Drogie na drogę

Gdy nie trzeba liczyć się z groszem, świat konsumpcji otwiera nieograniczone możliwości. W przypadku notebooków wysoka cena oznacza zwykle bogate wyposażenie, choć niekoniecznie najlepszą wydajność.


Gdy nie trzeba liczyć się z groszem, świat konsumpcji otwiera nieograniczone możliwości. W przypadku notebooków wysoka cena oznacza zwykle bogate wyposażenie, choć niekoniecznie najlepszą wydajność.

Czym charakteryzuje się zaawansowany laptop? Dzisiejsze trendy to szeroki, panoramiczny ekran, nagrywarka DVD, co najmniej 512 MB RAM, wydajny mobilny układ graficzny taki, jak ATI Radeon 9600 lub NVIDIA GeForce4 z 64 MB własnej pamięci wideo, twardy dysk 80 GB 5400 obr./min, wszelkie opcje bezprzewodowej komunikacji (podczerwień, Bluetooth, WiFi 802.11 najlepiej w wersji b/g), moduł sieci Ethernet o szybkości 1 Gb/s oraz czytnik kilku rodzajów kart pamięci.

Typ procesora zależy od zastosowań: jeśli maszyna ma często pracować na baterii, bezkonkurencyjne będzie Pentium M 1,6 lub 1,7 GHz, zaś do roli zamiennika biurkowego peceta najlepiej nadaje się właśnie "biurkowe" Pentium 4 3,06 GHz z technologią HT (wśród testowanych urządzeń był także notebook z mobilną wersją P4, jednak CPU tego typu nie są już produkowane, więc oparte na nich komputery wkrótce znikną z oferty). Najszybszemu układowi Intela może jednak zagrozić przenośny AMD Athlon 64, którego wprowadzenie na rynek ogłoszono w momencie powstawania niniejszego artykułu.

Cena niewiele powie

Drogie na drogę

Opłacalność

Dziesiątka laptopów przetestowanych w laboratorium PCWK charakteryzuje się bardzo dużą rozpiętością cenową - od 9300 do aż 15 600 zł. Wbrew pozorom jednak najdroższe maszyny nie mają konfiguracji znacznie odbiegających od tego, co można znaleźć w tańszych modelach. Najdroższy w naszym rankingu HP Compaq nc8000 różni się od najtańszego Aristo Prestige 500 właściwie tylko lepszym układem graficznym ATI i typem komunikacji radiowej (Bluetooth w HP kontra WiFi w Aristo). Co więcej, inne parametry, takie jak liczba portów USB czy wymiary i waga, przemawiają raczej za tańszym Aristo.

Lecz specyfikacja to nie wszystko. Wyniki testów wydajności jednoznacznie typują komputer HP na zwycięzcę, podczas gdy Aristo plasuje się na 3. lub 5. miejscu w tabeli (odpowiednio w kategorii mobilnej i zamiennika biurkowego peceta - patrz plik z opisem metodologii i wynikami testów na płycie CD/DVD). Pytanie tylko, czy różnica wydajności rzędu 14-20 proc. warta jest dopłaty aż 6400 zł. Za tę kwotę można mieć przecież drugi notebook albo bardzo szybki komputer stacjonarny.

Rodzynki w cieście

Drogie na drogę

Wydajność

Kilka z testowanych laptopów ma pewne cechy, która mogą przesądzić o zakupie bez względu na wyniki testów czy oceny. Warto na przykład zwrócić uwagę na Della Latitude D800 - ten komputer urzeknie każdego, kto lubi dobrą grafikę. Dzięki najnowszemu układowi GeForce4 4200 Go z 64 MB własnej pamięci Dell uzyskał najwyższy wynik 3DMark2001 SE, zaś panoramiczny ekran 15,4-calowy o rozdzielczości 1920x1200 pikseli przyciąga wzrok doskonałą jakością i ostrością obrazu. Szkoda tylko, że D800 wyposażono w twardy dysk o pojemności zaledwie 20 GB, natomiast pamięć RAM DDR266 obniża nieco wydajność systemu.

Ciekawym urządzeniem jest też Asus S5200M, który ze względu na swą specyfikę nie miał niestety sposobności zawojować rankingu zdominowanego przez rozbudowane maszyny. Ten laptop to wymarzone narzędzie pracy prawdziwych wędrowców: jest niewielki, cienki i bardzo lekki. Poręczne rozmiary uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu zewnętrznego napędu optycznego typu combo na USB 2.0 - swoją drogą, bardzo eleganckiego. Choć ultraprzenośny Asus oferuje wszystkie istotne opcje komunikacyjne, to w tak odchudzonej konstrukcji mile widziane byłoby gniazdo stacji dokującej lub replikatora portów dla tych, którzy potrzebują portu równoległego czy wyjścia TV.

