możesz mieć problem z trafieniem do wybranego celu w tym mieście.

Oprogramowanie opracowano tak, żeby użytkownik łatwo i szybko skonfigurował urządzenie. Po uruchomieniu programu nawigacyjnego możesz wybrać jedną z czterech opcji - Nowy cel, czyli wskazanie miejsca, do którego chcesz dotrzeć, Moje cele - wybór zdefiniowanych wcześniej lokalizacji, Do domu - nawigacja do tak zdefiniowanego miejsca, oraz Pokaż mapę - wyświetla mapę punktów, do których ostatnio jechałeś lub które ostatnio wyszukiwałeś. Po kliknięciu pierwszego przycisku pojawia się interfejs wyszukiwania celu - wpisujesz adres albo typ miejsca użyteczności publicznej (POI), do którego chcesz dotrzeć. Wpisywanie odbywa się za pomocą klawiatury wyświetlanej na prawej połowie ekranu. Co prawda, litery są duże (można je klikać palcem, nie używając rysika) lecz mniejsze niż w modelu JVC, dysponującym wyświetlaczem o tej samej wielkości. Dobrze, że gdy wybieramy adres, program nie pyta nas za każdym razem o kraj, jak niektóre inne urządzenia, bo po pewnym czasie stałoby się to irytujące. Wpisując adres, najpierw określamy miasto - domyślnie ustawione jest ostatnio wybierane, więc jeśli poruszasz się w obrębie jednej miejscowości, do wpisania pozostaje jedynie ulica oraz numer domu. Następnie wystarczy kliknąć polecenie Uruchom nawigację. Jeśli szukasz miejsca użyteczności publicznej, masz do wyboru 1 478 530 POI w Europie, w tym 63 581 w Polsce (w 40 kategoriach). Nawigator wskazuje także, gdzie umieszczane są fotoradary (zdefiniowano 15 557 takich miejsc w Europie, w tym 354 w Polsce).

Urządzenie nie dysponuje czujnikiem światła ani funkcjami multimedialnymi, takimi jak odtwarzanie plików audio i wideo. Podczas nawigacji w okolicy podwarszawskich Łomianek odnotowaliśmy błąd - komunikat głosowy nakazywał skręt w lewo, a należało skręcić w prawo (jak wskazywał wyświetlacz).

Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość wyświetlanych planów i piktogramów, która została osiągnięta dzięki zastosowaniu funkcji wygładzania krawędzi.

HP iPAQ rx5935 Travel Companion + TomTom Navigator 6

<hr>

Informacje Hewlett-Packard

tel. 022 5657700

http://www.hp.com.pl

Cena 1450 zł

Dołączone akcesoria zasilacz, ładowarka samochodowa, podstawka, uchwyt samochodowy, etui, kabel USB/mini-USB pozwalający na ładowanie PDA oraz podłączenie do komputera stacjonarnego, oprogramowanie na płycie CD, instrukcja, zainstalowane mapy Europy Wschodniej

Wymiary 120x76x16 mm

Waga 149 g

Wyświetlacz 3,5-calowy

Pamięć RAM 64 MB

Czytnik kart SD/MMC

Czas pracy na baterii bd. (akumulator Li-Ion 1700 mAh)

Droga z satelity
iPAQ rx5935 to przyjemny dla oka i wygodny w obsłudze zestaw nawigacyjny oraz przenośny asystent (PDA) w jednym. Minikomputer wyposażono w procesor Samsung SC32442, taktowany z częstotliwością 400 MHz, 64 MB pamięci RAM, 2 GB pamięci ROM (!), moduły Bluetooth 2.0+EDR, Wi-Fi (802.11b/g) oraz układ GPS SiRF GSC3f (SiRFstarIII). Dzięki temu ostatniemu urządzenie stosunkowo szybko nawiązuje kontakt z satelitami i ustala swoją pozycję oraz, co istotniejsze, nie gubi jej podczas pracy w samochodzie czy pod zbitymi koronami drzew.

PDA ma zainstalowany system Windows Mobile 5.0 for Pocket PC, Premium Edition, w którym działa TomTom Navigator 6. Do dokładności map nie mieliśmy większych zastrzeżeń, błędy związane były przede wszystkim z nieaktualnymi informacjami o otoczeniu tras. Niewielkie problemy pojawiły się przy bardzo wolnej jeździe w korkach: sprzęt miał skłonność do "gubienia się", przeskakiwania na przeciwległą jezdnię, a nawet sugerowania, że wjechaliśmy w boczną uliczkę lub w budynek. Na szczęście pomyłki były dość szybko korygowane.

Trójwymiarowy, perspektywiczny model trasy oraz funkcja głosowego powiadamiania o koniecznych manewrach to znaczna wygoda dla kierowcy. Duży ekran (3,5 cala), pracujący w rozdzielczości 240x320 pikseli oraz w 16-bitowej głębi barw jest czytelny, choć w mocnym słońcu trudno dojrzeć informację o utraconym sygnale GPS. Sensowniejszym rozwiązaniem byłoby wyświetlanie na ekranie ikony, która zastąpiłaby wskaźnik poziomu sygnału lub po prostu pojawiła się obok niego.

Symbole w panelu konfiguracyjnym Navigatora są duże i mogą być naciskane palcami. Jednak obsługa innych aplikacji Windows Mobile (Word, Excel, Outlook, Media Player w edycjach dostosowanych do możliwości iPAQ-a) wymaga już wyciągnięcia rysika.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: