Drogocenny szmelc

Raport Pointsec Mobile Technologies stwierdza, że firmy nie pozbywają się starego sprzętu komputerowego w bezpieczny sposób.

Badanie przeprowadzono wśród 329 firm w Wielkiej Brytanii. Mniej niż połowa ankietowanych korzysta z usług specjalistycznych firm zajmujących się likwidacją danych ze starego sprzętu. Taki sposób wybierają w większości duże firmy, zatrudniające ponad 2000 osób. Reszta odsprzedaje stary sprzęt do komisów z używanymi urządzeniami lub swoim pracownikom. Wówczas zawartość dysków tych urządzeń może stać się dostępna dla nowych użytkowników. Tymczasem 8% pracowników przechowuje w komputerach ważne loginy i hasła, a 6% zapisuje w nich dane dotyczące swoich rachunków bankowych.

W 17% firm dane są usuwane przez wewnętrzne działy IT. Jednak tylko 16% ankietowanych pracowników działów IT zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z przejęcia przez osoby niepowołane danych ze starych komputerów i urządzeń mobilnych, a jak przyznają - w ich firmie nie ma polityki bezpieczeństwa w tym zakresie. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy najczęściej wymieniają brak czasu i kadry do realizacji tych zadań.