Drony ratują PKP Cargo. Będą też balony

PKP Cargo posiada system dronów monitorujących składy w poszukiwaniu złodziei węgla. Wkrótce być może dołączą do nich balony z zamontowanymi kamerami.

Drony to niesamowite urządzenia, które poza bojowymi zastosowaniami są również szalenie przydatne "w cywilu". Dla przykładu można tutaj wymienić badania naukowców (np. monitorowanie obszarów podbiegunowych), czy plany Facebooka zakładające stworzenie systemu dronów, za pomocą których możliwe będzie dostarczanie internetu w regiony, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury.

Po drony sięgają także polskie firmy odnosząc dzięki nim praktycznie natychmiastowe korzyści. Mam tutaj na myśli PKP Cargo, które ponad rok temu zdecydowały się na skorzystanie z tych urządzeń w celu ochrony swoich składów przed złodziejami, przede wszystkim złodziejami węgla. Prezes spółki, Adam Purwin, przyznał w udzielonym niedawno wywiadzie, że działania te tylko w tym roku pozwoliły na zaoszczędzenie kilku milionów złotych.

PKP idzie za ciosem

Jak się też dowiadujemy, PKP Cargo nie zamierza na tym poprzestać. Nie chodzi tutaj jednak o zakup kolejnych dronów, lecz...skorzystanie z balonów, na których zainstalowane zostaną kamery. Jeżeli plany te zostaną zrealizowane powstanie mobilny system monitoringu, który nie tylko pozwoli na łapanie złodziei na gorącym uczynku, ale z pewnością będzie też działał odstraszająco.