Droga z satelity

Urządzenia do nawigacji satelitarnej GPS sprzedają się jak świeże bułeczki. Każdy chce łatwiej i wygodniej dojechać do celu, a ułatwiają to coraz dokładniejsze mapy nie tylko Europy, lecz także Polski. GPS trafia też do urządzeń, w których wcześniej go nie widzieliśmy - zaawansowanych palmofonów, a także przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Sprawdziliśmy, jak działają.


Urządzenia do nawigacji satelitarnej GPS sprzedają się jak świeże bułeczki. Każdy chce łatwiej i wygodniej dojechać do celu, a ułatwiają to coraz dokładniejsze mapy nie tylko Europy, lecz także Polski. GPS trafia też do urządzeń, w których wcześniej go nie widzieliśmy - zaawansowanych palmofonów, a także przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Sprawdziliśmy, jak działają.

Oferta GPS-ów poszerza się z tygodnia na tydzień. Największą popularnością cieszą się modele samochodowe, które z racji swych niewielkich gabarytów mogą służyć także podróżnikom niezmotoryzowanym. Bywa również, że po dojechaniu do lasu dalej ruszasz na piechotę, lecz wciąż masz do dyspozycji urządzenie do nawigacji. Powinieneś wówczas w jego opcjach zaznaczyć, że będziesz poruszał się pieszo lub np. na rowerze. Nawigacja w tych warunkach jest możliwa, ale wymaga dokładnych map, a z tym bywa różnie.

Zastanawiając się nad wyborem urządzenia GPS, trzeba zacząć od określenia, do czego będzie potrzebne. Dla kierowców najwygodniejsze są, naszym zdaniem, GPS-y z dużymi, dotykowymi ekranami LCD. Na trasie liczą się: wygoda obsługi, duże, czytelne ikony interfejsu, precyzja map i szybkie kalkulowanie trasy. Z tego względu dobry samochodowy GPS ma wbudowaną pamięć mieszczącą trasy oraz odpowiednio wydajny procesor. Jeśli zjedziesz z drogi wyznaczonej, odnajdzie alternatywną praktycznie natychmiast. Nie zawsze można to samo powiedzieć o GPS-ach obsługiwanych z poziomu palmtopa czy palmofonu. Mają dużo wolniejsze procesory, często odczytują mapy z wolniejszych kart pamięci, dlatego odnalezienie adresu może zająć nie sekundy, lecz minuty. W dodatku zwykle mają też mniejszy ekran, wymagający posługiwania się rysikiem. Natomiast jeśli korzystasz na co dzień z palmofonu czy palmtopa, zakup modelu ze zintegrowanym odbiornikiem GPS będzie świetnym rozwiązaniem. Są też GPS-y przystosowane do pracy w trudnych warunkach: wodoodporne, ze wzmocnioną, zabezpieczoną przed uszkodzeniami mechanicznymi konstrukcją i o wiele pojemniejszymi bateriami, pozwalającymi na ciągłą pracę przez kilkadziesiąt godzin. Spodobają się miłośnikom górskich wycieczek i wszystkim, którzy wolą wyprawy w teren od pędzenia autostradami.

Interesujące funkcje nawigacyjne

Wszystkie urządzenia dostępne w handlu mają wspólne podstawowe funkcje związane z nawigacją - możesz wybrać najkrótszą czy najszybszą trasę, określić jakość dróg, po których chcesz się poruszać (krajowe, polne, autostrady) itp. Wiele produktów oferuje jednak funkcje wyjątkowe, które ułatwiają nawigację oraz sprawiają, że GPS zastępuje kilka urządzeń elektronicznych. Bardzo przydadzą się:

  • czujnik automatycznej regulacji poziomu jasności ekranu - w mocnym słońcu obraz będzie jaśniejszy, a w nocy ciemniejszy, aby nie męczył wzroku,
  • symulacja poruszania się pojazdu po utracie sygnału GPS - przydatne np. w tunelach czy garażach,
  • wbudowany zestaw głośno mówiący Bluetooth - telefon komórkowy może komunikować się z urządzeniem GPS i korzystać z jego zestawu głośnikowego,
  • odtwarzacz plików multimedialnych - przenośny GPS, zwłaszcza wyposażony w czytnik kart pamięci, pozwala słuchać muzyki, wyświetlać filmy czy zdjęcia cyfrowe, na wakacje jak znalazł,
  • gniazdo do podłączenia zewnętrznej anteny - w szczególnych wypadkach GPS zamontowany na przedniej szybie samochodu miewa kłopoty z odebraniem odpowiednio silnego sygnału z satelity, wtedy przyda się możliwość podłączenia takiej anteny.
Jak działa GPS

System pozycjonowania satelitarnego GPS (Global Positioning System), uruchomiony już pod koniec lat 70. XX wieku, obejmuje zasięgiem całą kulę ziemską. W jego skład wchodzą 24 satelity krążące po orbitach na wysokości ponad 20 tysięcy kilometrów. Aby zlokalizować punkt na Ziemi, przenośny odbiornik GPS, zainstalowany w każdym systemie nawigacji, musi się znaleźć w zasięgu przynajmniej czterech satelitów. Lokalizowanie jest stosunkowo proste. Polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej, można obliczyć jego odległość od satelitów. Urządzenia GPS odbierają sygnał zawierający informację o chwilowym położeniu satelitów oraz aktualny czas bardzo dokładnego zegara umieszczonego na satelicie, a zainstalowany w systemach nawigacyjnych procesor oblicza długość i szerokość geograficzną oraz wysokość nad poziomem morza. Ta ostatnia ze względów technicznych jest trudniejsza do dokładnego określenia od długości i szerokości geograficznej, dlatego wyniki pomiaru należy traktować jako mniej wiarygodne, choć zazwyczaj okazują się precyzyjne. Kilka lat temu rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował o zwiększeniu do 4-10 m precyzji lokalizacji za pomocą urządzeń GPS przeznaczonych do użytku cywilnego. Poprzednio dokładność wynosiła około 100 m, bo odbierany sygnał był sztucznie zakłócany ze względów strategicznych (armia Stanów Zjednoczonych dysponuje własnym poziomem dostępu, pozwalającym na dużo większą precyzję). Obecne parametry wystarczają, aby GPS doskonale sprawdzał się zarówno w samochodowych, jak i turystycznych systemach nawigacyjnych, zwiększających bezpieczeństwo i wygodę podróży w każdych warunkach. Podjęcie przez amerykański rząd tej decyzji zapoczątkowało dynamiczny rozwój urządzeń GPS dla cywilnych odbiorców. W ciągu kilku lat stały się dużo bardziej funkcjonalne i wygodne.

Blaupunkt TravelPilot Lucca 3.3

<hr>

Informacje Blaupunkt

tel. 022 7154000

http://www.blaupunkt.pl

Cena 1250 zł

Dołączone akcesoria ładowarka samochodowa, samochodowy uchwyt montażowy

Wymiary 104,7x80x25 mm

Waga 190 g

Wyświetlacz 3,5-calowy

Pamięć 512 MB

Czytnik kart SD/MMC

Czas pracy na baterii 3 godziny