Drogi na drogę

Notebook Acer TravelMate 723TXV jest spełnieniem marzeń, jeśli chodzi o konfigurację sprzętową. Jednak jego wydajność i cena szybko sprowadzają na realny grunt.

Notebook Acer TravelMate 723TXV jest spełnieniem marzeń, jeśli chodzi o konfigurację sprzętową. Jednak jego wydajność i cena szybko sprowadzają na realny grunt.

Drogi na drogę
Dość cienka (4,5 cm) obudowa nie wyróżnia się oryginalnym kształtem ani kolorem, ale mieści procesor Pentium II 400 MHz, pamięć 64 MB i dysk twardy IBM 10 GB. Oprócz stacji dyskietek zainstalowano napęd DVD-ROM 2x/20x, który łatwo można wymienić na stację LS-120 lub drugi twardy dysk.

Notebook ma ekran TFT 14,1 cala, na którym można wyświetlać obraz o rozdzielczości do 1024 na 768 pikseli. Układ graficzny (jednocześnie dźwiękowy) firmy NeoMagic zapewnia wyświetlanie maksymalnej rozdzielczości z 24-bitowym kolorem.

TravelMate ma wszystkie standardowe porty (COM, LPT, USB, PS/2, IrDA i wideo), a oprócz nich oferuje wyjście wbudowanego modemu V.90 Lucent WinModem. Litowo-jonowa bateria wg producenta, wystarcza na 3,5 godziny pracy. W naszym teście intensywnego obciążenia wytrzymała 2 godziny, co pozwala przypuszczać, że przy normalnym użytkowaniu będzie to około 3 godzin.

Klawiatura jest wygodna, choć dyskusyjne wydaje się umieszczenie klawiszy [Pg Up] i [Pg Down] w linii poziomej, zamiast jednego nad drugim. Rolę urządzenia sterującego kursorem pełni touchpad z dwoma przyciskami.

Całość waży 3,15 kg - dość dużo, ale bogate wyposażenie komputera usprawiedliwia wagę.

Wynik PC WorldBench 98 (testu opartego na aplikacjach biurowych) nie jest oszałamiający przy takiej konfiguracji sprzętowej: 190 punktów to słabe osiągnięcie, zważywszy że inne notebooki z PII 400 MHz uzyskują około 200 punktów. Model 722ITX z PII 333 w teście wykonanym przez PC World Test Center uzyskał 173 punkty, a więc 723TXV jest raptem o 10 procent szybszy.

Acer TravelMate 723TXV nie jest ani tanią, ani szybką maszyną. Po notebooku z PII 400 za 17 tysięcy złotych można się czegoś więcej spodziewać.