Drogi na drogę

Notebook Acer TravelMate 723TXV jest spełnieniem marzeń, jeśli chodzi o konfigurację sprzętową. Jednak jego wydajność i cena szybko sprowadzają na realny grunt.

Notebook Acer TravelMate 723TXV jest spełnieniem marzeń, jeśli chodzi o konfigurację sprzętową. Jednak jego wydajność i cena szybko sprowadzają na realny grunt.

Dość cienka (4,5 cm) obudowa nie wyróżnia się oryginalnym kształtem ani kolorem, ale mieści procesor Pentium II 400 MHz, pamięć 64 MB i dysk twardy IBM 10 GB. Oprócz stacji dyskietek zainstalowano napęd DVD-ROM 2x/20x, który łatwo można wymienić na stację LS-120 lub drugi twardy dysk.

Notebook ma ekran TFT 14,1 cala, na którym można wyświetlać obraz o rozdzielczości do 1024 na 768 pikseli. Układ graficzny (jednocześnie dźwiękowy) firmy NeoMagic zapewnia wyświetlanie maksymalnej rozdzielczości z 24-bitowym kolorem.

TravelMate ma wszystkie standardowe porty (COM, LPT, USB, PS/2, IrDA i wideo), a oprócz nich oferuje wyjście wbudowanego modemu V.90 Lucent WinModem. Litowo-jonowa bateria wg producenta, wystarcza na 3,5 godziny pracy. W naszym teście intensywnego obciążenia wytrzymała 2 godziny, co pozwala przypuszczać, że przy normalnym użytkowaniu będzie to około 3 godzin.

Klawiatura jest wygodna, choć dyskusyjne wydaje się umieszczenie klawiszy [Pg Up] i [Pg Down] w linii poziomej, zamiast jednego nad drugim. Rolę urządzenia sterującego kursorem pełni touchpad z dwoma przyciskami.

Całość waży 3,15 kg - dość dużo, ale bogate wyposażenie komputera usprawiedliwia wagę.

Wynik PC WorldBench 98 (testu opartego na aplikacjach biurowych) nie jest oszałamiający przy takiej konfiguracji sprzętowej: 190 punktów to słabe osiągnięcie, zważywszy że inne notebooki z PII 400 MHz uzyskują około 200 punktów. Model 722ITX z PII 333 w teście wykonanym przez PC World Test Center uzyskał 173 punkty, a więc 723TXV jest raptem o 10 procent szybszy.

Acer TravelMate 723TXV nie jest ani tanią, ani szybką maszyną. Po notebooku z PII 400 za 17 tysięcy złotych można się czegoś więcej spodziewać.