HP Compaq nc8000

Zdecydowany zwycięzca naszego testu jest jednocześnie najdroższym laptopem w rankingu.

Drogie na drogę

HP Compaq nc8000

Teoretycznie wszystko jest w porządku i zgodnie z przewidywaniami, bo najwyższa cena powinna przekładać się na najlepsze wyniki. Jednak o ile nie można mieć żadnych zastrzeżeń do doskonałych rezultatów testów, to wyposażenie nc8000 pozostawia spory niedosyt, biorąc pod uwagę koszt notebooka. Za takie pieniądze oczekiwać należy panoramicznego ekranu (znalazł się przecież w znacznie tańszym Acerze czy Dellu), napędu z zapisem DVD zamiast zwykłego combo, większego twardego dysku, a przede wszystkim modułu sieci bezprzewodowej WiFi, który z niezrozumiałych względów oferowany jest... tylko jako opcja. W czasach, gdy komunikacja 802.11b jest standardem nawet w tanich notebookach (jako element tej samej platformy Centrino, z której nc8000 wykorzystuje procesor i chipset), posunięcie HP bardzo dziwi.

Test bez "ale"

Jeśli na bok odłożymy kwestie wartości wyposażenia w stosunku do ceny, a zajmiemy się tym, co można z tej konfiguracji uzyskać, notebook HP nie pozostawia już żadnych wątpliwości co do swej jakości. To wyjątkowo dopracowana konstrukcja, która do maksimum wykorzystuje moc podzespołów. W teście ogólnej wydajności systemu PCMark04 nie miała sobie równych wśród maszyn z Pentium M, natomiast wyniki wydajności MobileMark2002 - identyczne jak u Acera Aspire 2003WLMi - były rekordowe. Acer okazał się jednak minimalnie bardziej energooszczędny, pracując na bateriach kilka minut dłużej.

Podsystem graficzny oparty na układzie ATI Mobility Radeon 9600 uzyskał rewelacyjny wynik 3DMark2001 SE, ustępujący jedynie wydajności grafiki Della Latitude D800.

Informacje HP, tel. 0801607607,http://www.hp.pl

Cena 15 655 zł

Acer Aspire 2003WLMi

Znacznie tańsza alternatywa Najlepszego zakupu, o niewiele gorszej wydajności, za to z nieco bogatszym wyposażeniem.

Drogie na drogę

Acer Aspire 2003WLMi

Acer Aspire, który zajął drugie miejsce w naszym zestawieniu, jest trochę lepszym ucieleśnieniem marzeń o notebooku z górnej półki niż HP Compaq nc8000. Wynika to stąd, że jego cena - znacznie niższa od zwycięzcy - jest bardziej adekwatna do konfiguracji i wyposażenia.

Obraz wyświetlany na panoramicznym ekranie 15,4-calowym nie jest tak zachwycający, jak prezentowany przez matrycę Della Latitude D800, głównie z powodu dużo mniejszej rozdzielczości (1280x800), ale wciąż jest to wyświetlacz szerszy od standardowego. Na tym nie koniec zalet w stosunku do zwycięskiego HP nc8000: napęd optyczny, mimo że wolniejszy w nagrywaniu CD-RW, zapisuje też płyty DVD-R/RW oraz DVD-RAM, twardy dysk ma pojemność 60 GB (choć jego szybkość obrotowa to standardowe 4200 obr./min), czytnik kart pamięci obsługuje 4 formaty, ale przede wszystkim nie zabrakło komunikacji WiFi 802.11b.

Jak klon HP

Ważne jest także to, iż Aspire 2003WLMi oprócz dobrego wyposażenia oferuje bardzo wysoką wydajność. W testach MobileMark2002 uzyskał rekordowe wyniki zarówno w kategorii szybkości działania (równe rezultatom HP nc8000), jak i długości pracy na baterii. W pozostałych programach Acer wypadł niemal identycznie, jak nasz Najlepszy zakup. Wyjątek stanowiły testy grafiki, w których słabszy układ ATI nie mógł dorównać osiągom odpowiednika z HP.

Do laptopa dodawane jest oprogramowanie antywirusowe Norton AntiVirus 2003 oraz multimedialne Acer Arcade. Jeśli już o multimediach mowa, to podróż uprzyjemni autonomiczny odtwarzacz CD, którego panel sterujący wraz z wyświetlaczem LCD umieszczono z przodu obudowy.

Informacje Komputronik, tel. (61) 8359400,http://www.komputronik.pl

Cena 10 307 zł