Drogie PCI Express NVidii

Producenci kart graficznych narzekają na rozwiązanie wybrane przez NVidię przy produkcji pierwszych kart graficznych z interfejsem PCI Express. Firma zdecydowała się na stosowanie specjalnego mostka, który pozwala na pracę z PCI Express x16 procesorom graficznym stworzonym z myślą o AGP 8x. Niestety mostek ten zwiększy cenę samych kart graficznych.

NVidia, argumentuje swą decyzję chęcią sprostaniu popytowi na produkty PCI Express. Jej największy konkurent – ATI, zdecydował, że wszystkie procesory graficzne będą obsługiwały PCI Express w trybie natywnym, bez konieczności stosowania „przejściówki”. Ma to być rozwiązanie nie tylko tańsze, ale i wydajniejsze, chociaż NVidia twierdzi, że mostek nie zmniejszy istotnie wydajności oferowanej przez PCI Express x16. Nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie ATI jest lepsze z punktu widzenia architektury i wydajności procesorów graficznych.

NVidia może na swoim „mostku” osiągnąć większe korzyści finansowe, bowiem procesory graficzne będą identyczne dla modeli z AGP i PCI Express. To pozwala na lepsze zarządzanie produkcją i stanami magazynowymi. Mostek stosowany przez NVidię kosztuje ok 5 USD. Nie jest to dużo, lecz trzeba zauważyć, że jest to koszt samego komponentu, a jego implementacja może nieść za sobą kolejne wydatki ze strony producentów. O ile poniesie to cenę finalnych produktów na razie nie wiadomo. Dowiemy się o tym w drugiej połowie br. kiedy to pierwsze modele kart nowej generacji trafią na sklepowe półki.

Zobacz również:

  • Najlepsze programy do rysowania - darmowe i płatne
  • The Last of Us Part I - sprawdziłem wersje na PC! Nie do tego przyzwyczaiło nas Sony
  • Exynos 2300 procesorem dla tańszych Samsungów?