Drogi Neo Paint

Ten niegdyś popularny program do edycji grafiki rastrowej i wektorowej obecnie popadł w niełaskę, jednak warto zapoznać się bliżej z jego możliwościami, tym bardziej że przez 30 dni można korzystać z niego zupełnie za darmo.

Interfejs użytkownika wydaje się nieco stary i brak mu specjalnych efektów i animacji, do których producenci przyzwyczaili swoich klientów. Jednak takie rozwiązanie ma swoje oczywiste zalety - szybkość działania, niewielkie wymagania systemowe oraz przejrzystość funkcji. Program obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne: JPEG, GIF, PCX, TIFF, BMP, PNG, obsługuje urządzenia peryferyjne (skanery, aparaty cyfrowe, drukarki). W czasie edycji przydają się funkcje wielokrotnego cofania wprowadzonych zmian, wiele efektów specjalnych. Narzędzie posiada zestaw kilkudziesięciu efektów pogrupowanych w kategorie. Dzięki podglądowi zmian, wprowadzane modyfikacje można od razu sprawdzić na miniaturce zdjęcia i dokonać niewielkich korekt. Z pojedynczego obrazka można stworzyć całą teksturę, która wg określonych kryteriów pokryje cały obszar roboczy.

Drogi Neo Paint
Ponadto dostępne są zaawansowane opcje przechwytywania ekranu. Graficy przygotowujący prezentacje lub materiały szkoleniowe docenią możliwość robienia zdjęć konkretnego okna (wystarczy np. najechać na nie kursorem i wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy). Podobnie sprawa przedstawia się z obsługą animacji i przygotowywania kompletnych animowanych projektów na strony internetowe.

Zalety:

+ duża liczba efektów;

+ przechwytywanie ekranu;

+ prostota obsługi.

Wady:

- wysoka cena;

- brak obsługi warstw.

Podsumowując, NeoPaint to kompleksowe narzędzie do edycji grafiki, które zawiera funkcje dostępne w różnych programach. Jest idealne do nauki i zabawy z obrazkami. Wersja 30-dniowa powinna zainteresować zarówno amatorów jak i profesjonalistów, jednak wydatek 59,95 USD jest zdecydowanie zbyt wysoki jak na możliwości tego programu. Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiamy czytelnikom.

Pobierz plik

Program działa w systemie Windows 95, 98, ME, NT 4x, 2000, XP. W wersji 4.6 dodano nowe efekty, narzędzia oraz usprawniono interfejs użytkownika. Więcej informacji na temat aplikacji znajdziesz na stronie producenta.