Drogocenne notebooki

Według badań przeprowadzonych przez firmę Symantec, średnia wartość danych zgromadzonych w nootebooku osiąga prawie 900 tys. dolarów.

Jak pokazują wyniki badań, przeprowadzone wśród 1700 użytkownikach notebooków w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), 78 proc. użytkowników komputerów podręcznych deklaruje, iż dane przechowywane w ich urządzeniach mają istotną wartość w kategorii własności intelektualnej lub cennej informacji komercyjnej. Średnią wartość takiego 'wsadu' oceniono na 882 845 USD, ale niektórzy respondenci deklarowali ją na ponad 8 milionów dolarów.

Symantec podała także, że 42 proc. firm automatycznie składuje pocztę pracowników na laptopy, podczas gdy 45 proc. pozostawia taką możliwość samym użytkownikom.

W opinii firmy sytuacja jest alarmująca: członkowie zarządu podróżują z notebookami zawierającymi poufne dane finansowe i ta poufna informacja jest bardzo słabo chroniona. Badający zwracają uwagę, iż niewiele organizacji ma wdrożone środki pozwalające na odzyskanie informacji z laptopów, które zostały skradzione, co jest bardzo niepokojące.

Oczywistą konkluzją firmy, wynikającą z tych badań, jest to, że organizacje powinny zaopatrywać się w oprogramowanie chroniące ich notebooki przed potencjalnymi zagrożeniami. Należy zwracać uwagę nie tylko na ceny i wyposażenie takiego sprzętu, ale także inwestować w środki chroniące zawarte w nich dane.